EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

17. 10. 2018

0 komentářů

S podzimem nezapomeňte kvalitně zazimovat rekreační nemovitost!

 

Pro někoho samozřejmost každý podzim, někteří však kvalitnímu zazimování rekreační nemovitosti nevěnují dostatečnou pozornost. Důkladné zabezpečení chaty či chalupy před nástrahami zimy je však nutné a vyplatí se. „Setkali jsme se s případy, kdy majitel chaty na podzim jen zavřel okenice a zamkl vchod. To považoval za dostatečné, a přitom neprovedl žádné zabezpečení vodovodu a odpadu, nevypl elektřinu a vůbec nevěnoval pozornost bezpečnostním opatřením před případnými zloději. Takových případů je bohužel mnoho, a proto věnujeme tolik úsilí upozorňování na nutnost dobrého zazimování nemovitosti a osvětě v otázce bezpečnosti chat a chalup před vyloupením,“ uvádí Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Loading 


Voda je v zimě nepřítel
V první řadě je třeba odčerpat vodu z nádrží a potrubí. „Zkontrolujte i splachovací nádobu či bojler. Vypouštění vody z vodovodního systému je prvořadé, jinak se na jaře nevyhnete výměně ventilů, kohoutků či čerpadla, které může zamrznutá tekutina změnou objemu roztrhnout. „Pečlivě zkontrolujte i všechny spáry, kterými by se mohla voda dostat do chalupy. Tato místa ihned opravte, během zimy již bude pozdě. Poté, co se přebytečné vody zbavíte, nasypte do všech nádob sůl, která zaručí, aby případné zbytky kapaliny během zimy nezamrzly. Pro tento účel může posloužit i denaturovaný líh. Jestli ve vytápěcím systému není nemrznoucí kapalina, je potřeba jej vypustit,“ radí Václav Geletič.
Zbytky jídla lákají hlodavce
Pozor na zbytky jídla, které jsou ideálním lákadlem pro hlodavce. Ti v zimě využívají každou příležitost, aby se dostali k potravě. Na tyto nechtěné návštěvníky je nejlepší si připravit pasti či různé zvukové odpuzovače. Otvory, kterými by se mohly myši a potkani dostat do chalupy, je třeba pořádně utěsnit, a to včetně podkrovních prostor. Pro uchování zbytků jídla použijte kovové nádoby, které dobře těsní a ochrání před hlodavci či vlhkostí.
Pozor na nevítanou návštěvu
Před zazimováním by měli majitelé z chat a chalup odvézt veškeré cenné věci. V žádném případě by zde neměli ponechávat elektroniku, jako jsou televizory, radiopřijímače, ale ani zahradní techniku. „Základem jsou mechanické zábranné prostředky. Jedná se o bezpečnostní zámky. Složitější uzamykatelné systémy. Ochranné okenní fólie a podobně, které lze doplnit i vhodným zařízením elektronické signalizace. Dalším opatřením mohou být zabudované ochranné mříže a uzamykatelné okenice. Dále je velmi důležité neponechávat v okolí objektů volně přístupné žebříky, lopaty, hrábě a další nářadí,“ připomíná Václav Geletič a dodává: Před opuštěním chaty je dobré vše nafotit, aby se usnadnilo případné vyřizování pojistné události. Velkou výhodou jsou dobří sousedi žijící v blízkosti chalupy. Měli by mít náhradní klíče, aby čas od času mohli zkontrolovat její stav.
Slavia pojišťovna radí:

 • Zabezpečte objekt mechanickými zábrannými prostředky:
  • bezpečnostní zámky
  • upravení dveří proti vypáčení páčidlem mezi kováním a hranou zárubně, dále proti jednoduchému vykopnutí dveří v zámkové části
  • ochranné okenní folie, ochranné mříže a uzamykatelné okenice.
 • Pro vyšší ochranu můžete použít elektronické zabezpečovací signalizace.
 • Využijte možnosti pojištění objektu proti krádeži, ale i proti požáru.
 • Pro případ vloupání pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
 • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu.
 • Při pobytu si všímejte neznámých osob a aut.
 • Navštěvujte rekreační objekt nepravidelně i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
 • Pokud máte v blízkosti objektu sousedy, kteří se zdržují i v zimním období na chatě, požádejte je o vizuální kontrolu objektu, případně odmetení příjezdové cesty. Dobré sousedské vztahy se vyplatí.
 • Zpřehledněte prostor před chatou kvůli viditelnosti.
 • Můžete využít různých elektronických zařízení s načasováním zapnutí světla.
 • Nenechávejte volně ležet žebříky a jiné věci, které by mohly zlodějům pomoci při vloupání.
 • Při podezření z vloupání nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc neprodleně oznamte Policii České republiky na linku 158.
Krádeže vloupáním do chat a chalup v roce 2017 podle krajů ČR
Kraj počet vloupání z toho objasněno počet v %
Středočeský 428 81 18,9%
Jihomoravský 181 50 27,6%
Jihočeský 170 40 23,5%
Plzeňský 133 29 21,8%
Moravskoslezský 121 69 57,0%
Liberecký 115 54 47,0%
Zlínský 98 49 50,0%
Ústecký 96 38 39,6%
Vysočina 92 27 29,4%
Královéhradecký 84 44 52,4%
Olomoucký 79 15 19,0%
Pardubický 77 28 36,4%
Praha 63 6 9,5%
Karlovarský 31 13 41,9%
CELKEM 1 768 543 30,7%

(Zdroj: Policie ČR)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Trvalý pobyt na chatě

Můžete mít trvalý pobyt na chatě?

Trvalý pobyt je adresa, kterou oficiálně nahlásíte úřadům. Je to adresa, kterou máte uvedenou v občanském průkazu, na kterou vám chodí dopisy z úřadů, adresa, kterou stát bere, že vás tam vždy zastihne. Trvalé bydliště nemůžete přepsat na jakoukoliv nemovitost. Řídí se totiž jistými pravidly.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

chaty a chalupy

Kupujte chaty a chalupy, levnější už nebudou

Český nemovitostní trh se pomalu probouzí a ceny začínají růst. U rekreačních nemovitostí tomu ale tak zatím není. Tam ceny naopak klesají a je možné čekat, že na podzim budou ještě o kousek nižší. Vyplatí se teď koupit nemovitost určenou k rekreaci?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *