07. 01. 2022
Zdražování nemovitostí výrazně zrychlilo, ceny domů i bytů stouply o pětinu
Růst cen nemovitostí v Česku nepřestává, naopak ještě zrychluje. Podle Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zdražily nemovitosti v loňském třetím čtvrtletí meziročně o výrazných 22 procent. Jde o nejvyšší nárůst v celé historii indexu, tedy od roku 2009. Růst se týká jak nových nemovitostí, které přidaly na ceně 22,2 procenta, tak i těch nových (+ 21,1 procenta).
Růst cen nemovitostí pohání hned několik faktorů. Tím nejzásadnějším, který tu přetrvává už léta, je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let. Přitom například v Praze trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu pět a více let, nejsou výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí.
Problém představuje také zastaralý a vyčerpaný územní plán hlavního města, který se sice ad hoc aktualizuje podle konkrétní potřeby, ale neustálá nutnost jeho změny před prakticky každým větším rezidenčním projektem prodlužuje povolovací proces řádově o roky.
Nedostatek nových bytů se logicky promítá také do trhu se staršími nemovitostmi. Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu. Vývoj jejich ceny pak kopíruje růst cen nových bytů.
Zásadním impulsem pro akceleraci zájmu o nemovitosti, který dále žene vzhůru jejich cenu, byl i příchod koronavirové pandemie. Přes počáteční propad v době nejvyšší nejistoty na samém začátku restriktivních opatření přišel po necelých dvou měsících naopak velký realitní boom. Lidé si uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ.
REKLAMA
Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste. Domácnosti, které mají dostatek vlastních úspor, se tak budou snažit najít způsob, jak je před inflací ochránit. Jednou z nejlepších cest přitom představují právě nemovitosti. Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.