EUR 24.730

USD 23.501

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.730

USD 23.501

10. 06. 2014

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Růst cen nemovitostí přetlačil úrokové sazby. Dostupnost bydlení se zhoršila

 


 

V dubnu se indexy dostupnosti bydlení přiblížily na dosah dosud rekordním naměřeným hodnotám z dubna 2013. Vzhledem k tempu poklesu úrokových sazeb hypoték jsme připouštěli, že v následujícím měsíci by mohlo dojít k prolomení těchto rekordů. To se však nestalo. Průměrné úrokové sazby hypoték v uplynulém měsíci již neklesaly, což se v kombinaci se znatelným nárůstem průměrných cen bytů projevilo zhoršením dostupnosti bydlení.

Průměrná cena bytů meziměsíčně vzrostla z 1,72 na 1,76 milionu Kč a index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část průměrného čistého příjmu domácnosti spolkne splátka hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu, díky tomu v uplynulém měsíci vzrostl o 6 desetin procentního bodu na 30,1 %. Z dlouhodobějšího pohledu aktuální nárůst indexu nic neznamená. Hodnota tohoto ukazatele se již od loňského března pohybuje ± 1 % kolem 30procentní hranice.

clipboard068 clipboard069

 

Ať tak nebo tak, stále bude platit, že dostupnost bydlení s ohledem na cenu nemovitostí a nákladů na financování je nyní na nejlepších úrovních od konce 90tých let. Data pro sestavení indexů dostupnosti však máme až od roku 2009. Tehdy – v květnu 2009 – míra zatížení domácností měsíční splátkou při průměrné úrokové sazbě 5,61 % a průměrné ceně bytů 2,06 mil. Kč dosahovala 48,4 %.  

REKLAMA

Realitní trh lokálně ožívá

Ceny bytů začínají pozvolna růst. První signál o změně trendu vyslala cca před rokem Praha a od té doby zde průměrná cena vzrostla o půl milionu korun. V uplynulém měsíci sice v Praze průměrná cena klesla, ale v celkem 8 krajích ze 14 jsme tentokrát zaznamenali nárůst, což se samozřejmě projevilo také v regionálních statistikách dostupnosti bydlení. Největší meziměsíční nárůst zatížení měsíční splátkou jsme zaznamenali v Královehradeckém, Moravskoslezském, Karlovarské a Plzeňském kraji.

Mezi regiony, kde ceny naopak zamířily dolů je Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský kraj, Praha, Vysočina a Liberecký kraj. Zde průměrná cena bytů klesá od loňského prosince a aktuálně činí 1,11 milionu korun.

clipboard070

REKLAMA

V Praze na pořízení bydlení padne 10 ročních platů

Kromě indexů dostupnosti bydlení pravidelně publikujeme také data indexu návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Hodnota indexu díky celkem razantnímu nárůstu cen bytů v květnu meziměsíčně vzrostl o celou desetinu procentního bodu. Jinými slovy průměrná česká domácnost by musela na pořízení bytu v ceně 1,76 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) vynaložit 4,6násobek ročního příjmu. Ovšem i dochází k velkým regionálním disproporcím. Zatímco v Praze hodnota indexu dosahuje bezmála 10 ročních příjmů, v Ústeckém kraji jsou to necelé 2 roční příjmy. Průměrná cena bytů zde činí 0,61 mil. Kč. 

clipboard071 clipboard072

Nicméně na realitním trhu pozorujeme mírné oživení, s čímž souvisí i nárůst průměrných cen nemovitostí. Úrokové sazby hypoték v červnu klesají a bude zajímavé pozorovat, který z těchto dvou činitelů bude mít v konečném účtování navrch. Zda indexy dál porostou a o kolik.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ)

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022

Trh nemovitostí je volatilní, tendence nákupů i pronájmů pomalu míří k západním zvykům

Finanční stav trhu nemovitostí v České republice je v posledních několika letech značně turbulentní. Vznikají desítky nových developerských projektů, nových rodinných domů a bytových jednotek. Raketově rostoucí inflace, ještě podpořená pocovidovým obdobím, válečným konfliktem na Ukrajině a vysokou poptávkou po bytech, však tlačí ceny nemovitostí do nebes.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022

Vyplatí se nákup nemovitosti s využitím hypotéky při současné inflaci

Nemovitosti jsou stále více aktuální téma, především kvůli jejich samotným cenám a cenovému nadhodnocení spojující se s velikým nedostatkem na trhu, kdy poptávka vysoce převyšuje nabídku. Zde nastává u spotřebitelů otázka, zda se stále vyplatí uvažovat o vlastní nemovitosti nebo již nastala doba, kdy je pro spotřebitele vhodnější bydlet v podnájmu.

Text: Roman Klein

Foto: Shutterstock

13. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.