Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Začal zvýšený zájem studentů o pronájmy ve městech s univerzitami

11.08.2014 10:08 Tisková zpráva: Realitní kanceláře STING, s. r. o.

Zvýšený zájem o pronájmy je patrný ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Budoucí či stávající studenti, ale také jejich rodiče už nyní hledají vhodné bydlení na školní rok 2014/2015, protože se obávají, že v září by nejlepší nabídky byly přebrané.

„Studenti se začínají ozývat už v průběhu července, ale valná většina dotazů přichází až v srpnu. Většinou se jedná o skupinu studentů 4 – 6 lidí, preferují tří pokojový byt s neprůchozími pokoji. Cenový rozpočet v Brně je kolem 3 000 Kč na osobu,“ řekla regionální ředitelka RK STING Lucie Fonioková.

Její slova doplnila manažerka RK STING v Brně Naďa Čaňková: „Zvýšený zájem o pronájmy v Brně od studentů byl vždy. Především po 3+1 kde jich bydlí třeba osm, nebo po 1+kk, případně garsonce, kde bydlí hlavně páry. Ceny se pohybují v nízkých cenových hranicích. Za 1+kk do 7.500,– a 3+1 kolem 11 tisíc Kč.“ 

Co se týče studentů z movitějších rodin, tam řeší rodiče pro své potomky hypotéku na koupi menšího bytu. Mezi oblíbené objekty pro studenty patří jednotlivé pokoje v bytech, které se pohybují řádově kolem 3–4 tisíc.

Největší zájem je hlavně po bytech, které jsou v těsné blízkosti vysokoškolských fakult. Studenti chtějí ušetřit za dopravu či ve volných chvílích mezi hodinami trávit čas „doma“ a ne na chodbě fakulty. Pokud se nepoštěstí sehnat byt poblíž fakulty, poté je pro zájemce důležitá dobrá dostupnost městskou hromadnou dopravou. Na velikosti bytu příliš nezáleží, je to velice individuální. Nejčastěji využívají dvě osoby jeden pokoj. Mezi další požadavky patří také rekonstrukce nebo vybavenost bytů.

„Cenová relace je odlišná od velikosti bytu nebo počtu požadovaných zájemců na jeden byt. Dle mého názoru je pro studenty vhodnější udělat skupinu a pronajmout si byt než shánět volné pokoje. V Olomouci je například byt o velikosti 3 + 1 za cenu 11.000,– Kč/ měsíčně včetně energií. Pokoj pro dvě osoby v bytě o velikosti 3 + 1 se pohybuje okolo 2.500,– Kč/ měsíčně/osoba včetně energií, tudíž za něj studenti zaplatí  15.000,– Kč,“ řekla Hana de Hoogová, manažerka RK STING v Olomouci a dodala: „V každém pokoji bydlí nejčastěji dva studenti. Setkala jsem se i s byty, kde majitelé umožnili jeden pokoj na osobu, ale cena takového pokoje vzrostla až na 5.000,– Kč/měsíčně.“

U pronájmů bytů nejde tak ani o to, zda-li je rodina movitější či není, záleží především na domluvě studentů mezi sebou. Nebývá zvykem, aby do většího bytu šel student sám. O pronájem garsonek není z řad studentů velký zájem. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *