Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Průzkum: Realitní trh ožívá. Prodej bytů v Praze se zvýšil o 25 %, vede 2+kk

04.02.2015 05:02 Tisková zpráva:

Rostoucí počet developerských projektů a poptávka u nakupujících dokazují, že realitní trh po několikaleté stagnaci tržeb zapříčiněnou ekonomickou krizí z roku 2007 ožívá. Tomu napomáhá jednak zlepšující se nálada na trhu či nízká úroková sazba. Důležitým faktorem je také zvyšující se zájem o region střední Evropy. V porovnání se Západem jsou zde stále poměrně nízké ceny, avšak velmi zajímavé výnosy – až kolem 5 %. Zdejší trh je navíc velmi stabilní – od roku 1990 ceny nemovitostí v dlouhodobém měřítku stále rostou. Růst cen je však do jisté míry zapříčiněn zkvalitňováním staveb či vyššími standardy bydlení. 

Letošní rok byl pro nás velmi úspěšný – došlo k zhruba 25% nárůstu prodejů bytů a tržby po 7 letech přesáhly hranici 700 miliónů, k čemuž výrazně přispěly prodeje v červenci a září, “ říká ředitel bytových projektů Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí a situaci dále komentuje: „Dlouhodobě platí trend rostoucích cen nemovitostí. Realitní trh se totiž nepotýká s takovými výpadky jako trh stavební, který je do velké míry ovlivňován počtem státních zakázek.  Příští rok se dokonce očekává ještě vyšší počet postavených bytů oproti uplynulým létům.“

Financování koupě bytů

 Nejčastějším způsobem financování koupě bytu byla v roce 2014 platba v hotovosti, a to v 58 % případů. V uplynulých měsících se však začal zvyšovat zájem o hypotéky. Na tom pravděpodobně nic nezmění ani plánované omezení stoprocentních hypoték Českou národní bankou. Marek Padevět situaci upřesňuje: „Většina lidí hypotéku využívá pro spolufinancování koupě bytu. 100% hypotéky využívá pouze zanedbatelné množství kupujících – z řad našich zákazníků je to do 5 % procent klientů, obecně se hovoří, že je takových hypoték kolem 10–15 %. Chápu, že má ČNB obavy ze 100% hypoték, kde se klient finančně nepodílí na koupi nemovitosti ani korunou, ale vzhledem k výši úrokových sazeb a mírně rostoucím cenám nemovitostí, bych toto opatření v tuto chvíli nezaváděl.“ 

Nejoblíbenější typy bytů

Zájem je především o (širší) centrum města, kde se velké oblibě těší i luxusní nemovitostis vlastním parkováním. Celkově jsou však stále nejžádanější byty o rozloze 40– 50 m2 a s dispozicí 2+kk, o něž projevilo zájem takřka 50 % kupujících. Právě tyto byty se také ukázaly jako nejoblíbenější mezi investory.

Zájem cizinců

 Stále větší oblibu si získává Praha i u cizinců – za poslední dekádu došlo k 17% nárůstu prodaných bytů zákazníkům ze zahraničí. To je dáno jednak výhodnou polohou Prahy, její atraktivitou, nízkou sazbou hypoték, velmi slušnou výnosností a zejména stabilitou cen širšího centra Prahy (Praha 1 až 10). Rostoucí zájem o naši metropoli potvrdilo i 5. místo o nejlepší destinaci světa dle žebříčku TripAdvisor. „Podíl cizinců se výrazně zvyšuje, letos tvořili rekordních 25 % našich zákazníků – největší zájem o byty zde mají Britové, Italové, Poláci, Rusové, Slováci, ale našla se také řada zájemců z Kazachstánu, Madagaskaru, Portorika či Vietnam. Velký potenciál aktuálně představují Rusové – jednak proto, že se na ruském trhu pohybuje úroková míra vysoko (až kolem 18 %), ale také z důvodu klesající hodnotě Rublu – bohatí Rusové kvůli tomu mají zájem rychle uložit své peníze a právě region střední Evropy jim je velmi blízký.“ doplňuje Padevět. 

 Poznámka: Veškerá data uvedená za rok 2014 vychází ze statistik leden-listopad 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *