EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

19. 05. 2023

0 komentářů

Vyhlídky růstu realitního trhu v Evropě a 3 nejvýznamnější evropské fondy REIT s komentářem

 

Evropa v současnosti čelí ekonomickým výzvám v důsledku demografických faktorů, které brzdí růst a nízké úrokové sazby. Panuje však optimismus, že toto období vysokých úrokových sazeb bude krátkodobé a do roku 2024 začne klesat. Naznačuje to také, že vyšší výnosy na trhu s nemovitostmi budou rovněž dočasné. Tento optimismus podporují obecně dobré ekonomické podmínky, jako je nízká nezaměstnanost, investice do energetických systémů a široké zavádění nových technologií. To znamená, že napětí na realitním trhu bude pravděpodobně omezeno na příštích 12-15 měsíců. Očekává se také, že od roku 2024 se trh s nemovitostmi stabilizuje a zotaví, přičemž ceny se nevrátí okamžitě na maxima z roku 2021, ale po obnovení trhu v letech 2022/2023 se výrazně zotaví.

Loading 

Nemovitosti, stejně jako všechna ostatní aktiva, čekají náročné období, ale trhy nesměřují k trvalému kolapsu a je nepravděpodobné, že by nemovitosti ztratily na popularitě. Současná recese však pravděpodobně utlumí poptávku po prostorách v některých odvětvích, jako jsou kanceláře, maloobchod a výroba, což by mohlo vést ke zlevnění některých projektů. Navíc kvůli nízkým úrokovým sazbám mohou investoři do nemovitostí obtížněji hledat atraktivní aktiva k investování ve srovnání s investory do akcií. Pro dlouhodobé investory mohou být investice do nemovitostí stále zajímavé.

Vanguard Global ex-US Real Estate ETF (VNQI) – ETF této společnosti  nabízí přístup na globální realitní trhy s vyloučením amerických akcií ve prospěch aktiv ve vyspělé Evropě nebo Asii. VNQI tak může poskytnout široký přístup k té třídě aktiv, která může poskytovat atraktivní aktuální výnosy a významné zhodnocení kapitálu v dlouhodobém horizontu (spolu se značnou volatilitou a rizikem). VNQI má poměrně solidní míru diverzifikace, neboť obsahuje přibližně 425 podílů v různých zemích. Díky svému širokému pokrytí a extrémně nízkému nákladovému poměru by VNQI mohl být solidní volbou pro řadu investorů, kteří o něj mají dlouhodobý zájem.

iShares Global REIT ETF (REET) – REET poskytuje přístup k celosvětově kótovaným akciím nemovitostí. Fond sleduje index FTSE EPRA Nareit Global REITs, který zahrnuje společnosti z rozvinutých a rozvíjejících se trhů, jež vlastní a spravují nemovitosti přinášející výnosy, jako jsou sklady, kanceláře a byty. Portfolio zahrnuje firmy, které se v zemi svého sídla kvalifikují jako REIT a splňují další kritéria indexu, kterými jsou velikost, likvidita a příjem. Složky indexu jsou váženy tržní kapitalizací a čtvrtletně revidovány.

iShares European Property Yield UCITS ETF (IPRP) – Fond se snaží sledovat výkonnost indexu složeného z kótovaných realitních společností a realitních investičních trustů (REITS) vyspělých evropských zemí s výjimkou Velké Británie splňující rovněž kritéria dividendových výnosů. Hlavní výhody:

  1. Expozice vůči evropským realitním společnostem a REITS.
  2. Přímé investice do veřejně obchodovaných realitních společností a REITS.
  3. Regionální přítomnost se zaměřením na výnosy.

 Komentuje Maxim Manturov, analytik společnosti Freedom Finance Europe

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Vertikální mobilitě dominuje energetická úspora a digitalizace

Vnímáme je jako samozřejmost, usnadňují a zpříjemňují nám život. To, že přestanou fungovat, pocítíme už na schodišti ve třetím patře nebo v polovině výlezu z metra na Náměstí Republiky v Praze. Řeč je o výtazích, eskalátorech, ale i pohyblivých chodnících. Jak se tato zařízení proměnila v poslední době, jaké moderní trendy se zde využívají a zda můžete i […]

Text: Milan Vodička

Foto: Otis

08. 06. 2023

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *