EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

11. 11. 2021

Průzkum: Polovina rekonstrukcí domácností se neobejde bez řemeslníků, ti ale schází a jsou drazí

 

Polovina Čechů, kteří v posledním roce rekonstruovali své nemovitosti, si na pomoc přizvala řemeslníky. Nejčastěji využitými profesemi byly zedníci, instalatéři a elektrikáři. V téměř polovině případů se cena za služby řemeslníků jevila jako vysoká. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelnu. 

4 z 10 Čechů v posledním roce prováděli nějaký typ rekonstrukce bydlení. Polovina těch, kteří rekonstruovali, si na pomoc přizvala řemeslníky. Nejčastěji zedníky (47 %), instalatéry (41 %) a elektrikáře (38 %). Dalších 15 % Čechů rekonstrukci plánovalo, ale nakonec nerealizovalo.

Přibližně pětina (19 %) Čechů využila během pandemie nějaké řemeslníky. Polovina z nich hodnotila cenu za jejich služby jako odpovídající, zatímco 47 % připadala cena vysoká.
Jen 3 % dotazovaných by byla ochotna zaplatit i víc. Řemeslníky však bylo obtížné sehnat, což může být jedním z důvodů, proč si zbývající polovina těch, kteří v loňském roce rekonstruovali, potřebnou práci raději udělala sama.

„Jsme národ kutilů, a to se odráží i ve vysokém počtu lidí, kteří rekonstruují svépomocí. Přesto je poptávka po službách řemeslníků tak vysoká, že se na ně čeká i několik týdnů. Rekonstrukce navíc prodražuje i zvyšující se cena vstupních materiálů, takže řada lidí musí sáhnout hlouběji do kapsy nebo žádat o úvěr,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelny.

REKLAMA

38 % z těch, kteří v posledním roce nerekonstruovali, plánuje rekonstrukci provést v následujícím roce. Nejvíce z nich se chystá malovat (32 %) a rekonstruovat kuchyň (24 %) nebo koupelnu (23 %). Připravují se i rekonstrukce ložnice, dětského či obývacího pokoje. Celkovou rekonstrukci plánuje 9 % dotazovaných.

Průzkum pro Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelnu byl realizován agenturou NMS Market Research v srpnu 2021 v Českém národním panelu online dotazováním na reprezentativním vzorku 1031 lidí z obecné populace ve věku 18 – 64 let.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

hluk rekonstrukce

Příliš hlučný lockdown: Jak se bránit hluku od sousedů a co je třeba před zahájením rekonstrukce?

Foto: Shutterstock Od začátku března je mnoho lidí uzavřeno ve svých bytech. Jaro a pokračující lockdown se zdá být ideálním časem na drobné stavební úpravy i rozsáhlejší rekonstrukce. Ty bývají spojené i s nepříjemným hlukem. Jaké má obyvatel bytu povinnosti vůči sousedům a jak se bránit, když už překračuje hranice?  

Text: Veronika Hejná

20. 04. 2021

Stavební spoření: mýtus nebo fakt

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Text: Monika Lukešová

06. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.