EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

10. 12. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Většina Pražanů v centru žít nechce, vadí jim tam hluk a spousta turistů, naopak chybí zeleň a klid

 

Centrum hlavního města lidi k bydlení už dlouho neláká. Známý fakt nyní potvrdil průzkum agentury STEM/MARK pro Sdružení Nového Města pražského. Osloveným lidem v centru vadil hlavně hluk, rušivý noční život, množství lidí a turistů či nedostatek zeleně a přírody. Dražší bydlení jako nevýhodu bydlení v centru trochu překvapivě zmiňoval jen každý desátý dotázaný. 


Nejde o nic překvapivého. To, co nyní ukázal aktuální průzkum, vědí developeři už dávno. Zájemci o vlastní bydlení dlouhodobě preferují lokality v okrajovějších částech Prahy, protože zde najdou vše, co ke spokojenému životu potřebují.
Nové rezidenční projekty vznikající mimo nejužší centrum nabízí ideální mix splňující hlavní požadavky domácností. Disponují dobrou dopravní dostupností, jak do centra, tak i z města úplně pryč. V bezprostředním okolí bytů je dostatek zeleně a volného prostoru pro volnočasové aktivity. Ať už jde o sport nebo třeba hry s dětmi. Zároveň však lidé najdou v nejbližším okolí kompletní občanskou vybavenost. Samozřejmostí jsou obchody, restaurace a další služby. Rodiny s dětmi pak ocení také blízkost mateřské či základní školy.
Nespornou výhodou je také dostatek místa k zaparkování. Většina nových bytů už sice má vlastní garáž nebo parkovací stání, to ale neřeší problém třeba s návštěvou známých nebo řemeslníka. V centru musí často dlouhé desítky minut kroužit ulicemi, než najdou volné místo, kde by nechali auto. Ve volnějších okrajových částech je parkovacích míst přece jen výrazně více.
Na posledním místě zmíním kritérium, které je ale pro drtivou většinu kupujících nakonec rozhodující. Je jím cena. Pozemky pro nové byty v okrajových částech jsou výrazně levnější, než nedostupné stavební parcely v zahuštěném centru. Stejně velký byt dále od středu města tak může vyjít až o polovinu levněji, než kdyby ležel v centrální části Prahy.
Právě proto vzniká nejvíc bytů na okrajích. Nejen proto, že velké rezidenční projekty by se do přeplněného centra už nevešly. Ale hlavně proto, že byty v takových lokalitách dlouhodobě preferuje nejvíce lidí.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.