EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

04. 10. 2023

0 komentářů

Prodeje nových bytů výrazně rostou. Central Group připravuje výstavbu dalších 2.700 bytů v 11 lokalitách po celé Praze

 

o velkém propadu v prodejích nových bytů ve druhé polovině loňského roku bytový trh letos výrazně ožívá. Největší rezidenční stavitel Central Group odhaduje, že letos prodá minimálně o 50 % více bytů než loni. Proto nyní připravuje do výstavby dalších 2.700 bytů v jedenácti lokalitách metropole. Od stavebních firem ale očekává výrazně nižší ceny než loni, aby se výstavba v současné složité době vyplatila.

Loading 

Loni ve druhém pololetí se prodeje nových bytů téměř zastavily. Důvodem byly hlavně drahé a nedostupné hypotéky, které tradičně táhnou bytový trh. Jejich cena vyšplhala na zhruba 6 % ročně, tedy trojnásobek toho, kolik stály ještě nedávno. K propadu poptávky se přidaly neudržitelně se zvyšující ceny stavebních dodávek a drahé komerční úvěry, které se často dostávaly až k 10 % ročně. Tato „trojkombinace“ negativních faktorů zcela zmrazila bytový trh.

„Stavebnictví se dostává do hluboké krize. Klíčovým problémem jsou nyní nepřiměřeně vysoké ceny mnoha stavebních dodavatelů, kteří si stále nepřipouští novou realitu. Dalšími problémy jsou celkově špatný stav ekonomiky, útlum poptávky a extrémně vysoké úroky komerčních úvěrů a hypoték. Podle našich analýz ceny stavebních dodavatelů musí klesnout minimálně o 15 % oproti loňským „nervózním“ cenám. Jinak investoři budou dále odkládat většinu připravovaných projektů na neurčito, protože se jim v této komplikované době zkrátka nevyplácí stavět,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Bytový trh roste, Central Group plánuje masivní výstavbu

Celá ekonomika je ve složité situaci zejména kvůli drahému úvěrovému financování, kterým Česká národní banka krotí vysokou inflaci. Drahé úvěry pak zcela mění ekonomiku investičních projektů. Velkou výhodou Central Group je to, že nečerpá žádné úvěry a staví z vlastních peněz. Proto firmu drahé komerční úvěry netrápí. Problémem však zůstávají drahé hypotéky pro zájemce o nové byty. Jejich úroky jsou stále vysoké, ale už pomalu klesají. Proto i poptávka, přestože stále nedosahuje úrovně z jara loňského roku, se výrazně zvýšila a s klesajícími úrokovými sazbami se dá očekávat ještě silnější růst zájmu o nové byty.

„Loni na podzim jsme v Central Group jako první na trhu rozhodli o odložení výstavby 730 bytů ve dvou našich velkých projektech. A většina developerů nás v odložení připravovaných projektů následovala. Letos ale prodeje výrazně rostou a my očekáváme, že prodáme až o polovinu více bytů než loni. Proto jako první na trhu spouštíme ve velkém novou výstavbu. Do konce příštího roku jsme připraveni zahájit 2.700 nových bytů v jedenácti pražských lokalitách,“ komentuje situaci na trhu Kunovský.

REKLAMA

Kromě pokračujících etap svých největších projektů Tesla Hloubětín v Praze 9 a Parková čtvrť v Praze 3 pak Central Group připravuje zahájení výstavby několika objektů v novém velkém projektu Harfa Living v Praze 9, který nabízí ekonomické byty za nejlepší ceny v metropoli. Další projekty pak firma připravuje do výstavby v Horních Měcholupech, Dolních Počernicích, Pitkovicích, Uhříněvsi, Michli, Záběhlicích a také na Hájích a na Břevnově.

Už příští rok mohou ceny bytů opět růst

Ceny nových bytů se drží stabilní, ale pro podporu prodejů letos většina developerů kupujícím nabízí určité marketingové bonusy. Central Group například nabízí pro byty dokončované letos bonus 500 tisíc až 1,1 milionu korun podle velikosti vybraného bytu. Pro své velké lokality s pozdějším termínem dokončení pak nabízí program Garantovaná hypotéka 2,99 %, díky kterému mohou kupující výrazně ušetřit. U všech svých bytů ve všech lokalitách pak Central Group umožňuje platbu ceny až do dvou let od převzetí dokončeného bytu a nastěhování.

Letošní rok se dá jistě nazvat „rokem kupujících“, kteří mohou profitovat z řady marketingových bonusů. Dá se však očekávat, že s růstem poptávky se tyto bonusy postupně výrazně omezí. Postupné zlevňování hypoték v průběhu příštího roku tuto poptávku dále posílí. S ohledem na výrazně méně projektů, které se nyní dostávají na trh, by ceny už mohly začít brzy opět růst. A při očekávaném snížení úroků hypoték ke hranici 3 % ročně, kdy už se splátka hypotéky zhruba vyrovnává nájemnému, se pak už dá očekávat další prodejní boom.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *