Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Vykradli vás? Pojišťovny nemusí vyplatit celou pojistku

22.08.2013 04:08 Tisková zpráva:

Jaké zabezpečení domácnosti pojišťovna vyžaduje

Pojišťovny si nárokují při sjednávání pojištění domácnosti předepsanou úroveň zabezpečení, kterou odvozují od hodnoty pojištěného majetku. „Obyčejný zámek na běžných dveřích vám bude obvykle stačit pouze pro vyplacení pojistného plnění ze smluv s nejnižšími pojistnými částkami, které se pohybují kolem 300 tisíc korun. U vyšších pojistných částek mohou být pro pojišťovnu podmínkou certifikované bezpečnostní dveře, elektronický zabezpečovací systém, kamery, mříže a další ochranné prvky,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT. Čím je hodnota domácnosti vyšší, tím přísnější podmínky pojišťoven by mělo zabezpečení vašeho majetku splňovat, abyste vůbec na plnění dosáhli. Co to znamená v praxi?

Kdy pojišťovna výrazně zkrátí pojistné plnění

„Součástí policejního protokolu, ze kterého při likvidaci pojistné události likvidátor čerpá, je totiž i popis nebo fotodokumentace překonaných překážek (poničených dveří, zámků, okenních výplní atd.),“ upozorňuje specialistka neživotního pojištění Marcela Machová z České asociace pojišťoven a vysvětluje: „Pojišťovna má tak k dispozici aktuální stav zabezpečení v době, ve které došlo k pojistné události a ten porovnává s  požadovaným zabezpečením. V případě, že nebyla zajištěna ochrana, kterou pojišťovna definovala v pojistných podmínkách při sjednání pojištění, může pojišťovna pojistné plnění výrazně krátit.“ Z toho důvodu je vhodné zabezpečit svůj majetek co nejdříve od počátku pojištění a nečekat na to až škoda nastane.

Nadstandardní zabezpečení. Slevy na pojistném

Je také třeba připomenout, že bez instalace certifikovaných bezpečnostních dveří a dalších ochranných systémů si u některých pojišťoven vůbec neuzavřete pojistku. Pokud naopak splníte vyšší stupeň zabezpečení, než je předepsaný, můžete od pojišťoven dostat až 20 % slevy na pojistném, nižší spoluúčast a další benefity. „Na závěr bych rád podotkl ještě jednu věc. Samotné pojištění možná nahradí škodu na hmotných statcích, ale kvalitní zabezpečení domácnosti ochrání i samotné obyvatele před návštěvou zloděje. Proto by pro volbu, zda se zabezpečit či ne, neměla platit pouze finanční rovnice, ale zejména pocit zodpovědnosti a vlastního bezpečí,“ uzavírá bezpečnostní expert ze společnosti NEXT Ivan Pavlíček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *