EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

09. 01. 2020

CENTURY 21: Vysoké ceny nemovitostí loni ochladily realitní trh. V roce 2020 se očekává další mírný růst cen.

 

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 zaznamenala za minulý rok růst cen nemovitostí napříč téměř celou republikou. Některé ceny už se ale vyšplhaly tak vysoko, že brzdí dynamiku realitního trhu, délka transakcí se mírně prodloužila. V první polovině roku 2020 se očekává další mírný růst cen. 


V Praze se podle údajů z realitní sítě CENTURY 11 za minulý rok ve zvýšily ceny bytů 3,4 %, v Brně o 1,9 % a v Ústí nad Labem dokonce o 13 %. Tempo růstu cen bytů v Praze se v posledních měsících snižuje.
Stále platí, že každý byt má svého kupce, ale obecně dochází ke snížení počtu transakcí. Nedostatek transakcí může být často způsoben i nereálnou hodnotou nemovitostí. Když spočítáme pořizovací cenu bytu a náklady na rekonstrukci, tak se někdy ukáže, že představy prodávajících nejsou reálné. Stále více majitelů chce více peněz za byty či domy, které mají technicky horší stav a potřebují nutné vstupní investice do opravy či modernizace. S přihlédnutím na úhradu 4% daně z nabytí nemovitosti se tak cena dostává na hodnotu některých novostaveb.
„Pokud je cena nastavená dobře, tedy cena odpovídá a zohledňuje nutné investice, není problém najít zájemce, kteří byt koupí. Třeba na družstevní byt na Barrandově v Praze, 3+1 o ploše 84 m2 s anuitou 1 170 000 Kč a cenou bytu 3 140 000 Kč jsme evidovali 13 zájemců za 24 hodin, z toho 4 z nich okamžitě chtěli složit zálohu,“ říká realitní makléř Milan Břečka z kanceláře CENTURY 21 Premium a dodává: „zaznamenáváme průměrné prodloužení doby nemovitostí v nabídce o zhruba 1 až 2 týdny oproti minulému roku. Ale dobrá nemovitost v dobré lokalitě s férovou cenou je rychle zobchodovaná i dnes. V případě, kdy cena bytu odpovídá technickému stavu a lokalitě jsou zájemci o jednu nemovitost 3 až 4 během 3 dnů. Průměrný prodej trvá 3 až 4 měsíce od zveřejnění nabídky.“
Lidé se stěhují za město nebo do menších bytů
S růstem cen nemovitostí pozorujeme zajímavé trendy jako je třeba poptávka po nemovitostech v blízkosti velkých měst s dobrou dopravní obslužností, přičemž výhodou je hlavně vlak. „Situace v Praze a nedostupnost bydlení způsobuje, že si zájemce může vybrat třeba 1+kk o 35 m2 s terasou v Klecanech u Prahy za 2,6 milionu, anebo může v Praze stejný byt pořídit za 3,5 milionu a více,“ dává konkrétní příklad Milan Břečka.
Novostavby jsou stále zajímavější než byty, které už někdo obývá. Proto je kupující ochoten dát větší obnos za menší výměru bytu. Dalším trendem tak je, že dochází ke změně struktury ploch bytů novostaveb, které jsou stále velmi poptávané i přes vysokou cenu za čtvereční metr. „Setkáváme se s tím, že novostavby nyní nabízí k prodeji byty v menší velikosti než před 2 až 3 roky, kdy byty 3+kk byly většinou o velikosti 70 m2. Dnešní 3+kk mají převážně velikost kolem 65 m2. Zajímavé je, že panelové byty mají plochu většinou 75 m2 a rovněž disponují větší možností na úložné prostory. Z toho důvodu panelák může být zajímavý pro skupinu klientů, kteří vyžadující větší životní prostor. Díky tomu neřeší, zda je dům nejmodernější,“ dodává Břečka.
Zájem o nájemní bydlení stoupá
V Praze a okolí je velký zájem o nájemní bydlení. Týká se to zejména osob ve věku 25 až 45 let, co se chtějí osamostatnit (studenti, rozvedené páry a lidé, kteří prodali nemovitost a hledají dočasné bydlení). Velká část populace již nemá možnost pořídit si vlastní bydlení, pokud nemá finanční základ od rodiny.
Majitelé si velmi dobře vybírají, jakého nájemníka si vyberou. Nároky a požadavky na nájemníka se budou do budoucna zvyšovat (např. předložení výpisů o dostatečném finančním zajištění a schopnosti platit nájem apod.). Meziročně eviduje CENTURY 21 růst nájmů zhruba o 500 Kč. „Podle zkušenosti makléřů CENTURY 21 je vyšší cena už pro nájemníky problém. Výdaje na bydlení se pohybují mezi 40 a 60 % životních nákladů. Z tohoto pohledu se dá očekávat, že dojde k zvýšení zájmu o menší plochy nebo bude akceptována třeba větší vzdálenosti od městské dopravy či jiná nevýhoda,“ říká Milan Břečka z CENTURY 21 Premium.
Investovat do nemovitostí se stále vyplatí
Investice do nemovitosti patří k standardnímu nástroji většiny investorů. Jde o spolehlivý způsob zhodnocení peněz s přiměřeným rizikem a výnosem mírně přesahující dobré dluhopisy. Největším přínosem investice do bytu je fakt, že jde o hmatatelnou věc, která bude mít hodnotu i za desítky let. Pokud jste investovali před 5 lety do bytu v Praze, pak jeho hodnota vzrostla o více jak 60 %, v případě developerského projektu téměř o 100 %. „Méně lidí asi ale ví, že podobný nárůst cen potkal třeba Louny (přes 120 % u cihlových bytů) a v dalších městech to bylo až 60 %, což je více jak 10 % za rok jen na hodnotě investice. Výnos nemovitosti je pro investora zajímavý i ziskem z nájmů, ale i ty zaznamenali více jak 40% navýšení za 5 let po celé republice,“ říká provozní ředitel CENTURY 21 Tomáš Jelínek.
Nyní dochází k mírnému ochlazení trhu, to ale znamená, že se vrátíme ke standardnímu zhodnocení z nemovitostí. V prvním pololetí roku 2020 očekává CENTURY 21 růst cen o 0,1 – 0,2 %. „V některých městech (třeba Liberecko) již došlo k mírnému poklesu cen nemovitostí, ale do bytu přeci neinvestujete na rok nebo dva, ale 20 let a více. A v tomto časovém horizontu je jistota, že dojde opět k růstu ceny,“ doplňuje Tomáš Jelínek.
Pokud naopak uvažujete o prodeji své nemovitosti, pak určitě nemusíte čekat: „Současná situace se může změnit s výkonností ekonomiky a její stagnací. Realitní trh totiž velmi citlivě reaguje třeba na zvyšující se nezaměstnanost. Pak nastává obrat velmi rychle obrat,“ uzavírá provozní ředitel CENTURY 21 Tomáš Jelínek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.