EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

21. 03. 2024

0 komentářů

Rekonstrukce vnitřních fasád v atriu Danube a Nile House v Karlíně zlepšila izolační vlastnosti téměř o 45 %

 

Savills ve spolupráci s MFS vypracovala pro společnost CA IMMO studie budov Nile House a Danube House, které zahrnovaly varianty pro řešení tepelných zisků a ztrát kancelářských prostorů přilehlých k atriové fasádě. U Nile House proto proběhla rekonstrukce vnitřní fasády v rozsahu dvou nejvyšších podlaží a u Danube House v celém rozsahu. Po rekonstrukci dochází k výraznému zlepšení izolačních vlastností vnitřních atriových fasád téměř o 45 %. Cíl investora CA IMMO výrazně zredukovat tepelné ztráty a snížit energetickou náročnost kanceláří, byl tedy splněn. Savills zajišťovala projektové řízení, technický dozor stavebníka a koordinaci BOZP.

Loading



 

 „Podle dat Savills budou podobné modernizace a s nimi spojená výkonnost budov klíčové pro snížení energetické náročnosti. 80 % budov, které budeme využívat v roce 2050, je nyní již postaveno. Podle Evropské komise jsou budovy v Evropě dohromady zodpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů. Proto doporučujeme zabývat se jak jejich účinností, tak dopadem na změnu klimatu, se kterou bude souviset také větší důraz na vykazování provozní výkonnosti budov,“ říká Jan Jurčíček, Head of Building & Project Consultancy v Savills.

Jan Baxa, Head of Asset Management v CA IMMO konstatuje: „Úspory energií v Danube House a Nile House budou pozorovány během následujících let provozu. Je očekáváno výrazné snížení tepelné zátěže kancelářských prostor a tím i snížení spotřeby na chlazení. Jedná se o jednu z největších investic posledních let na vylepšení budov Riverside Karlín, která je v souladu s ESG strategií CA IMMO.“

„U obou budov dochází již nyní k výraznému zlepšení izolačních vlastností vnitřního pláště fasády, konkrétně u Nile House cca o 44 %, z 5,46 W/m2K na 2,38 W/m2, a u Danube House o cca 45 %, z 4,27 W/m2K na 1,96 W/m2. Zároveň je fasádní systém zachován téměř beze změn a jen s nepatrnými úpravami,“ doplňuje Vít Zelikov, Project Manager v Savills.

Důvodem výměny skel vnitřní fasády bylo zjištění, že kanceláře přilehlé k atriu budovy měly vyšší teplotu než kanceláře přiléhající k vnější fasádě a náklady na chlazení byly výrazně vyšší v horkých dnech. Budova má několik vzduchotechnických jednotek zásobujících kanceláře, vždy pro všechna patra zároveň. Tudíž intenzivnější chlazení ve vyšších patrech by znamenalo přílišné vychlazení kanceláří ve spodních patrech. V rámci studie se zohlednily všechny specifické požadavky na akustiku, tepelnou techniku, osvětlení a oslunění, statiku, požárně bezpečnostní řešení a bezpečnost osob. Vybraná varianta spočívala v rekonstrukci fasády budovy Nile House v rozsahu dvou nejvyšších podlaží s využitím kombinace dvojskel a jedné z prvních aplikací vakuových skel v Česku. U budovy Danube House probíhala rekonstrukce vnitřní fasády atria od 2. patra po 10. patro. Došlo k výměně skel atriové fasády a doplnění tepelné izolace do neprůhledných akustických panelů. Zároveň došlo i na úpravu architektonického vzhledu barevného řešení akustických panelů směrem do atria, opět pomocí akustických děrovaných plechů. Video z průběhu výměny izolačních skel od společnosti AGC Processing Teplice, kterou provedla firma Sipral a.s. u vnitřní fasády Nile House, naleznete zde.

Administrativní budovy Danube House a Nile House jsou součástí komplexu budov Riverside Karlín. Budova Danube House byla dokončena jako první v komplexu v roce 2003 a Nile House v roce 2005. Obě budovy pochází z pera architektů Kohn, Pedersen, Fox, jejíchž dominantním prvkem je bohatě prosklené atrium s pultovou střechou a zazubenou čelní stěnou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024

Studenti rozhýbali trh s bydlením. Nájemníky to nepotěší

Se začátkem akademického roku 2024 dochází k výraznému nárůstu poptávky po nájemním bydlení v univerzitních a krajských městech. Tato zvýšená poptávka, která je obzvláště silná ze strany studentů hledajících ubytování mimo vysokoškolské koleje, vyústila v meziroční růst cen nájmů o 5 %. Růst cen je patrný zejména u menších bytů typu 1+1 a 1+kk, které […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *