EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

06. 12. 2021

0 komentářů

Prohlášení Exekutorské komory ČR k milostivému létu

 

Exekutorská komora ČR v souvislosti s některým veřejně publikovanými postoji a stanovisky věřitelů ohledně aplikace milostivého léta opakovaně sděluje, že soudní exekutoři postupují při vymáhání exekučních titulů podle zákonem daných pravidel a nikoli podle „přání a pokynů“ různě zainteresovaných osob.

Loading 

Pravidla pro využití Milostivého léta jsou v zákonném textu napsána natolik nejasným způsobem, že připouštějí několik srovnatelných výkladů. Soudní exekutoři nemohou nést odpovědnost za text zákona, k němuž odborná veřejnost i komentářová literatura přistupuje různými způsoby a jejichž autoři připouštějí různé výklady. Stejně tak nelze činit celý exekutorský stav odpovědný za odlišný právní výklad takového předpisu v ojedinělých případech.

Nutno dodat, že závazný výklad právních předpisů náleží v demokratickém právním státě pouze a výhradně soudům. Má-li věřitel za to, že jím vybraný soudní exekutor vymáhá něco, co nechce či nevyžaduje, může kdykoli, i nyní v průběhu Milostivého léta, podat návrh na zastavení exekuce. Pakliže oprávněný chce vést exekuci, tak je vedena, nechce-li vést exekuci, tak ji nevede, nebo ji nechá zastavit. Jestliže chce vést exekuci pouze zčásti, tak ji vede jen zčásti nebo ji nechá zčásti zastavit. Namísto urputné snahy některých věřitelů zachovat si mediální tvář by bylo vhodnější, aby svoji vůli jasně deklarovali vůči exekutorovi zákonem předvídaným procesním postupem.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

paušální výdaje

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *