EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Růst cen starších bytů se zastavil

 

Ceny starších bytů narazily na svůj strop. Podle dat ČSÚ v posledním kvartále 2017 ceny starších bytů na území Prahy poprvé za 4,5 roku nerostly, dokonce zaznamenaly mírný propad. Podle realitní sítě RE/MAX ve většině regionů ČR začínají ceny starších bytů stagnovat. I když regiony kopírují vývoj v hlavním městě se zpožděním, stagnace se začíná projevovat i tam.

Loading 


Od začátku roku 2013 zdražily pražské starší byty celkem o 41 %. Pokud se podíváme ještě více do historie, v porovnání s posledním cenovým vrcholem v roce 2008 ceny vzrostly o 20%. Během devíti let tak každý rok zaznamenaly průměrné zhodnocení o 2,2%. Stagnaci potvrzují i interní statistiky realitní sítě RE/MAX.
„Zastavení cenového růstu je kombinací mnoha dlouhodobých faktorů, které na realitní trh působí a bylo očekáváno ještě mnohem dříve. Řada expertů už v minulosti predikovala, že k zastavení růstu dojde velmi brzy. Nestalo se tak. Jiní zase začínají hovořit o změně trendu, či dokonce o splasknutí bubliny. Jenže byty se v posledním desetiletí zhodnocovaly o cca 2% ročně. Korekci cen nelze nikdy vyloučit, nicméně toto číslo není nijak vysoké. Proto je třeba být v jakýchkoli odhadech opatrný. Jediné, co můžeme říci s jistotou je, že po čtyř a půl letech došlo k zastavení růstu cen. Zda se trh opět rozběhne nebo naopak dojde k poklesu lze jen velmi těžko odhadnout,“ říká Jan Štohanzl, majitel RE/MAX G8 Reality.

Vhodná doba pro prodej

Představme si příklad drobného investora, který koupil v Praze průměrný byt v té „nejhorší“ možné chvíli koncem roku 2008. Do bytu při ceně 50 tisíc za metr čtvereční investoval 3 miliony korun. Devět let byt pronajímal. Jeho čistý výnos z pronájmu po odečtení nutných oprav a zaplacení daně byl kupříkladu 800 tisíc korun. Dnes by byt prodal s navýšením o přibližně 1,2 milionu. Čistý výnos by tedy byl dva miliony korun. Náš imaginární investor by tedy svoje peníze zhodnotil o zhruba sedm procent ročně. Pragmaticky vzato se tedy trh v poslední dekádě choval standardně.
Stále platí, že dnešní prodávající za svůj byt dostane nejvíce peněz v naší historii. Pro prodej je tedy, i kvůli nevyzpytatelnosti budoucího vývoje, ideální chvíle. Spekulovat o dalším prudkém nárůstu cen nelze. Pokud přesto porostou, tak jen velmi mírně. Jestliže by se ale trend trhu otočil, poptávka ochladla a došlo by tak k rychlé cenové korekci, mohli by se vlastníci bytu s aktuální potřebou prodeje dostat do potíží,“ dodává Štohanzl.

Regiony budou Prahu kopírovat postupně

Je pravděpodobné, že pokud bude klesat Praha, začnou se zpožděním klesat i regiony. Praha určuje trend vývoje na realitním trhu. V některých regionech aktuálně makléři hlásí cenovou stagnaci. Stejně jako v Praze to může být krátkodobý jev, který bude mít další vývoj. Hlavním indikátorem bude dění v hlavním městě. O tom, jakým směrem se trh vydá, zjistíme v příštích týdnech.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *