EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

02. 03. 2023

0 komentářů

YIT posiluje pozici lídra modulární výstavby bytových domů a začne stavět i mimo Prahu

 

Zdražení energií, stavebních materiálů a práce, rostoucí inflace, vysoké hypoteční úvěry, zdlouhavé povolovací procesy – to vše se loni v developmentu projevilo a nepříznivě ovlivnilo trh s novými byty. I přesto tyto negativní ekonomické faktory překročil obrat společnosti YIT v loňském roce 2 miliardy korun a prodala lehce přes 200 bytů. V roce 2022 developer zkolaudoval dva rezidenční projekty, a to Parvi Cibulka a Koti Libeň. Zároveň zahájil dva nové projekty Rivi Bachova a Happi Milánská, jež má nyní ve výstavbě. Dále pokračuje se stavbou komplexů Vesi Hostivař a Lappi Hloubětín, v němž v únoru letošního roku spustil prodej rezidenční etapy Tornio. Letos developer dále plánuje zahájit nové projekty např. v Praze 5, 11 a 12 v celkovém objemu více než 300 bytů. Další projekty má v přípravě, včetně první mimopražské výstavby v Kladně. YIT se v minulém roce soustředila na hledání a zavádění udržitelnějších a k přírodě šetrnějších postupů ve výstavbě. Ve výrazně vyšší míře proto implementovala technologii tzv. prefabrikace, a to nejenom u koupelen, ale nově také u konstrukčních prvků. Intenzivně se rovněž věnuje recyklovaným materiálům (používá např. beton z recyklovaného kameniva) a dle nadnárodní strategie tak pokračuje v plnění vytyčených ekologických cílů.

Loading 

„Realitní trh v roce 2022 prošel opravdu turbulentním vývojem. Zásadně jej ovlivnila geopolitická situace a následný vývoj ekonomiky a energetická krize. Po začátku války na Ukrajině a propuknutí krize s dodávkami a cenami energií trh s novým bydlením výrazně ochladl. Na jaře jej pak téměř zmrazila rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby,“ uvádí generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Zůstáváme ale optimisty a v letošním roce očekáváme oživení na poli nových bytů. S postupným snižováním inflace by mělo dojít i k poklesu hypotečních sazeb, což přispěje k obnově poptávky ze strany kupujících. Co se týče nových trendů, s ohledem na rostoucí náklady za elektřinu a plyn aktuálně sledujeme stoupající zájem o energeticky úsporné bydlení. Samozřejmě vnímáme, že budoucnost nových domů spočívá v moderních technologií, jako jsou například fotovoltaické panely, rekuperace či LED osvětlení. Proto jsou tyto technologie již součástí našich nových projektů.“

Bilance YIT v roce 2022: dvě kolaudace, dvě hrubé stavby, dva nové projekty

Developer YIT v loňském roce úspěšně zkolaudoval unikátní projekt Parvi Cibulka v pražských Košířích, který vznikl citlivou revitalizací bývalé továrny Meopta na bydlení loftového typu se 150 byty. Objekt zahrnuje také nebytové prostory pro drobné obchody a služby. Dalším zkolaudovaným projektem se stal Koti Libeň se 140 jednotkami, dvěma ateliéry a jedním komerčním prostorem.

Fáze hrubé stavby pak dosáhly dva projekty – Vesi Hostivař v Praze 15 v těsném sousedství přírodního parku a etapy Kemi a Ranua v komplexu Lappi Hloubětín v Praze 9. Areál Vesi Hostivař s 208 jednotkami apartmánového typu by měl být dokončen koncem roku 2023. Projekt zahrnuje řadu ekologických prvků. Při výstavbě se používá takzvaný ‚zelený‘ beton, pro zalévání se bude přednostně využívat dešťová voda z akumulačních nádrží. Fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše jednoho z celkem pěti objektů pak pokryje část spotřeby elektřiny ve společných částech, čímž se zároveň sníží ročně emise CO2 přibližně o 7 tun. První dvě etapy polyfunkčního projektu Lappi Hloubětín v sousedství Suomi Hloubětín, doposud největšího rezidenčního komplexu YIT u nás, plánuje developer dokončit v létě. Dům o osmi nadzemních a dvou podzemních podlažích Ranua čítá 111 bytů. Budova Kemi, která má sedm nadzemních a jedno podzemní podlaží, zahrnuje 98 jednotek.

