EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

09. 03. 2022

0 komentářů

Zdražování hypoték pokračovalo i v únoru. Průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta

 

Zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku. Jak potvrdily výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. Podle odborníků je třeba počítat s dalším růstem i v následujících měsících, a to v návaznosti na pokračující zvyšování základních sazeb ze strany ČNB. V obzvlášť složité situaci se ocitli klienti se sjednanou hypotékou u Sberbank, které se ČNB v důsledku ruské agrese na Ukrajině chystá odebrat bankovní licenci. Odborníci jim doporučují zajistit si refinancování do jiné banky, jakmile to bude možné. 

Loading 

Česká národní banka počátkem února opět zvýšila základní sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,50 % a tento krok se pochopitelně projevil nárůstem průměrné sazby u hypoték. Jak ukazuje únorový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, jedná se o meziměsíční nárůst o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. „Zdražování hypoték probíhá v podstatě už od poloviny minulého roku, od listopadu navíc značně zrychlilo. Očekávám, že bude pokračovat i v dalších měsících vzhledem k tomu, jak rychle jdou nahoru základní úrokové sazby. Ty by se letos podle obecného předpokladu měly dostat až na úroveň 5 %. Jejich pokles očekávám spíše až během příštího roku, poté by mohly začít mírně klesat také sazby hypoték,“ očekává další vývoj Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting.

I přes pokračující nárůst sazeb je zájem klientů o poskytnutí hypotečního úvěru stále veliký. Závažným problémům nyní čelí klienti Sberbank, jejíž likvidní situace se výrazně zhoršila v důsledku odlivu vkladů poté, co došlo k invazi Ruska na území Ukrajiny. Sberbank bude ze strany ČNB odebrána bankovní licence, a v rámci předběžných opatření tak nemůže přijímat vklady klientů, ani poskytovat nové úvěry. „V úvěrové oblasti je situace složitější. Klienti musí stále platit hypoteční i spotřebitelské úvěry. Ale jen ti šťastnější, kteří mají běžný účet v jiné bance, mají z čeho. Takovým klientům doporučuji dotázat se u jiné banky na možnost refinancování, jakmile to bude možné. I když je pravda, že při zrušení úvěrového produktu a jeho refinancování je třeba obrnit se značnou trpělivostí,“ radí Pudilová.

Trpělivost a výdrž budou muset prokázat i klienti, kteří kupují nemovitost a čekají na čerpání hypotéky ve Sberbank, která jim tuto službu již nebude moci poskytnout. Dočerpat nemohou ani ti, kteří s čerpáním začali a činí tak postupně, například na rekonstrukci. Ani těm nezbývá nic jiného, než vyčkat dalších kroků banky a být připraveni na refinancování, jak doporučuje Michaela Pudilová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

18. 09. 2023

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *