EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

09. 03. 2022

0 komentářů

Zdražování hypoték pokračovalo i v únoru. Průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta

 

Zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku. Jak potvrdily výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. Podle odborníků je třeba počítat s dalším růstem i v následujících měsících, a to v návaznosti na pokračující zvyšování základních sazeb ze strany ČNB. V obzvlášť složité situaci se ocitli klienti se sjednanou hypotékou u Sberbank, které se ČNB v důsledku ruské agrese na Ukrajině chystá odebrat bankovní licenci. Odborníci jim doporučují zajistit si refinancování do jiné banky, jakmile to bude možné.  

Česká národní banka počátkem února opět zvýšila základní sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,50 % a tento krok se pochopitelně projevil nárůstem průměrné sazby u hypoték. Jak ukazuje únorový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, jedná se o meziměsíční nárůst o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. „Zdražování hypoték probíhá v podstatě už od poloviny minulého roku, od listopadu navíc značně zrychlilo. Očekávám, že bude pokračovat i v dalších měsících vzhledem k tomu, jak rychle jdou nahoru základní úrokové sazby. Ty by se letos podle obecného předpokladu měly dostat až na úroveň 5 %. Jejich pokles očekávám spíše až během příštího roku, poté by mohly začít mírně klesat také sazby hypoték,“ očekává další vývoj Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting.

I přes pokračující nárůst sazeb je zájem klientů o poskytnutí hypotečního úvěru stále veliký. Závažným problémům nyní čelí klienti Sberbank, jejíž likvidní situace se výrazně zhoršila v důsledku odlivu vkladů poté, co došlo k invazi Ruska na území Ukrajiny. Sberbank bude ze strany ČNB odebrána bankovní licence, a v rámci předběžných opatření tak nemůže přijímat vklady klientů, ani poskytovat nové úvěry. „V úvěrové oblasti je situace složitější. Klienti musí stále platit hypoteční i spotřebitelské úvěry. Ale jen ti šťastnější, kteří mají běžný účet v jiné bance, mají z čeho. Takovým klientům doporučuji dotázat se u jiné banky na možnost refinancování, jakmile to bude možné. I když je pravda, že při zrušení úvěrového produktu a jeho refinancování je třeba obrnit se značnou trpělivostí,“ radí Pudilová.

Trpělivost a výdrž budou muset prokázat i klienti, kteří kupují nemovitost a čekají na čerpání hypotéky ve Sberbank, která jim tuto službu již nebude moci poskytnout. Dočerpat nemohou ani ti, kteří s čerpáním začali a činí tak postupně, například na rekonstrukci. Ani těm nezbývá nic jiného, než vyčkat dalších kroků banky a být připraveni na refinancování, jak doporučuje Michaela Pudilová.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.