EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Bytová krize pokračuje: Do Prahy se stěhuje čím dál víc lidí, nebudou mít ale kde bydlet

 

Na konci loňského roku v Praze bydlelo podle Českého statistického úřadu 1 308 632 lidí. V roce 2018 se tedy přistěhovalo do hlavního města více jak 11 tisíc obyvatel. Celkem se počet lidí žijících oficiálně v Praze zvýšil o 14 119. Jenže takový nápor hlavní město přestává zvládat. Bytů se stále staví málo a obytná plocha se zmenšuje.

Loading 


Během loňského roku prodeje nových bytů v Praze v meziročním srovnání klesly o 16 procent, developeři tedy v roce 2018 během dvanácti měsíců prodali jen 4 530 bytů. Je tedy jasné, že lidé v hlavním městě shánějí bydlení jen těžko. I když nechtějí byt koupit, tak i sehnat podnájem bývá problém. Lidí, kteří se navíc do hlavního města přestěhovali, je mnohem víc.
Je třeba si uvědomit, že Český statistický úřad zaznamenává pouze oficiální data trvalých pobytů. Lidí v Praze ve skutečnosti bydlí zhruba o 200 až 300 tisíc více,” upozornila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. V oficiálních statistikách chybí například studenti nebo lidé, kteří se do Prahy přistěhovali za prací, ale nezměnili si trvalý pobyt.
I ti, kteří nejsou vedeni v oficiálních statistikách, však musí někde bydlet. A vzhledem k malému počtu dokončovaných bytů a stále rostoucímu počtu obyvatel se jim bydlení hledá stále hůře,” uvedla Tomášková. Nejen že počet obyvatel Prahy v posledních letech roste, nárůst je ještě k tomu čím dál rychlejší.
Naopak, co statistiky ukazují přesně, je nová migrační vlna směrem z Prahy do okolních obcí. Drahé nemovitosti vyhání lidi za Prahu. Stále větší rozdíl je v tom bydlet a pracovat v Praze a bydlet mimo hlavní město a do Prahy dojíždět za prací.  Důkazem toho je houstnoucí doprava na příjezdových cestách, přeplněné spoje veřejné dopravy i data o pohybu obyvatel. Podle Českého statického úřadu si nejvíce nových obyvatel během loňského roku připsal právě Středočeský kraj, který se rozrostl o 16 537 lidí. Většina z nich se do těchto míst přistěhovala.
Je proto jen dobře, že současné vedení Prahy začalo tuto katastrofální situaci řešit. Doufám, že po vyhodnocení rychlosti práce stavebních úřadů budou následovat další konkrétní kroky. Například personální i technické posílení nejpomalejších úřadů a jejich metodické vedení či odblokování stavebních uzávěr na rozvojových pozemcích. Praha to dluží nejen okolním obcím, ale hlavně samotným Pražanům,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Byty se zmenšují

Ve snaze ušetřit jsou v hledáčku zájemců o nové bydlení stále menší byty. Roste zájem o menší byty o velikosti 1+kk a 2+kk s menší obytnou plochou. Podle analýzy JRD v loňském roce malé byty tvořily 65% podíl z celkově prodaných bytů. I skladba bytů nových developerských projektů se přizpůsobuje cenovým možnostem a poptávce klientů. Menší obytné plochy mohou ale být méně pohodlné pro obyvatele nemovitosti.
Současní zájemci o nové bydlení skutečně stojí před nerudovskou otázkou: „Kam s ním?“, jen neřeší trampoty se starým slamníkem, ale umístění pračky nebo ledničky v malém bytě. Stále více lidí si totiž pořizuje malometrážní jednotky, které jsou pro ně cenově dostupné, a poté se potýká s nedostatkem prostoru. A přitom se byty stále zmenšují… My nepovažujeme neustálé ubývání životního prostoru za řešení, a proto je průměrná plocha našich bytů nadstandardních 76,5 m2. Ke zdravému a komfortnímu vnitřnímu prostředí totiž patří i prostor, ve kterém se budete moci volně nadechnout. Byty musí být k žití, nejen k přežívání,“ dodává k této situaci Jan Řežáb, majitel JRD.

Lidé potřebují na byt více platů

Před šesti lety zájemci o byt v Praze potřebovali jen 8,9 ročních hrubých platů. Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj bylo ve čtvrtém kvartálu loňského roku potřeba 13 hrubých ročních platů. Ceny bytů v metropoli už ke konci loňského roku překonaly sto tisíc korun za metr čtvereční.
Graf 1: Počet hrubých ročních platů potřebných ke koupi bytu v Praze

Zdroj: Průměrné absolutní ceny prodaného nového bytu podle analýzy Central Group, Trigema a Skanska Reality, průměrná hrubá mzda v Praze ČSÚ
Na konci loňského roku podle analýzy JRD průměrná plocha bytů nabízených developery činila 70 m2. Průměrná plocha prodaných jednotek však byla menší, a to 65 m2. V polovině roku 2017 byla podlahová plocha u nabízeného bytu 80 m² a u prodaného 70 m2. Podle JRD podíl bytů o velikosti 3+kk mezi prodanými byty klesl na cca 20 procent a podíl prodaných bytů 4+kk na 15 procent.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *