EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

21. 03. 2024

0 komentářů

Rekonstrukce vnitřních fasád v atriu Danube a Nile House v Karlíně zlepšila izolační vlastnosti téměř o 45 %

 

Savills ve spolupráci s MFS vypracovala pro společnost CA IMMO studie budov Nile House a Danube House, které zahrnovaly varianty pro řešení tepelných zisků a ztrát kancelářských prostorů přilehlých k atriové fasádě. U Nile House proto proběhla rekonstrukce vnitřní fasády v rozsahu dvou nejvyšších podlaží a u Danube House v celém rozsahu. Po rekonstrukci dochází k výraznému zlepšení izolačních vlastností vnitřních atriových fasád téměř o 45 %. Cíl investora CA IMMO výrazně zredukovat tepelné ztráty a snížit energetickou náročnost kanceláří, byl tedy splněn. Savills zajišťovala projektové řízení, technický dozor stavebníka a koordinaci BOZP.

Loading 

 „Podle dat Savills budou podobné modernizace a s nimi spojená výkonnost budov klíčové pro snížení energetické náročnosti. 80 % budov, které budeme využívat v roce 2050, je nyní již postaveno. Podle Evropské komise jsou budovy v Evropě dohromady zodpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů. Proto doporučujeme zabývat se jak jejich účinností, tak dopadem na změnu klimatu, se kterou bude souviset také větší důraz na vykazování provozní výkonnosti budov,“ říká Jan Jurčíček, Head of Building & Project Consultancy v Savills.

Jan Baxa, Head of Asset Management v CA IMMO konstatuje: „Úspory energií v Danube House a Nile House budou pozorovány během následujících let provozu. Je očekáváno výrazné snížení tepelné zátěže kancelářských prostor a tím i snížení spotřeby na chlazení. Jedná se o jednu z největších investic posledních let na vylepšení budov Riverside Karlín, která je v souladu s ESG strategií CA IMMO.“

„U obou budov dochází již nyní k výraznému zlepšení izolačních vlastností vnitřního pláště fasády, konkrétně u Nile House cca o 44 %, z 5,46 W/m2K na 2,38 W/m2, a u Danube House o cca 45 %, z 4,27 W/m2K na 1,96 W/m2. Zároveň je fasádní systém zachován téměř beze změn a jen s nepatrnými úpravami,“ doplňuje Vít Zelikov, Project Manager v Savills.

Důvodem výměny skel vnitřní fasády bylo zjištění, že kanceláře přilehlé k atriu budovy měly vyšší teplotu než kanceláře přiléhající k vnější fasádě a náklady na chlazení byly výrazně vyšší v horkých dnech. Budova má několik vzduchotechnických jednotek zásobujících kanceláře, vždy pro všechna patra zároveň. Tudíž intenzivnější chlazení ve vyšších patrech by znamenalo přílišné vychlazení kanceláří ve spodních patrech. V rámci studie se zohlednily všechny specifické požadavky na akustiku, tepelnou techniku, osvětlení a oslunění, statiku, požárně bezpečnostní řešení a bezpečnost osob. Vybraná varianta spočívala v rekonstrukci fasády budovy Nile House v rozsahu dvou nejvyšších podlaží s využitím kombinace dvojskel a jedné z prvních aplikací vakuových skel v Česku. U budovy Danube House probíhala rekonstrukce vnitřní fasády atria od 2. patra po 10. patro. Došlo k výměně skel atriové fasády a doplnění tepelné izolace do neprůhledných akustických panelů. Zároveň došlo i na úpravu architektonického vzhledu barevného řešení akustických panelů směrem do atria, opět pomocí akustických děrovaných plechů. Video z průběhu výměny izolačních skel od společnosti AGC Processing Teplice, kterou provedla firma Sipral a.s. u vnitřní fasády Nile House, naleznete zde.

Administrativní budovy Danube House a Nile House jsou součástí komplexu budov Riverside Karlín. Budova Danube House byla dokončena jako první v komplexu v roce 2003 a Nile House v roce 2005. Obě budovy pochází z pera architektů Kohn, Pedersen, Fox, jejíchž dominantním prvkem je bohatě prosklené atrium s pultovou střechou a zazubenou čelní stěnou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *