EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

20. 02. 2017

0 komentářů

Roste počet lidí, kteří se zajímají o dotace na kotle a zateplení. S vyřízením pomůžou i dodavatelé energií

 


 

Zájem o dotační programy, které podporují zateplování, výměnu kotlů nebo instalaci obnovitelných zdrojů, narůstá. Lidé znají především program Nová zelená úsporám nebo kotlíkové dotace. Ukázal to výzkum, který pro společnost E.ON provedla agentura Ipsos. Kotlíkové dotace letos procházejí další proměnou a na podporu nových kotlů bude připraveno ještě více peněz. Prostředky je možné čerpat i z méně známých evropských titulů.
O dotačním programu Nová zelená úsporám slyšelo 63 procent lidí, zatímco o kotlíkových dotacích o jeden procentní bod méně. Vyplynulo to z průzkumu mezi 2 tisíci respondenty, který si u výzkumné agentury IPSOS nechala zpracovat společnost E.ON Energie, a. s. „Pouze 9 procent lidí ale uvedlo, že některý z dotačních programů využilo. Nicméně 37 procent respondentů o dotacích uvažuje, což je o tři procentní body více než v roce 2015,“ dodává k výsledkům šetření Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie, a. s.
Podle Petra Woffa, redaktora magazínu KupníSíla.cz, jsou mezi lidmi úspěšné především kotlíkové dotace. „Zájem o ně dosáhl vrcholu začátkem loňského roku a nyní opět stoupá, zřejmě proto, že Státní fond životního prostředí chystá novou výzvu. Všechny ostatní dotační programy v posledním roce přitahovaly několikanásobně menší pozornost,“ dodává. Co do oblíbenosti následovaly po kotlíkových dotacích program Dešťovka, původně označovaný jako Modrá úsporám, a Nová zelená úsporám zaměřená na zateplování domů.
Více peněz na kotle a lepší podmínky
Díky kotlíkovým dotacím by mělo být v českých domácnostech vyměněno až 100 tisíc kotlů, které znečišťují ovzduší. Alespoň takové jsou odhady ministerstva životního prostředí, jež program zaštiťuje. „Druhou vlnu kotlíkových dotací spustíme do konce března,“ slibuje Richard Brabec, ministr životního prostředí. Od letošního roku však program nebude podporovat kotle výhradně na uhlí, bude možná pouze kombinace uhlí a biomasy.
Domácnosti navíc nebudou muset současně s výměnou kotle realizovat také takzvaná mikroenergetická opatření, což bylo podmínkou v předchozích výzvách. „To znamená, že až půl miliardy korun navíc půjde přímo do výměn kotlů, což také zásadně sníží administrativu pro občany. V této vlně také chceme zvýhodnit Moravskoslezský kraj, který dostane na výměnu téměř 900 milionů korun,“ dodává Richard Brabec. Ač je Moravskoslezský kraj v kotlíkových dotacích zvýhodňován, zmiňovaný průzkum ukázal, že o využití dotací uvažují především lidé ve Středočeském kraji a na Vysočině. Nejnižší zájem je naopak v Praze.
Kotlíkové dotace nebo program Nová zelená úsporám, který bude pokračovat nejméně do roku 2020, nejsou ale jedinými tituly, z nichž mohou lidé podporu získat. „Dotace na energeticky úsporné renovace nabízejí i evropské programy, například Integrovaný regionální operační program IROP, který ale bohužel příliš známý ani oblíbený není,“ konstatuje Jan Charvát, tiskový mluvčí aliance Šance pro budovy. Jak vyplynulo z již citovaného průzkumu, o dotačním programu IROP zatím slyšelo jen 5 procent respondentů, stejně jako o programu Panel 2013+, který podporuje renovace a úsporná opatření v panelových domech.
Administrativu vyřídí i dodavatelé energií
Především dotacím Nová zelená úsporám bylo v minulosti vytýkáno, že jsou administrativně příliš složité a že chybí odborníci, kteří by lidem se zpracováním žádostí pomohli. „Program Nová zelená úsporám před zhruba dvěma roky výrazně zjednodušil administrativu, což hodnotíme velmi pozitivně. Nyní apelujeme na to, aby se ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ještě více zaměřily na propagaci programu, což by zájem o dotace zvýšilo. V čem stát zaostává, jsou zmiňované evropské programy. IROP sice nějaké zjednodušení administrativy provedl, ale stále to nestačí. Program zdaleka není čerpán tak, jak by měl,“ dodává Jan Charvát.
Lidem s čerpáním dotací pomáhají různé instituce, poradny i odborníci na volné noze. Stále více se zapojují také dodavatelé energií. „Našim zákazníkům zajišťujeme vyřízení dotací na pořízení solární elektrárny z programu Nová zelená úsporám. Zájemcům prověříme, zda podmínky pro získání příspěvku splňují a vše vyřídíme na klíč. Podobně postupujeme i v případě kotlíkových dotací, kde mohl žadatel v první vlně získat příspěvek až 127 500 korun,“ uzavírá Vladimír Vácha.
Zdroj: E.ON, KupníSíla.cz, Šance pro budovy

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021

Kdy se vyplatí zateplení domu

Je zateplení domu dobrá investice a jak rychle se může vrátit?

Jestliže stojíte před rozhodnutím, zda váš dům zateplit či ne a stále váháte, zda je to dobrá investice, je tento článek určen právě pro vás. Pokusili jsme se pro vás sepsat všechny náležitosti, které správné zateplování má, a proč se vyplatí zateplit dům.

Text: redakce hypoindex.cz

13. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *