EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

17. 02. 2023

0 komentářů

Stát podpoří nájemní bydlení. V dubnu startuje program pro výstavbu nájemních bytů

 

Řada lidí si nemůže dovolit koupit vlastní nemovitost. Stát nyní chystá program podpory výstavby nemovitostí určených k nájemnímu bydlení. K podpoře mají mít přístup primárně obce, ale podporu může čerpat i soukromá právnická osoba.  

Loading 

Především pro obce, ale i další subjekty

Program, který má být spuštěn v dubnu, podpoří výstavbu nájemních bytů kombinací dotace a zvýhodněných úvěrů. O podporu mohou požádat obce, spolky, charity a další právnické osoby – tedy například i developeři.

„Obce budou mít prospěch i z projektů, na které získá podporu soukromý investor. V takovém případě mohou určit, komu se pronajme část bytů. Program je součástí širší reformy podpory bydlení, na které pracuje Ministerstvo pro místní rozvoj,“ vysvětluje tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Kombinace dotace a úvěru

Program spravuje Státní fond podpory investic. Kombinace dotace (maximálně ve výši 25 %) a výhodného úvěru může dosáhnout až 90 % nákladů. Výše nájmu se má řídit obvyklými nájmy v lokalitě a dotace s úrokovým zvýhodněním nepřesáhnou provozní zisk z investice, míní ředitelka Státního fondu podpory investic Hana Pejpalová. Veřejná podpora tak nenaruší tržní prostředí.

„Žádat mohou například obce, jimi zřizované organizace, charitativní organizace, církve a další právnické osoby. SFPI bude dbát na to, aby podporu získaly především samosprávy. I v případech, kdy s projektem uspěje soukromý investor, má obec možnost určit nájemce u nejméně čtvrtiny bytových jednotek,“ říká Veronika Hešíková z MMR. O nájem bude moci požádat kdokoliv, kdo nevlastní nemovitost, nikoliv pouze vymezené skupiny osob, jak tomu bylo doposud.

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše je pro dostupnost nájemních bytů klíčová nejen podpora státu, ale i spolupráce obcí a soukromých investorů. Současně se chystá speciální program podpory nájemních bytů pro obce, o kterém však ministerstvo pro místní rozvoj teprve jedná s Evropskou komisí.

REKLAMA

Na půjčky pro mladé nezbývají letos peníze

Mladé rodiny, které se chystaly čerpat půjčku pro mladé v programu „Vlastní bydlení“ Státního fondu podpory investic, mají v letošním roce smůlu. Fond podle vyjádření na webových stránkách v letošním roce program z důvodu finančních prostředků neotevře. „Stávající příjemci úvěrů najdou dokumenty k tomuto programu na stránce Archivované programy zde,“ píše SFPI.

Finanční prostředky z programu mohli žadatelé do 40 let věku využít ve výši do 3,5 milionu korun na koupi rodinného domu včetně pozemku, anebo 3 miliony na koupi bytu. Maximálně mohl žadatel získat 90 procent ceny nebo skutečných nákladů na výstavbu. „V roce 2022 bylo v rozpočtu programu připraveno celkem 700 milionů korun. Státní fond podpory investic zastavil příjem žádostí už k 20. dubnu 2022. Důvodem bylo vyčerpání rozpočtu, protože už v polovině dubna zájemci podali žádosti v souhrnné výši převyšující 713 milionů korun,“ vysvětluje Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamiru.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *