EUR 24.395

USD 23.798

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.395

USD 23.798

06. 12. 2021

0 komentářů

Prohlášení Exekutorské komory ČR k milostivému létu

 

Exekutorská komora ČR v souvislosti s některým veřejně publikovanými postoji a stanovisky věřitelů ohledně aplikace milostivého léta opakovaně sděluje, že soudní exekutoři postupují při vymáhání exekučních titulů podle zákonem daných pravidel a nikoli podle „přání a pokynů“ různě zainteresovaných osob. 

Pravidla pro využití Milostivého léta jsou v zákonném textu napsána natolik nejasným způsobem, že připouštějí několik srovnatelných výkladů. Soudní exekutoři nemohou nést odpovědnost za text zákona, k němuž odborná veřejnost i komentářová literatura přistupuje různými způsoby a jejichž autoři připouštějí různé výklady. Stejně tak nelze činit celý exekutorský stav odpovědný za odlišný právní výklad takového předpisu v ojedinělých případech.

Nutno dodat, že závazný výklad právních předpisů náleží v demokratickém právním státě pouze a výhradně soudům. Má-li věřitel za to, že jím vybraný soudní exekutor vymáhá něco, co nechce či nevyžaduje, může kdykoli, i nyní v průběhu Milostivého léta, podat návrh na zastavení exekuce. Pakliže oprávněný chce vést exekuci, tak je vedena, nechce-li vést exekuci, tak ji nevede, nebo ji nechá zastavit. Jestliže chce vést exekuci pouze zčásti, tak ji vede jen zčásti nebo ji nechá zčásti zastavit. Namísto urputné snahy některých věřitelů zachovat si mediální tvář by bylo vhodnější, aby svoji vůli jasně deklarovali vůči exekutorovi zákonem předvídaným procesním postupem.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Pozor na smlouvu, ohlídejte i způsob doručování

Při pronájmu nemovitosti je správně nastavená nájemní smlouva naprosto zásadní. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, případy, kdy nájemník byt zničí, neplatí nájemné a odmítá se vystěhovat jsou stále častější a možnosti pronajímatele jsou přitom velmi omezené. I okrajové ustanovení o doručování, kterému zpravidla není přikládána velká pozornost, proto může zachránit vlastníkovi […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

14. 07. 2022

milostivé léto

Milostivé léto začíná. Jak na něj?

Dlužníci v exekuci pro dluh vůči veřejnoprávnímu subjektu mohou od 28. října do 28. ledna využít institutu milostivého léta. Zaplatí-li věřiteli plnou částku jistiny (a jednorázovou odměnu exekutora), bude jim odpuštěno příslušenství pohledávky.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.