EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

18. 06. 2019

S oddlužením pomáháme bezplatně. Placené konkurenci jsme trnem v oku!

 

Návrh na povolení oddlužení  mohou vedle advokátů a dalších, sepisovat též akreditované osoby, kterými jsou neziskové organizace v oblasti dluhového poradenství. Na rozdíl od advokátů poskytují organizace, jako jsou občanské poradny tyto služby bezplatně. „V poslední době jsme zaznamenali několik útoků ze strany advokátních kanceláří, kterým se levnější konkurence nelíbí, říká Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. 


Jako příklad lze uvést Advokátní kancelář ŽIŽLAVSKÝ, která připravila pro čtenáře LN insolvenční seriál, ve kterém čtenářům radí, jak na oddlužení a současně varuje dlužníky před využitím služeb akreditovaných osob: „Zatímco advokát, kterého si platíte, sleduje jen a pouze váš zájem a doporučí vám postup, který je pro vás nejvýhodnější, akreditovanou osobu platí někdo jiný. V praxi jsou to často velcí věřitelé“.
Podívejme se tedy, jak je to se sledováním nejlepšího zájmu klienta praxi.  Advokáti si podle zákona smí za návrh na oddlužení účtovat maximálně 4 tisíce korun. Není žádným tajemstvím, že by tuto částku chtěli zdvojnásobit. Pozornému čtenáři Žižlavského textu rovněž neunikne, že už dnes se jeho kancelář snaží dlužníkům prodat další rady, které sice s oddlužením mohou souviset, ale nejsou cenově regulovány.
„Z naší zkušenosti víme, že pro lidi v nouzi jsou i 4 tisíce sumou, kterou si musí znovu půjčit“, uvádí Kalvoda a dodává: „Bezplatné poradenství je přirozeně financováno z různých zdrojů, včetně finančních institucí, které vnímají svoji společenskou odpovědnost. Za všech okolností je ale výhodné především pro dlužníky. Je naprosto nehorázné tahat z těchto lidí další  peníze a ještě jim namlouvat, že je to pro jejich dobro“, uzavírá Kalvoda.
Tisková zpráva Asociace občanských poraden

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Lidé nesouhlasí s dalšími úlevami pro dlužníky

Foto: Shutterstock Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK většina lidí nesouhlasí se zkrácením procesu oddlužení. Hlavní odpovědnost za nesplácení dluhu nese dlužník, říkají čtyři z pěti Čechů. Poslanecká sněmovna by měla v brzké době pokračovat v projednávání vládního návrhu zákona, jímž má dojít k transpozici evropské směrnice o preventivní restrukturalizaci.  

Text: Veronika Hejná

18. 03. 2021

oddlužení nemá být automatické

Mlynarčík: Oddlužení nemá být automatické, mysleme na dopady na drobné věřitele

Poslanecká sněmovna bude v nejbližší době projednávat transpoziční novelu insolvenčního zákona, ve které je navrhováno zkrátit dobu oddlužení ze stávajících pěti let na tři roky. Podle odborníků však nesmíme zapomínat také na věřitele. Těmi jsou totiž často běžní občané nebo drobní podnikatelé, kteří již své peníze neuvidí.  O aktuálních otázkách týkajících se exekucí a oddlužení jsme […]

Text: Veronika Hejná

08. 02. 2021

Exekuční a insolvenční srážky ze mzdy v roce 2021

Od ledna 2021 se opět mění exekuční a insolvenční srážky ze mzdy, a tak dlužníkům zůstane o trochu více. Je to jednak v důsledku navýšení jedné ze složek výpočtu tzv. nezabavitelné částky – normativních nákladů bydlení. Vliv má ale i zrušení superhrubé mzdy a navýšení slevy na poplatníky. Ty totiž vedou ke zvýšení čisté mzdy jako […]

Text: Veronika Hejná

04. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *