Pondělí 25. března. Svátek má Marián.

Švýcaři těží z evropské dluhové krize

19.06.2012 09:06 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hlavní příčinou nízkých úrokových sazeb ve Švýcarsku je negativní vývoj v dluhy zmítané eurozóně, kde klesá důvěra ve společnou měnu a zvyšuje poptávku po švýcarském franku, jakožto bezpečném způsobu uložení peněz. V rámci zachování konkurenceschopnosti švýcarské ekonomiky, kterou by vysoký kurz franku mohl poškozovat, byla Švýcarská centrální banka (SNB) před časem donucena k zásadnímu snížení základních úrokových sazeb, což se obratem promítlo v úrokových sazbách, za které si banky půjčují navzájem, ale i těch, za které nabízejí své úvěry klientům.

golem-061902-swiss-1

Výsledkem extrémně nízkých úrokových sazeb, které vykazuje mezibankovní trh, jsou tedy i rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Při pohledu do úrokového sazebníku jedné z největších švýcarských komerčních bank – UBS, mohou klienti bank ostatních evropských zemí jen tiše závidět. Hypotéku s tříletou fixací nyní banka nabízí s úrokovou sazbou 1,38 %, pětiletou fixaci za 1,49 % a desetiletou fixací za 2,09 % (viz následující tabulka). Navíc klienti žádající o hypotéku na své první bydlení, nebo hypotéku na pořízení energeticky úsporného bydlení, mohou úvěr získat se zvýhodněnou úrokovou sazbou, která se nyní pohybuje jen několik málo setin nad 1 procentním bodem.  

golem-061902-swiss-2

Zajímavostí vyplývající z aktuální situace na švýcarském hypotečním trhu je fakt, fixní a variabilní úrokové sazby se nyní prakticky téměř shodují. Hypotéky se sazbou navázanou na vývoj 3měsíčního LIBORu (London Interbank Offered Rate) banka UBS svým klientům nabízí za 1,39 % a hypotéku, jejíž sazba se odvíjí od 6M LIBOR za 1,48 %.

V Evropě v tuto chvíli najdete zemi s podobně nízkými úrokovými sazbami, jako mají ve Švýcarsku, a ani v následujících letech se na tomto faktu s velkou pravděpodobností nic nezmění. Stávající situace na trhu podle expertů naznačuje, že úrokové sazby by měly na takto nízkých úrovních setrvat jak v letošním roce, tak i v roce 2013.

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o., UBS AG, Swiss National
Bank 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *