EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

19. 05. 2023

0 komentářů

Vyhlídky růstu realitního trhu v Evropě a 3 nejvýznamnější evropské fondy REIT s komentářem

 

Evropa v současnosti čelí ekonomickým výzvám v důsledku demografických faktorů, které brzdí růst a nízké úrokové sazby. Panuje však optimismus, že toto období vysokých úrokových sazeb bude krátkodobé a do roku 2024 začne klesat. Naznačuje to také, že vyšší výnosy na trhu s nemovitostmi budou rovněž dočasné. Tento optimismus podporují obecně dobré ekonomické podmínky, jako je nízká nezaměstnanost, investice do energetických systémů a široké zavádění nových technologií. To znamená, že napětí na realitním trhu bude pravděpodobně omezeno na příštích 12-15 měsíců. Očekává se také, že od roku 2024 se trh s nemovitostmi stabilizuje a zotaví, přičemž ceny se nevrátí okamžitě na maxima z roku 2021, ale po obnovení trhu v letech 2022/2023 se výrazně zotaví.

Loading 

Nemovitosti, stejně jako všechna ostatní aktiva, čekají náročné období, ale trhy nesměřují k trvalému kolapsu a je nepravděpodobné, že by nemovitosti ztratily na popularitě. Současná recese však pravděpodobně utlumí poptávku po prostorách v některých odvětvích, jako jsou kanceláře, maloobchod a výroba, což by mohlo vést ke zlevnění některých projektů. Navíc kvůli nízkým úrokovým sazbám mohou investoři do nemovitostí obtížněji hledat atraktivní aktiva k investování ve srovnání s investory do akcií. Pro dlouhodobé investory mohou být investice do nemovitostí stále zajímavé.

Vanguard Global ex-US Real Estate ETF (VNQI) – ETF této společnosti  nabízí přístup na globální realitní trhy s vyloučením amerických akcií ve prospěch aktiv ve vyspělé Evropě nebo Asii. VNQI tak může poskytnout široký přístup k té třídě aktiv, která může poskytovat atraktivní aktuální výnosy a významné zhodnocení kapitálu v dlouhodobém horizontu (spolu se značnou volatilitou a rizikem). VNQI má poměrně solidní míru diverzifikace, neboť obsahuje přibližně 425 podílů v různých zemích. Díky svému širokému pokrytí a extrémně nízkému nákladovému poměru by VNQI mohl být solidní volbou pro řadu investorů, kteří o něj mají dlouhodobý zájem.

iShares Global REIT ETF (REET) – REET poskytuje přístup k celosvětově kótovaným akciím nemovitostí. Fond sleduje index FTSE EPRA Nareit Global REITs, který zahrnuje společnosti z rozvinutých a rozvíjejících se trhů, jež vlastní a spravují nemovitosti přinášející výnosy, jako jsou sklady, kanceláře a byty. Portfolio zahrnuje firmy, které se v zemi svého sídla kvalifikují jako REIT a splňují další kritéria indexu, kterými jsou velikost, likvidita a příjem. Složky indexu jsou váženy tržní kapitalizací a čtvrtletně revidovány.

iShares European Property Yield UCITS ETF (IPRP) – Fond se snaží sledovat výkonnost indexu složeného z kótovaných realitních společností a realitních investičních trustů (REITS) vyspělých evropských zemí s výjimkou Velké Británie splňující rovněž kritéria dividendových výnosů. Hlavní výhody:

  1. Expozice vůči evropským realitním společnostem a REITS.
  2. Přímé investice do veřejně obchodovaných realitních společností a REITS.
  3. Regionální přítomnost se zaměřením na výnosy.

 Komentuje Maxim Manturov, analytik společnosti Freedom Finance Europe

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *