21. 09. 2023
Společnost CTP získala od Evropské investiční banky úvěr ve výši 200 milionů eur na financování ambiciózního solárního plánu
Společnost CTP, největší evropský developer, vlastník a správce průmyslových a logistických nemovitostí dle hrubé pronajímatelné plochy (GLA), získala od Evropské investiční banky (EIB) finanční prostředky ve výši 200 milionů eur na realizaci rozsáhlého programu instalace solárních panelů ve svém portfoliu evropských byznysových parků.
Desetiletý nezajištěný úvěr přispěje k urychlení přechodu na novou energetiku, posílí bezpečnost dodávek energie a podpoří opatření v oblasti klimatu a sociální a hospodářské soudržnosti. Půjčka je součástí účelového příspěvku EIB k plánu REPowerEU, jehož cílem je ukončit závislost Evropy na dovozu fosilních paliv, a byla nabídnuta za atraktivních podmínek.
Společnost CTP, která má ve střední a východní Evropě portfolio o rozloze 10,9 milionu metrů čtverečních (GLA) s rostoucím zaměřením na západní Evropu, na trzích jako je Německo, Rakousko a Nizozemsko, cílí na rychlý růst výroby energie z obnovitelných zdrojů ve svém portfoliu a založila vlastní energetickou společnost, která dohlíží na ambiciózní program instalace fotovoltaických elektráren (FVE).
Od roku 2020 CTP zajišťuje, aby všechny její průmyslové a logistické budovy byly „solar ready“, tedy připravené pro instalaci solárních zařízení. Developer a provozovatel si klade za cíl 15% návratnost svých solárních investic. Rok 2022 CTP zakončila s 38 MWp instalovaného FVE výkonu na svých střešních plochách v celoevropském portfoliu a v roce 2023 plánuje přidat dalších 100 MWp. Financování EIB podpoří střednědobý cíl CTP dosáhnout do roku 2026 výkonu 400 MWp. Tam, kde v současné době není na místě k dispozici energie z obnovitelných zdrojů, spolupracuje CTP s dodavateli energií, aby klientům poskytla 100% energii z obnovitelných zdrojů.
V České republice má CTP více než třináctileté zkušenosti s instalací, připojením do distribuční sítě i údržbou a provozováním fotovoltaických elektráren na střechách svých parků. Na přelomu let 2022/2023 dokončila společnost instalaci dalších 8 MWp, čímž dosáhla kumulovaného výkonu 14 MWp. Do konce roku plánuje vybudovat dalších cca 30 MWp, které budou zprovozněné začátkem roku 2024. CTP chce v České republice do roku 2030 vybudovat kumulovaný instalovaný výkon 250 až 300 MWp.
REKLAMA
CTP chce do konce desetiletí téměř zdvojnásobit své portfolio na celkových 20 milionů metrů čtverečních a v dlouhodobém horizontu plánuje vytvořit zcela energeticky nezávislé průmyslové parky, kde veškerá spotřebovaná energie bude vyráběna přímo v parcích a přebytečná energie bude dodávána do místní elektrické sítě a podpoří sousední komunity. Tím se sníží celkové náklady klientů CTP na provoz a vytvoří se odolnější a bezpečnější energetická síť, zároveň se sníží uhlíková stopa společnosti CTP i jejích klientů.
Richard Wilkinson, finanční ředitel skupiny CTP, řekl: „Podpora Evropské investiční banky je důkazem naší robustní obchodní strategie, kterou jsme zavedli pro rozsáhlou instalaci FVE v celém našem portfoliu, a umožňuje nám získat dlouhodobé nezajištěné financování za atraktivních podmínek. Udržitelné financování je cestou vpřed a my jsme hrdí na to, že se Evropská investiční banka v tomto směru stala naším novým finančním partnerem.“
Peter Ceresnik, provozní ředitel společnosti CTP, řekl: „CTP je již dlouho průkopníkem v oblasti rozvoje udržitelných průmyslových a logistických prostor a nyní uplatňujeme stejnou dlouhodobou vizi a ambice v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Financování ze strany Evropské investiční banky urychlí naše plány na maximalizaci solárního potenciálu našeho portfolia a pomůže nám splnit náš střednědobý cíl instalovat 400 MWp do roku 2026. Pomůže nám to také dosáhnout naší dlouhodobé vize, aby se naše parky staly energeticky pozitivními. Tedy že budou moci vyrábět a sdílet přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů, z čehož budou mít prospěch nejen naši klienti a místní komunity, kde působíme, ale také celá planeta.“
Pavel Šilling, Energy Specialist ve společnosti CTP, řekl: „CTP v posledních letech významně investovala do kapacit, do energy know-how, což CTP posunulo na lídra a významného integrátora moderních energetických systémů v lokálních distribučních soustavách v CTParcích. CTP nyní dokáže paralelně řešit synergie všech moderních energy systémů, jako je např. Energy Management Systém/Smart Metering, dynamické řízení výkonů FVE, systémy pro kapacitní a agregační služby s FVE + BESS nebo s vodíkovým elektrolyzérem, systémy BMS/FVE/e-car cahrge systems, systémy sdílení a alokací energií (FVE výroba/spotřeba) v rámci komunity CTParků a jiné. Zkrátka budujeme Smart Energy CTParky.“
„Ve střední a východní Evropě existuje obrovský nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů energie,“ uvedla Lilyana Pavlová, viceprezidentka EIB. „Půjčkami, jako je ta pro CTP, pomáháme zemím v regionu odklonit se od fosilních paliv. Sníží se tím jejich závislost na dovozu energie a v konečném důsledku se sníží i ceny elektřiny ku prospěchu všech. Solární systémy na střechách CTP podporují přechod na nízkouhlíkové hospodářství, které je šetrné k životnímu prostředí a odolné vůči klimatickým změnám – přechod, který má skutečný ekonomický a sociální smysl.“
Financování EIB přichází poté, co společnost CTP zveřejnila svůj první Sustainability report, zprávu o udržitelnosti, která transparentně uvádí, jak CTP postupuje v plnění svých závazků v oblasti ESG a zda jsou tyto závazky v souladu s požadavky taxonomie EU. Zpráva je publikována v souladu se standardy Global Reporting Initiative (GRI), doporučeními EPRA o osvědčených postupech v oblasti udržitelnosti (Best Practices Recommendations) a také v souladu s doporučeními Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD).
Společnost CTP je dlouhodobě průkopníkem ve vývoji udržitelných a energeticky efektivních I&L budov. V roce 2013 jako první realizovala budovu s hodnocením BREEAM na úrovni „Outstanding“ mimo Velkou Británii a jako první evropský průmyslový a logistický developer provedla certifikaci BREEAM celého svého portfolia, které zahrnuje více než 200 budov. Od roku 2021 jsou všechny budovy CTP postaveny dle vysokých standardů BREEAM „Very Good“ nebo lepších, což poskytuje záruku jejich energetické efektivity.
ESG strategie společnosti se zaměřuje na čtyři klíčové oblasti: snahu být klimaticky pozitivní, začleňování parků do místních komunit, podporu pozitivního sociálního dopadu a blahobytu a podnikání s integritou. CTP také získala od společnosti Sustainalytics hodnocení ESG „Low-Risk“, což ji řadí mezi 1,5 % nejlepších společností na světě a podtrhuje to její dlouhodobý závazek být udržitelným podnikem. Společnost CTP je rovněž zařazena do indexu AEX ESG, který zahrnuje 25 společností v rámci indexů AEX a AMX, které vykazují nejvyšší výkonnost v oblasti ESG.