EUR 25.205

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.205

USD 24.427

24. 08. 2016

0 komentářů

Začátek školy je pro 78 % rodičů náporem pro peněženku, každá třetí rodina se školáky to někdy řešila půjčkou

 


 

Nákup nových školních pomůcek, placení obědů, družiny a nejrůznější kroužků znamenají pro rodiny poměrně velkou finanční zátěž. Je to nejnáročnější období hned po Vánocích. Zahájení školního roku vyjde rodiče dětí na základní škole v průměru na 5 200 korun, u středoškoláka je to téměř 8 000 korun. Roční výdaje za školu jsou pak samozřejmě ještě vyšší. „I s obědy a nejrůznějšími školními akcemi přijde rodiče mladších dětí celý školní rok v průměru na 12 700 korun, u středoškoláků dokonce na 20 650 korun,“ komentuje výsledky průzkumu marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová. Na Slovensku sáhnou rodiče do kapsy ještě hlouběji. V září yytáhnou z peněženek v případě základní školy kolem 300 Eur u středoškoláků zhruba o třetinu víc. 

35 % rodin si kvůli škole půjčilo peníze

Každá třetí česká rodina si v souvislosti se školní docházkou vzala v minulosti půjčku ať už od příbuzných nebo finanční instituce. Dalších 5 % o úvěru uvažuje. Na Slovensku si půjčku na školu vzalo nebo o ní uvažuje dokonce 46 % rodičů. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo na 1500 respondentů. „Pravdou je, že v posledních letech je září jedním z nejsilnějších měsíců, co se zájmu o úvěry týče. Rodiče podle průzkumu utratí nejvíc peněz za učebnice, knihy a sešity, následuje obuv a oblečení, “ potvrzuje Dana Hakavcová.

Na „základce“ vládnou tablety, na střední počítače

Mobilní telefon má více než polovina prvňáků (54 %), podobně jsou na tom na Slovensku (53 %). V průběhu základní školy dostanou mobil tři čtvrtiny dětí, tablet má 62 % školáků. Jen každý desátý český školák nemá žádnou z těchto technických vymožeností. Na Slovensku se bez mobilu, tabletu a počítače musí obejít každé osmé dítě na základní škole.

REKLAMA

Na střední škole má mobil už prakticky každý, stejně jako notebook nebo osobní počítač připojený k internetu.

Tisková zpráva: Profi Credit

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *