EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

28. 04. 2023

0 komentářů

Průzkum: Pět procent  Čechů staví nebo se chystá stavět rodinný dům, čtvrtina bude rekonstruovat

 

Více než polovina Čechů na základě statistik plánuje změnit svou bytovou situaci nebo ji aktuálně mění. Nejčastěji plánují koupit nemovitost či rekonstruovat své stávající bydlení. Současná náročná ekonomická situace se projevuje v poklesu realizovaných novostaveb, počet lidí, kteří nyní staví rodinný dům, klesl v porovnání s loňským rokem přibližně na čtvrtinu. Další čtyři procenta respondentů však stavbu plánují v následujících letech. Ve snaze ušetřit náklady roste podíl práce vlastními silami a počet staveb v úsporném standardu. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Wienerberger provedl Ipsos.

Loading



 

 Stále platí, že vlastní bydlení je sen typický pro mnoho Čechů. Přestože aktuální ekonomická situace investorům nenahrává stejně jako v posledních letech, kdy se dobré podmínky pro investory odrazily i v extrémní poptávce po vlastním bydlení, z průzkumu je zřejmé, že lidé o své bytové situaci stále uvažují jako nad životním milníkem. Do dalších měsíců se díváme s optimismem jako na měsíce postupné stabilizace. Aktuálně drobné oživení vidíme i na hypotečním trhu,říká generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

 Objem i počet poskytnutých hypoték byl v březnu nejvyšší od poloviny loňského roku, kdy se stavební trh začal ochlazovat. Úroková sazba na hypotéky je nyní na 5,86 % a banky během března poskytly investorům hypotéky o celkovém objemu 12,6 miliardy korun.

Aktuální bytová situace

Většina obyvatel České republiky žije v bytech, typicky s 3-5 pokoji. U menších bytů převládá nájemní bydlení, u větších pak vlastnické. 43 % Čechů pak dle statistiky žije v rodinných domech, obvykle se 4 – 6 pokoji a v osobním vlastnictví. V domech je také častější soužití dvou a více generací, zatímco v případě bytů přibývá lidí žijících o samotě – ti tvoří necelou pětinu. Rodinné domy mají totiž potenciál se stát investicí s dlouhodobou perspektivou, která rodině zajistí bydlení i do budoucna. Obzvláště při použití kvalitních materiálů a prvotřídní práce představuje nemovitost trvalou hodnotu, zatímco v nájmu lidé bydlí typicky spíše přechodně.

Více než polovina respondentů však chce svou bytovou situaci v následujících letech změnit. Statisticky 11 procent Čechů už dokonce změnu, kterou myslí buď rekonstrukci svého stávajícího bydlení, nebo přesun do větší či vlastní nemovitosti, realizuje. Zhruba čtvrtina respondentů, kteří se na změnu bydlení teprve chystají, uvažuje o koupi domu a 13 % o stavbě rodinného domu. Zbytek plánuje žít v bytech nebo renovovat své stávající sídlo. Toto oživení trhu s nemovitostmi Wienerberger přisuzuje klesající nabídkové ceně nemovitostí a potřebě ochránit úspory před inflací.

 Zájem o změnu bydlení ale oproti loňskému roku poklesl o 6 procentních bodů, a to z důvodu přetrvávající náročné ekonomické situace. Zároveň přibylo respondentů, kteří zcela vylučují změnu bytové situace, a sice ze 17 % na 21 %. Jedná se především o příslušníky střední generace. Tři čtvrtiny z nich uvádějí, že jim jejich stávající bydlení vyhovuje. I tak však mnoho obyvatel uvažuje o investicích do nemovitostí za účelem uchování hodnoty peněz, což se projevuje v silné potřebě rekonstruovat stavby, aby se zvýšila jejich hodnota. Jakákoliv investice do domu se totiž vyplatí.

REKLAMA

Rodinné domy kvalitně a svépomocí

Přes 4 % Čechů plánují stavbu vlastního rodinného domu, zatímco 0,5 % tuzemské populace už staví. Co se týká budoucích rodinných domů, převahu získají patrové stavby – poměr mezi plánovanými bungalovy a patrovými domy se od loňska zcela obrátil. Zároveň stoupá i podíl práce svépomocí na stavbě. Nejvíc investorů plánuje zkombinovat stavbu vlastními silami s pomocí od řemeslníků či firem. Čtvrtina rodin pak v rámci úspory nákladů na práci hodlá postavit celý dům svépomocí. Počet investorů, kteří mají zájem o stavbu na klíč, meziročně poklesl o 7 procentních bodů (z 28 % na 21 %). „Je to levnější. Můžeme pracovat postupně, kdykoliv na to budou finance. Pokud bychom měli mít profesionály, je potřeba mít finance pohromadě, a to v dnešní době nejde, pokud se nechceme upsat bance,“ uvádí jeden z respondentů průzkumu výhody svépomocnictví.

 Čím dál více lidem také záleží na kvalitě stavebních materiálů. Mimo ceny a dostupnosti konkrétního typu zdiva dá hodně stavitelů i na dobré předchozí zkušenosti s některým z řešení nebo na radu svých známých, kteří se v oboru vyznají. „Investoři dávají přednost stavebním materiálům s co nejlepším poměrem ceny a kvality. Proto nejčastěji volí zdivo z pálených cihel. K tomuto rozhodnutí je motivuje dlouhá životnost a odolnost přírodního materiálu, stabilně vysoká kvalita i dostupná cena,“ popisuje brand manažerka značky Porotherm Pavlína Jandová.

Trend rekonstrukcí

Mimo novostavby však i nadále pokračuje trend rekonstrukcí, který trvá již od dob covidu. V roce 2022 bylo vydáno 31 967 stavebních povolení na bytové prostory, ze kterých rekonstrukce tvořily 46 % (14 695 povolení). Mimo potřeby neodkladných oprav v tomto vývoji značnou roli hraje skutečnost, že náklady na rekonstrukci se pohybují v řádu statisíců a lidé tak své úspory často investují právě do rekonstrukce bydlení, aby je ochránili před inflací, a navíc tak zhodnotili svou nemovitost. 25 % Čechů proto aktuálně renovuje nebo plánuje renovovat nemovitost, a to velmi často vlastními silami. Z toho ve zdaleka největším měřítku jde o úpravy interiéru, 20 % respondentů ale opravuje nebo bude opravovat i obvodové zdivo a 17 % mění střechu.

Populární je i modernizace způsobu vytápění, se kterou souvisí například instalace fotovoltaiky. „Střechu řeší nebo plánuje řešit 9 % Čechů. Jako krytinu si nejčastěji vybírají pálené tašky kvůli jejich vysoké odolnosti vůči živlům. Víc než polovina investorů (54 %) má také zájem o instalaci solárních panelů,“ říká z dostupných dat značky Tondach obchodní ředitel divize střech Robert Krestýn.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *