EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

24. 02. 2023

0 komentářů

Průmyslové nemovitosti v Česku lákají novou výrobu s přidanou hodnotou. Mezinárodní poptávku táhnou zelené technologie související s úsporou energií

 

Doby, kdy Česká republika byla orientovaná na skladiště a montovny, se začínají pomalu, ale jistě měnit. Jen v poslední době se staví celá řada závodů, které souvisí s proměnou energetiky a dopravy. Automobilový průmysl se začíná posouvat směrem k elektromobilitě a firmy vyrábějící tepelná čerpadla a komponenty pro fotovoltaiku začínají u nás také investovat částky v řádu miliard do výroby.

Loading 

„Na jednu stranu energetická krize způsobuje celou řadu problémů výrobním firmám, které i přes zastropování mají problémy hradit své závazky. Na stranu druhou se však této příležitosti chopila celá řada firem, které si vybraly Českou republiku pro cílovou stanici svých investic. Ty mají za cíl na trh dodávat produkty nejen pro obnovitelné zdroje energie, ale i pro celkové zefektivnění energetické náročnosti výrobních závodů,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services.

To, že je hlad po technologiích omezujících spotřebu energií, potvrzuje i nedávný průzkum mezi členy Svazu průmyslu a dopravy (Spektrum, 4Q/2022, str. 5), kdy nejčastějším řešením boje s vyššími náklady za energie jsou právě investice do úspor energie (67 %). Z těch pak firmy z 60 % hodlají instalovat vlastní fotovoltaické elektrárny, měnit osvětlení za úspornější (53 %), modernizovat otopnou soustavu (26 %) a instalovat tepelná čerpadla (15 %).

„Snaha vyrábět technologicky náročné produkty s vysokou přidanou hodnotou přímo v Evropě vinou krize v dodavatelských řetězcích, způsobila, že střední a východní Evropa, potažmo Česká republika, je pro řadu mezinárodních investorů stále atraktivní destinace. Chystají se u nás velké investice do výroby tepelných čerpadel či recyklaci baterií a významní mezinárodní hráči zde již dokončují i výzkumná a vývojová centra, jako například Honeywell v Brně,“ dodává Narwa.

O tom, že region je atraktivní svědčí i trend tzv. nearshorngu, kdy firmy chtějí mít oproti Asii svou výrobu blíže svým hlavním trhům. Důvod toho, proč pak v Evropě využívat země typu Česká republika je nasnadě. Stavební práce jsou o cca 25 % levnější a levněji vycházejí i ceny za nájem a pracovní sílu. U prémiových prostor v Česku se nyní pohybujeme kolem úrovně od 5,75 €/m2/měsíc v méně atraktivních lokalitách až po 6,80 €/m2/měsíc v tzv. „hot spotech“, což jsou Praha a Brno.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *