Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

TOP 09 předloží novelu stavebního zákona, další strany vyzývá k podpoře

02.10.2018 04:10 Tisková zpráva:

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dnes v Poslanecké sněmovně představil vypracovaný návrh novely stavebního zákona. Jedná se o jeden ze šesti klíčových kroků, které obsahuje tzv. Pospíšilův primátorský plán, jejichž cílem je nastartovat investiční a stavební boom v hlavním městě Praze. Díky tomu, že TOP 09 je zastoupena i v Poslanecké sněmovně, není třeba čekat na schválení záměru zákonodárné iniciativy v nov&eacu te;m mě stském zastupitelstvu a TOP 09 bude Pospíšilův záměr realizovat ihned. Novela, kterou nyní předkládá TOP 09, povede k výraznému zkrácení stavebního řízení, a tedy i rozvoji výstavby bytů.

„Předkládáme tento návrh s tím, že oslovujeme všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Nabízíme, aby tento návrh jejich představitelé připodepsali. Není to návrh pravicový nebo levicový. Je to věcné řešení, na kterém se můžeme shodnout napříč politickým spektrem. Jedině tak se nyní ukáže, kdo myslí sliby o nutnosti nové bytové výstavby skutečně vážně,“ říká k předloženému návrhu Jiří Pospíšil.

O potřebě novely stavebního zákona hovoří předseda TOP 09 již delší dobu. Cílem je především zkrácení délky stavebního řízení v České republice. Průměrná délka stavebního řízení v naší zemi trvá pět, ale spíše deset let, přičemž nejhorší situace je právě v Praze. Jsme v tomto směru na 127. m&iacute ;stě ve světě, dokonce i za mnoha rozvojovými zeměmi. Tuto věc je důležité řešit okamžitě a nečekat na nový stavební zákon, který slibuje ministerstvo pro místní rozvoj. Nový stavební zákon se totiž rozhodně nestihne v tomto volebním období, pokud se jej vůbec kdy podaří změnit jako celek.

Pospíšilova novela stavebního zákona konkrétně obsahuje změnu ve dvou principech:

1)      Prosazení tzv. fikce souhlasu. To znamená, že když dotčený orgán státní spr&aac ute;vy v  zákonné lhůtě nerozhodne, má se za to, že občanovi vydal souhlas. Není možné, aby občané i investoři běhali po desítkách dotčených orgánů státní správy v rámci stavebního řízení, tyto orgány nedodržovaly lhůty, rozhodovaly s několikaměsíčním zpožděním, a stavebník tak byl v podstatě sluhou nebo obětí státního aparátu.

2)     Prosazení principu jedné žádosti. To znamená, že v případě stavebního ř&i acute;ze ní nebude stavebník za jednotlivými povoleními a razítky obíhat úřady, ale podá jednu žádost. Veškerou další komunikaci s dotčenými orgány státní správy už bude řešit stavební úřad. To znamená, že do budoucna už nebude muset stavebník sám shánět více než padesát (!) razítek, jako je tomu dnes například v hlavního městě. Úřad si opatří potřebná razítka samy mezi sebou.

„V této námi předkládané novele zákona je celá řada drobných, ale významných zlepšení, která mohou okamžitě pomoci v rozvoji nejen českým městům, ale také usnadní život řadovým občanům i významným investorům,“ uzavírá předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Tisková zpráva: TOP 09

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *