EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

21. 07. 2021

Realitní trh se mění. Covid přeměnil chalupy na home office

 

Velký zájem o luxusní rekreační objekty posiluje i změna pracovního stylu vyšší střední třídy. Na venkovní chalupu a do horských apartmánů se již nejezdí jen relaxovat. Rekreační nemovitosti získaly status home office. Jejich majitelé spojili příjemné s užitečným a dopřávají sobě a svým rodinám novou verzi cesty z města. 


„Víme, že pro změnu životního stylu stačí období pěti měsíců. Pandemie COVID-19 změnila pracovní rytmus na podstatně delší dobu. Majitelé luxusních rezidenčních objektů tak přišli vzdálenému připojení na chuť. Jde přitom o objevování již objeveného. Tradicí opouštění přehřátých měst je známá Itálie, ale i honosné rezidence v Klánovicích či Černošicích sloužily v době První republiky jako letní útočiště, kde tehdejší smetánka trávila s rodinou dlouhé letní měsíce. Dnes jsme svědky české verze globálního trendu s názvem country living,“ vysvětluje Petr Míka z Boutiq Real Estate.
Poptávka po rekreačních objektech dále roste. Prodávající si tedy mohou dovolit zvyšovat ceny. Například chatu v Krkonoších bylo možné ještě začátkem loňského roku pořídit za čtyři miliony. Letos ceny v Krkonoších či Jizerských horách dosahují úrovně luxusních pražských lokalit.
Covid ukázal, že pracovat se dá odkudkoliv
Mnoho moderních profesí home office umožňuje, což dokázaly už dva přísné lockdowny, proto se také mnozí do svých kanceláří a městských bytů na léto vracet nechtějí. Je totiž jedno, jestli pracují z kavárny, z kanceláře, z domova, nebo z malebné chaty na horách.
„Bude zajímavé sledovat, zda přesun sekundárních rekreačních objektů do kategorie ko-primárních sídel vydrží. Tento trend šroubuje ceny těchto nemovitostí stále výše a podíl těchto obchodů v rámci celého realitního trhu dále poroste,“ analyzuje dopady nového trendu Petr Míka.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.