EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

09. 03. 2022

0 komentářů

Zdražování hypoték pokračovalo i v únoru. Průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta

 

Zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku. Jak potvrdily výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. Podle odborníků je třeba počítat s dalším růstem i v následujících měsících, a to v návaznosti na pokračující zvyšování základních sazeb ze strany ČNB. V obzvlášť složité situaci se ocitli klienti se sjednanou hypotékou u Sberbank, které se ČNB v důsledku ruské agrese na Ukrajině chystá odebrat bankovní licenci. Odborníci jim doporučují zajistit si refinancování do jiné banky, jakmile to bude možné. 

Loading 

Česká národní banka počátkem února opět zvýšila základní sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,50 % a tento krok se pochopitelně projevil nárůstem průměrné sazby u hypoték. Jak ukazuje únorový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, jedná se o meziměsíční nárůst o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. „Zdražování hypoték probíhá v podstatě už od poloviny minulého roku, od listopadu navíc značně zrychlilo. Očekávám, že bude pokračovat i v dalších měsících vzhledem k tomu, jak rychle jdou nahoru základní úrokové sazby. Ty by se letos podle obecného předpokladu měly dostat až na úroveň 5 %. Jejich pokles očekávám spíše až během příštího roku, poté by mohly začít mírně klesat také sazby hypoték,“ očekává další vývoj Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting.

I přes pokračující nárůst sazeb je zájem klientů o poskytnutí hypotečního úvěru stále veliký. Závažným problémům nyní čelí klienti Sberbank, jejíž likvidní situace se výrazně zhoršila v důsledku odlivu vkladů poté, co došlo k invazi Ruska na území Ukrajiny. Sberbank bude ze strany ČNB odebrána bankovní licence, a v rámci předběžných opatření tak nemůže přijímat vklady klientů, ani poskytovat nové úvěry. „V úvěrové oblasti je situace složitější. Klienti musí stále platit hypoteční i spotřebitelské úvěry. Ale jen ti šťastnější, kteří mají běžný účet v jiné bance, mají z čeho. Takovým klientům doporučuji dotázat se u jiné banky na možnost refinancování, jakmile to bude možné. I když je pravda, že při zrušení úvěrového produktu a jeho refinancování je třeba obrnit se značnou trpělivostí,“ radí Pudilová.

Trpělivost a výdrž budou muset prokázat i klienti, kteří kupují nemovitost a čekají na čerpání hypotéky ve Sberbank, která jim tuto službu již nebude moci poskytnout. Dočerpat nemohou ani ti, kteří s čerpáním začali a činí tak postupně, například na rekonstrukci. Ani těm nezbývá nic jiného, než vyčkat dalších kroků banky a být připraveni na refinancování, jak doporučuje Michaela Pudilová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *