EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

10. 06. 2015

Velkým bytům se developeři stále vyhýbají. Trendem sílící poptávky je tak spojování dvou menších

 


 

„Malé byty se staly díky nízkým cenám i akceptovatelným splátkám hypoték skvělou investicí a startovacím bydlením singles. A to už před nástupem krize, kdy se osamostatňovaly silné populační ročníky. Období krize trend jen potvrdilo. Tito lidé ale nyní už žijí v páru a plánují nebo založili rodinu. Hledají, kde se usadit,“ popsal Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která stojí za rostoucí moderní čtvrtí Nové Chabry v Praze 8. „Na rozdíl od většiny developerů, kteří se soustřeďují zejména na byty menších kategorií, jsme v Nových Chabrech vsadili na netradičních 60 procent bytů 3+kk a 4+kk. Projekt zahrnuje komerční centrum s obchody a školkou, cyklostezku a možnosti dalších sportovních i kulturních aktivit. Díky 50 procentům prodaných bytů hned po třech měsících prodejů v první etapě jsme zjistili, že záměr vyšel – přesně toto současná nejsilnější skupina kupujících žádá. V projektu už žijí první obyvatelé a od jara prodáváme čtvrtou etapu.“ 

Podle údajů developera vzrostla poptávka po bytech 3+kk a 4+kk vlivem silných ročníků „Husákových dětí“ v posledních pěti letech až na dvojnásobek. Mladé páry anebo rodiče školkových a školních dětí tvoří přes 50 procent zájemců o koupi bytu. „Převažují kupující, kteří mají k lokalitě v blízkosti přírodních parků Čimický a Ďáblický háj nějaký vztah. Buď v Praze 8 bydleli v panelovém domě, anebo si dříve pořídili menší byt v novostavbě, který už jim nevyhovuje,“ uvedl ze své zkušenosti Tal Grozner. 

Lidé chtějí bydlet v novém a s novými požadavky. Od novostaveb sice stejně jako od zavrhnutých satelitů očekávají blízkost přírody, ale také sportovního vyžití, zajištěnou občanskou vybavenost a snadné spojení hromadnou dopravou i vlastním autem. To využívají poměrně často, proto vnímají jako velké plus i parking přímo uvnitř objektu propojený s výtahem.

„Problém je, že developeři stále ještě výstavbu nepřizpůsobili poptávce mladých rodin. Trendem, který naznačuje brzkou změnu, je však plánování projektu tak, aby případným spojením menších bytů mohl v případě zájmu vzniknout velký vzdušný byt,“ popsal Tal Grozner. „Největší důraz zákazníci kladou na rozlehlý obývací pokoj s kuchyňským koutem, dostatek úložných prostorů, komory třeba pro čisticí prostředky, vestavěné skříně a podobně. Populární jsou ložnice s vlastní koupelnou i samostatné šatny. V našem případě klienti řeší i přímé okolí, blízkost zbudované mateřské školy, obchodů, relaxačních a sportovních zón i dětských hřišť.“

Až 50 procent zájemců byt koupí ve fázi výstavby, kdy si mohou prohlédnout zrenovované okolí, vybrat si dle svého vkusu povrchy a materiály interiéru, ale i upravit celkovou dispozici bytu. „S ohledem na rozestavěnost budovy je častým předmětem změny například rozvod elektroinstalace tak, aby přesně odpovídal budoucímu rozvržení nábytku v bytě. Této variability využívá až 40 procent kupujících. Pokud je možné ještě zasáhnout do projektové dokumentace s dopadem do zdění, přeje si ji 15 procent rezidentů,“ vyjmenoval výhody nákupu před výstavbou nebo během ní Tal Grozner.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.