EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

26. 03. 2020

Stanovisko AIA k řešení dlužnických problémů souvisejících se současnou krizí způsobenou koronavirem

 

Praha, 26. 3. 2020Inkasní agentury sdružené v Asociaci inkasních agentur (AIA), jako významný zprostředkovatel vztahů mezi věřiteli a jejich dlužníky, vnímají stávající složitou situaci mnohých dlužníků a flexibilně reagují na individuální požadavky vzniklé v důsledku stávající krize. 


Vzhledem k aktuální situaci většina věřitelů a inkasních agentur přehodnocuje své postupy vymáhání tak, aby mohli nabídnout vhodné řešení těm dlužníkům, kteří mají doložitelný krátkodobý výpadek příjmů. V některých případech inkasní agentura pracuje dle pokynů majitele pohledávek (věřitele), a dodržuje jím určený postup. V případě, že inkasní agentura vymáhá odkoupené pohledávky, pak sama rozhoduje o rozsahu úlev poskytnutých dlužníkům v této době.
Asociace inkasních agentur je přesvědčena, že stávající situace vyžaduje mimořádná řešení a věří, že je správné dlužníkům při doložení způsobených krátkodobých potíží umožnit individuální přenastavení jejich splátkových dohod. Doporučuje rovněž zvážit načasování inkasních kroků, zejména poskytnout delší než obvyklý čas před zahájením právní fáze vymáhání.
Díky úspěšnému ekonomickému rozvoji v předchozích letech trvale klesaly nesplácené pohledávky a inkaso pohledávek nebylo pro věřitele významnou agendou. „V nadcházejícím období ekonomických potíží by však vedení firem měla začít inkasu pohledávek věnovat mimořádnou pozornost a optimalizaci inkasních postupů provést pokud možno bezodkladně,“ uvedl Radek Laštovička, prezident AIA.
Tisková zpráva AIA

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

V Praze si za průměrný roční plat „koupíte“ jen 3 m2 bytu. Jak se k tomu před volbami staví politické strany?

Foto: Shutterstock Přesně za měsíc nás čekají sněmovní volby. Lze očekávat, že téma prohlubující se nedostupnosti bydlení bude jedním z klíčových. Skutečnost, jak se situace v oblasti bydlení zhoršuje, je naprosto zřejmá z následujícího příkladu. Proto nás zajímaly plány jednotlivých politických stran, které by měly dostupnost bydlení zlepšit. Ceny nemovitostí totiž stále rostou a zřejmě porostou i […]

Text: Milan Vodička

09. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.