EUR 25.475

USD 22.544

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.475

USD 22.544

13. 09. 2019

Summit architektury a rozvoje přivítá i věhlasného architekta Bofilla, autora několika staveb v Česku

 

Praha 13. září 2019 – Vedle již dříve oznámených ikon světové architektury přivítá Summit architektury a rozvoje konaný 26. září 2019 v Praze také věhlasného španělského architekta Ricarda Bofilla. Ten je českému obecenstvu znám zejména jako autor administrativních budov v pražském Karlíně, kde navrhoval obě etapy přeměny industriálních objektů na administrativní centrum Corso Karlín (I a II) či unikátní přestavbu bývalé karlínské kotlárny na multifunkční komplex známý jako Fórum Karlín. 


Bofill doplní již tak silné složení odpoledního architektonického bloku, který se bude věnovat zejména rozvoji architektury v Česku, a to v souvislosti se záměrem Prahy na výstavbu nové koncertní budovy. Ta by měla dle současných plánů vyrůst v rámci revitalizace oblasti Bubny-Zátory na levém břehu Vltavy u stanice metra Vltavská v pražských Holešovicích. Do Prahy Ricardo Bofill zavítá i se svým synem Pablem, který svého otce doprovází jako šéf jeho architektonické kanceláře Taller de Arquitectura.
Ricardo Bofill je autorem řady významných staveb po celém světě. Jeho osobitý styl byl v rané fázi tvorby významně ovlivněn katalánskou architekturou, již definoval především slavný architekt Antoni Gaudí. Po promoci na Univerzitní škole architektury v Barceloně a Ženevské škole propojil v roce 1963 odborníky z několika klíčových oblastí (krom architektů také projektanty, inženýry, ale například i filmaře, spisovatele či filosofy) v již zmíněné architektonické kanceláři. V roce 1971 Bofill založil pobočku také v Paříži, a to v reakci na rostoucí zakázky v době rozkvětu moderní architektury ve Francii.
Mezi nejvýznamnější Bofillova díla patří bytový dům Walden 7 ve městě Sant Just Desvern blízko Barcelony. Pod názvem inspirovaným románem B. F. Skinnera Walden Two se skrývá 446 bytů a 18 věží, které vytvářejí vertikální labyrint a jsou propojeny vnitřním nádvořím. Ve Francii se zapsal svými díly Les Arcades du Lac a Le Viaduc ve Versailles, Le Palais d’Abraxas, Le Théâtre a L’Arc v Marne-la-Vallée či Les Echelles du Baroque v XIV. čtvrti v Paříži.
Bofill se svým dílem významně podepsal na podobě současné architektury založené na klasických geometrických tvarech. V 90. letech patřil mezi první průkopníky v rozšíření skla a oceli jako předních materiálů při navrhování moderních staveb. Jeho podpis coby zkušeného urbanisty lze nalézt u projektů jako lucemburské náměstí Place de l’Europe, New Castellana v Madridu či Boston Central Artery.
Summit architektury a rozvoje se již tradičně dotkne samotného stavebního rozvoje země, o jehož pozitivní posun Sdružení pro architekturu a rozvoj usiluje. Chybět nebudou ani výsledky exkluzivního průzkumu veřejného mínění týkající se nejen působení pražské koalice rok od komunálních voleb. V rámci summitu bude rovněž představen aktuální pololetní přehled „Co se povedlo, co nepovedlo a co je potřeba udělat?“ a nový pololetní krátký film o stavebním rozvoji Prahy a České republiky.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Blýská se na lepší časy? Bytů by se mohlo začít stavět víc

Cesta z bytové krize začíná mít konkrétnější podobu. Vláda totiž schválila věcný návrh nového stavebního zákona, který by měl urychlit a zjednodušit povolování staveb. Nyní je potřeba připravit paragrafové znění, které by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová měla předložit do 31. ledna roku 2020.

Text: Monika Lukešová

26. 06. 2019

Bytová krize pokračuje: Do Prahy se stěhuje čím dál víc lidí, nebudou mít ale kde bydlet

Na konci loňského roku v Praze bydlelo podle Českého statistického úřadu 1 308 632 lidí. V roce 2018 se tedy přistěhovalo do hlavního města více jak 11 tisíc obyvatel. Celkem se počet lidí žijících oficiálně v Praze zvýšil o 14 119. Jenže takový nápor hlavní město přestává zvládat. Bytů se stále staví málo a obytná plocha se zmenšuje.

Text: Monika Lukešová

01. 04. 2019

Bytová krize v Praze: Jak vyřešit dostupnost bydlení?

Bytová krize v Praze se prohlubuje. Prodává se dvakrát více bytů, než se povoluje. Výsledkem je neúměrný růst cen. Vlastní bydlení se i díky novým pravidlům pro financování hypoték stává nedostupné i pro dobře vydělávající obyvatele Prahy. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení? Řešení hledá vláda, nová pražská koalice i developeři.

Text: Jana Zámečníková

18. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.