Co se týče nových projektů, YIT začala v roce 2022 s výstavbou a prodejem celkem 119 bytů ve dvou projektech. Moderní výšková budova Rivi Bachova se 47 byty, vyrůstající v městské části Praha-Chodov, by měla být dokončena v roce 2024. Developer dál zahájil projekt Happi Milánská, který čítá 72 bytových jednotek. Součástí domu o 7 nadzemních a 2 podzemních podlažích jsou i komerční prostory. Pro budovu se stanou charakteristické barevně odlišené pavlače, oživené popínavou zelení. Konstrukční řešení objektu využívá technologii prefabrikace, a to u nosných konstrukcí a modulárních koupelen vyrobených v továrně. Dlouhodobým záměrem YIT je výrazné zapojení prefabrikace do projektů s cílem zkrácením doby výstavby.

REKLAMA

YIT plánuje výstavbu i mimo Prahu

„Další plánovanou výstavbu v minulém roce jsme nemohli realizovat, protože se prodloužily procesy získání stavebního povolení. Nicméně stále věříme, že letos se nám je podaří spustit. Jedná se o dvě zbývající etapy v areálu Lappi Hloubětín, z nichž etapu Tornio se 79 byty jsme už dali do prodeje teď v únoru. V letošním roce plánujeme zahájit rovněž projekty v lokalitě Prahy 5, 11 a 12 s celkovým počtem více než 300 bytů. Řadu projektů pak máme v přípravě a intenzivně na nich pracujeme,“ popisuje Marek Lokaj a doplňuje: „V rámci naší strategii se zaměřujeme i na expanzi do regionů. Chceme tak klientům více přiblížit sen o vlastním bydlení, které by mimo hlavní město mělo být finančně dostupnější, komfortnější a také zde hraje velkou roli umístění blíže přírodě. Chystáme proto naši první mimopražskou výstavbu v Kladně, kde v etapách plánujeme postupně postavit přibližně 800 bytů.“

Finský developer rozšiřuje využití prefabrikace ve svých projektech

Nepříznivým vlivům čelilo v roce 2022 rovněž stavebnictví. To trápilo, a stále trápí, nedostatek personálu, především profesně znalých dělníků, zdržení dodávek stavebních materiálů a jejich vysoké ceny. Pro urychlení a zkvalitnění výstavby YIT implementuje moderní a inovativní technologii prefabrikace, která může přispět i k úspoře pracovní síly. „V některých našich projektech již instalujeme modulární koupelny, jež se vyrábí v moderních továrnách a dováží se na stavbu plně vybavené. Podmínky dělníků jsou ve výrobní hale oproti staveništi mnohem komfortnější, což má samozřejmě i pozitivní vliv na celkovou kvalitu takového výrobku. Vzorem pro nás je know-how mateřské společnosti ve Finsku, jež má s touto výstavbou dlouholeté pozitivní zkušenosti. Prefabrikaci určitě vidíme jako jednu z cest budoucnosti stavebnictví,“ vysvětluje Marek Lokaj. První instalace modulárních koupelen YIT v Česku ve větším měřítku uskutečnila ve většině bytů v etapách Kemi a Ranua projektu Lappi Hloubětín. Využití prefabrikovaných prvků ale nyní dále rozšiřuje. V bytovém domě Happi Milánská developer používá prefabrikované dílce nejen na koupelny, ale rovněž na všechny nosné svislé a vodorovné konstrukce, na konstrukce pavlačí a balkonů, schodiště či výtahové šachty.

Stále větší důraz na ekologii

YIT se dále snaží hledat nové materiály s minimální zátěží na životní prostředí. Zavedla proto například výstavbu z betonu z recyklovaného kameniva, kde je přírodní kamenivo zcela nahrazeno nadrceným směsným demoličním odpadem. K hlavním přednostem takzvaného ‚zeleného‘ betonu patří úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu, podpora cirkulární ekonomiky využitím druhotných materiálů a snížení uhlíkové stopy. V komplexu Vesi Hostivař dojde jeho začleněním ke snížení emisí CO2 o téměř 3 %.

V rámci strategie ESG (Environment, Social a Corporate Governance) YIT aktualizovala své standardy. „Na využívání obnovitelných zdrojů a energeticky úsporné technologie pamatujeme již během navrhování všech našich projektů. Každý z nich má od samotného začátku tzv. ESG kartu, která sleduje celý jeho průběh. Kartu připravuje náš tým s odborníky na danou oblast, tedy mimo jiné i na energie. Ti dohromady stanovují parametry a technologie vhodné pro instalaci v daném projektu,“ říká generální ředitel YIT Stavo.

Od konce roku 2021 se YIT ve své korporátní strategii zavázala k iniciativě Science Based Targets, jejímž cílem je omezit globální oteplování pod 1,5 ºC v souladu s Pařížskou dohodou. Do roku 2030 chce YIT dosáhnout uhlíkové neutrality ve vlastních činnostech a v tzv. value chain snížit emise o 30 % oproti výchozímu roku 2019.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *