EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

24. 02. 2023

0 komentářů

Průmyslové nemovitosti v Česku lákají novou výrobu s přidanou hodnotou. Mezinárodní poptávku táhnou zelené technologie související s úsporou energií

 

Doby, kdy Česká republika byla orientovaná na skladiště a montovny, se začínají pomalu, ale jistě měnit. Jen v poslední době se staví celá řada závodů, které souvisí s proměnou energetiky a dopravy. Automobilový průmysl se začíná posouvat směrem k elektromobilitě a firmy vyrábějící tepelná čerpadla a komponenty pro fotovoltaiku začínají u nás také investovat částky v řádu miliard do výroby.

Loading 

„Na jednu stranu energetická krize způsobuje celou řadu problémů výrobním firmám, které i přes zastropování mají problémy hradit své závazky. Na stranu druhou se však této příležitosti chopila celá řada firem, které si vybraly Českou republiku pro cílovou stanici svých investic. Ty mají za cíl na trh dodávat produkty nejen pro obnovitelné zdroje energie, ale i pro celkové zefektivnění energetické náročnosti výrobních závodů,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services.

To, že je hlad po technologiích omezujících spotřebu energií, potvrzuje i nedávný průzkum mezi členy Svazu průmyslu a dopravy (Spektrum, 4Q/2022, str. 5), kdy nejčastějším řešením boje s vyššími náklady za energie jsou právě investice do úspor energie (67 %). Z těch pak firmy z 60 % hodlají instalovat vlastní fotovoltaické elektrárny, měnit osvětlení za úspornější (53 %), modernizovat otopnou soustavu (26 %) a instalovat tepelná čerpadla (15 %).

„Snaha vyrábět technologicky náročné produkty s vysokou přidanou hodnotou přímo v Evropě vinou krize v dodavatelských řetězcích, způsobila, že střední a východní Evropa, potažmo Česká republika, je pro řadu mezinárodních investorů stále atraktivní destinace. Chystají se u nás velké investice do výroby tepelných čerpadel či recyklaci baterií a významní mezinárodní hráči zde již dokončují i výzkumná a vývojová centra, jako například Honeywell v Brně,“ dodává Narwa.

O tom, že region je atraktivní svědčí i trend tzv. nearshorngu, kdy firmy chtějí mít oproti Asii svou výrobu blíže svým hlavním trhům. Důvod toho, proč pak v Evropě využívat země typu Česká republika je nasnadě. Stavební práce jsou o cca 25 % levnější a levněji vycházejí i ceny za nájem a pracovní sílu. U prémiových prostor v Česku se nyní pohybujeme kolem úrovně od 5,75 €/m2/měsíc v méně atraktivních lokalitách až po 6,80 €/m2/měsíc v tzv. „hot spotech“, což jsou Praha a Brno.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *