EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

07. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Úrokové sazby hypoték na novém minimu

 


 

 

Podle aktuálních statistik dostupnosti bydlení největší pokles nabídkových sazeb zaznamenaly tzv. 100% hypotéky, jejichž průměrná úroková sazba meziměsíčně klesla o dalších 17 setin procentního bodu a zastavila se na 5procentní hladině. O šest setin procentního bodu klesly také indexy GOFI 85 a 70, které měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték s LTV do 70 % (resp. 85 %). Hodnota indexu GOFI 70 během uplynulého měsíce klesla z 3,68 % na 3,62 %.

Vzhledem k výrazné korelaci mezi vývojem indexu GOFI 70 a trhem respektovaného ukazatele HYPOINDEX, který na základě bankovních dat mapuje vývoj úrokových sazeb skutečně poskytnutých hypoték, podobný vývoj a otočení trendu očekáváme i v případě tohoto indexu. Dokladem provázanosti těchto dvou indexů je výše uvedený graf, ze kterého je patrné, že Hypoindex i GOFI 70 v březnu dosáhly na setinu stejné hodnoty – 3,68 %.

Výsledkem nízkých úrokových sazeb je stále se zlepšující dostupnost vlastnického bydlení. Index dostupnosti bydlení v uplynulém měsíci klesl o další 2 procenta. Pokles evidujeme ve všech měřených kategoriích, přičemž v případě 70% hypoték již propadl až na úroveň 30 %. Přeloženo z řeči čísel, průměrná domácnost v současnosti vynaloží na splacení hypotéky (5fix, 70 % LTV), jejíž výše je dána republikovým průměrem cen bytů, 30 % svých měsíčních příjmů. Přitom ještě před 3 roky to byla více než polovina.

Podobný trend vykazují také statistiky Indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své příjmy, aby si mohla pořídit byt s definovanými parametry. Ve většině krajů ČR v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení, takže v průměru za celou ČR došlo v dubnu ke zkrácení (v grafu zeleně) průměrné doby návratnosti ze 4,33 na 4,26 let. Žebříčku regionů podle míry návratnosti bydlení dlouhodobě dominuje Ústecký kraj s průměrnou návratností pod dvěma roky. Na opačném konci je hlavním město Praha s návratností 7,41 let.  

REKLAMA

Duben přinesl potvrzení našeho očekávání, tedy pokles sazeb na nové úrokové dno.  Banky aktuálně přicházejí s akčními nabídkami a některé i s dalším snížením úrokových sazeb, proto zachování příznivých úrokových sazeb očekáváme i v druhém čtvrtletí. Další mírný pokles úrokových sazeb sice není zcela vyloučen, zejména u hypoték do 70 % LTV, nicméně tato změna se bude podle našeho názoru pohybovat v řádu setin procentního bodu. Hlubší propad sazeb v tuto chvíli vidíme jako málo pravděpodobný. V souladu s předpokládanou stagnací sazeb lze odvodit, že i dostupnost bydlení se bude ve druhém čtvrtletí pohybovat na velice příznivé úrovni. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *