EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

26. 03. 2020

0 komentářů

Stanovisko AIA k řešení dlužnických problémů souvisejících se současnou krizí způsobenou koronavirem

 

Praha, 26. 3. 2020Inkasní agentury sdružené v Asociaci inkasních agentur (AIA), jako významný zprostředkovatel vztahů mezi věřiteli a jejich dlužníky, vnímají stávající složitou situaci mnohých dlužníků a flexibilně reagují na individuální požadavky vzniklé v důsledku stávající krize. 


Vzhledem k aktuální situaci většina věřitelů a inkasních agentur přehodnocuje své postupy vymáhání tak, aby mohli nabídnout vhodné řešení těm dlužníkům, kteří mají doložitelný krátkodobý výpadek příjmů. V některých případech inkasní agentura pracuje dle pokynů majitele pohledávek (věřitele), a dodržuje jím určený postup. V případě, že inkasní agentura vymáhá odkoupené pohledávky, pak sama rozhoduje o rozsahu úlev poskytnutých dlužníkům v této době.
Asociace inkasních agentur je přesvědčena, že stávající situace vyžaduje mimořádná řešení a věří, že je správné dlužníkům při doložení způsobených krátkodobých potíží umožnit individuální přenastavení jejich splátkových dohod. Doporučuje rovněž zvážit načasování inkasních kroků, zejména poskytnout delší než obvyklý čas před zahájením právní fáze vymáhání.
Díky úspěšnému ekonomickému rozvoji v předchozích letech trvale klesaly nesplácené pohledávky a inkaso pohledávek nebylo pro věřitele významnou agendou. „V nadcházejícím období ekonomických potíží by však vedení firem měla začít inkasu pohledávek věnovat mimořádnou pozornost a optimalizaci inkasních postupů provést pokud možno bezodkladně,“ uvedl Radek Laštovička, prezident AIA.
Tisková zpráva AIA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.