EUR 25.100

USD 23.856

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.100

USD 23.856

13. 12. 2022

0 komentářů

Umělá inteligence na míru, syntetická data a cloudová analytika – to nás čeká v roce 2023

 

Globální výkyvy podnítily dynamický rozvoj inovací v oblasti analytiky a umělé inteligence (AI). V roce 2023 lze očekávat pokračování obchodní transformace řízené tržními a technologickými změnami. Obory jako blockchain, e-sporty nebo simulace podle Bryana Harrise, výkonného viceprezidenta a technologického ředitele společnosti SAS, přimějí i tradiční odvětví změnit svou tvář. Na druhou stranu vývoj technologií, jako je zpracování přirozeného jazyka, konverzační umělá inteligence, prediktivní modelování, komplexní simulace a počítačové vidění, bude mít stále větší dopad na podniky a společnost.

Loading



 

Se všemi těmito digitálními inovacemi výrazně poroste množství dat, která budou daleko přesahovat lidskou kapacitu. Obrovská množství dat bude potřeba čistit, třídit a připravovat k analýze, což vyžaduje použití pokročilých nástrojů a automatizace.

„Z dlouhodobého hlediska bude muset každé odvětví, každá státní správa a samospráva, ale i zdravotnictví nebo sport investovat do analytiky a umělé inteligence, protože současné tempo transformace světa a ekonomiky si vynucuje změnu v přístupu k řešení složitých úkolů a rozhodování,“ uvedl Bryan Harris.

Priorita – digitální důvěra

Nejdůležitější při zavádění řešení v oblasti umělé inteligence bude důvěra ve výsledky výpočtů a schopnost je vysvětlit. Pokud budou uživatelé a zákazníci přistupovat k tomu, co umělá inteligence poskytuje, s odstupem, může zavedení AI v organizacích skončit fiaskem. Rozhodnutí založená na strojově generovaných výsledcích musí být snadno zdůvodnitelná.

„Obchody“ s průmyslovými modely umělé inteligence

Služba AI store usnadní podnikatelům výběr správného technologického modelu. Předplatné řešení umožní společnostem používat hotové modely šité na míru potřebám jejich odvětví, které umožňují rychlou implementaci a využití umělé inteligence v každodenních operacích, bez nutnosti vytvářet a udržovat model vlastními silami.

REKLAMA

Reverzní režim 80/20

AI také pomůže inženýrům v nudném procesu zpracování dat. V blízké budoucnosti se o čištění, třídění a přípravu surových dat postará automatizovaný algoritmus, který umožní specialistům soustředit se na analýzu a testování nových modelů. V důsledku toho budou moci odborníci na datovou vědu ve společnostech alokovat 80 procent času na praktické využití shromážděných informací.

Syntetická data – budoucnost analytiky?

V roce 2023 se organizace podle Bryana Harrise ze SAS zaměří na syntetická data, tedy informace, které nevznikají z běžných měření, ale jsou generované algoritmy. Syntetická data budou dostupná snadněji a rychleji. Širší využití pomůže analytikům vytvořit přesnější algoritmy, protože umožní zavést do modelů extrémní a vzácné případy, jejichž příklady nelze nalézt ve skutečných datech z minulosti. Společnosti se tak budou moci lépe rozhodovat v kontextu budoucích rizik. Vygenerovaná data také sníží náklady na vývoj a údržbu modelů. Tím bude mít více firem šanci využít možností umělé inteligence.

Cloud – přirozené prostředí pro vývoj analytiky

Podle prognózy společnosti Deloitte budou dalším důležitým trendem, který bude v roce 2023 formovat obchodní a technologické prostředí, výpočetní cloudy šité na míru konkrétním segmentům trhu. SAS již několik let podporuje vývoj oborově specifických analytických modelů a modelů umělé inteligence. Pro vývoj AI se cloud jeví jako přirozené prostředí. Přesunutí provozu analytických nástrojů do oblasti cloud computingu zefektivní a urychlí zavádění těchto řešení do firem. Zároveň bude možné ulevit podnikatelům v technických a rozpočtových výzvách, které jsou vždy spojeny s údržbou vlastní hardwarové infrastruktury.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *