EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Začal zvýšený zájem studentů o pronájmy ve městech s univerzitami

 


 

Zvýšený zájem o pronájmy je patrný ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Budoucí či stávající studenti, ale také jejich rodiče už nyní hledají vhodné bydlení na školní rok 2014/2015, protože se obávají, že v září by nejlepší nabídky byly přebrané.

„Studenti se začínají ozývat už v průběhu července, ale valná většina dotazů přichází až v srpnu. Většinou se jedná o skupinu studentů 4 – 6 lidí, preferují tří pokojový byt s neprůchozími pokoji. Cenový rozpočet v Brně je kolem 3 000 Kč na osobu,“ řekla regionální ředitelka RK STING Lucie Fonioková.

Její slova doplnila manažerka RK STING v Brně Naďa Čaňková: „Zvýšený zájem o pronájmy v Brně od studentů byl vždy. Především po 3+1 kde jich bydlí třeba osm, nebo po 1+kk, případně garsonce, kde bydlí hlavně páry. Ceny se pohybují v nízkých cenových hranicích. Za 1+kk do 7.500,– a 3+1 kolem 11 tisíc Kč.“ 

Co se týče studentů z movitějších rodin, tam řeší rodiče pro své potomky hypotéku na koupi menšího bytu. Mezi oblíbené objekty pro studenty patří jednotlivé pokoje v bytech, které se pohybují řádově kolem 3–4 tisíc.

Největší zájem je hlavně po bytech, které jsou v těsné blízkosti vysokoškolských fakult. Studenti chtějí ušetřit za dopravu či ve volných chvílích mezi hodinami trávit čas „doma“ a ne na chodbě fakulty. Pokud se nepoštěstí sehnat byt poblíž fakulty, poté je pro zájemce důležitá dobrá dostupnost městskou hromadnou dopravou. Na velikosti bytu příliš nezáleží, je to velice individuální. Nejčastěji využívají dvě osoby jeden pokoj. Mezi další požadavky patří také rekonstrukce nebo vybavenost bytů.

REKLAMA

„Cenová relace je odlišná od velikosti bytu nebo počtu požadovaných zájemců na jeden byt. Dle mého názoru je pro studenty vhodnější udělat skupinu a pronajmout si byt než shánět volné pokoje. V Olomouci je například byt o velikosti 3 + 1 za cenu 11.000,– Kč/ měsíčně včetně energií. Pokoj pro dvě osoby v bytě o velikosti 3 + 1 se pohybuje okolo 2.500,– Kč/ měsíčně/osoba včetně energií, tudíž za něj studenti zaplatí  15.000,– Kč,“ řekla Hana de Hoogová, manažerka RK STING v Olomouci a dodala: „V každém pokoji bydlí nejčastěji dva studenti. Setkala jsem se i s byty, kde majitelé umožnili jeden pokoj na osobu, ale cena takového pokoje vzrostla až na 5.000,– Kč/měsíčně.“

U pronájmů bytů nejde tak ani o to, zda-li je rodina movitější či není, záleží především na domluvě studentů mezi sebou. Nebývá zvykem, aby do většího bytu šel student sám. O pronájem garsonek není z řad studentů velký zájem. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Od začátku roku je na českém nájemním trhu mimořádně živo

O nájmy se uchází více lidí než loni touto dobou a v mnoha městech se „fronta“ pod nájemním inzerátem počítá na desítky zájemců. Do trendu nadále promlouvají hypotéky, které jsou i přes postupný pokles úrokových sazeb pro řadu domácností stále nedostupné, ale stále častěji také sociální a demografické faktory.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2024

Ač se to nemusí zdát, nájmy v reálném vyjádření poklesly

Nájemné v Česku se od roku 2010 zvýšilo v průměru o polovinu. Úvahy související se změnami cen nájemného musí zohlednit inflaci a růst příjmů. A nejen to. Analytik Petr Bartoň na základě analýzy veřejně dostupných dat zauvažoval, jak se od roku 2010 zvyšovaly nájmy v Česku. Zjistil, že nominální nájmy byly v prosinci 2023 o […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

06. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *