EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

22. 02. 2024

0 komentářů

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

 

Ve světě industriálních nemovitostí dochází k výraznému posunu směrem k udržitelným a energeticky efektivním řešením. Jedním z hlavních trendů je zelená výstavba, která přináší řadu výhod jak pro investory, tak pro životní prostředí. Klíčovým aspektem této transformace je odchod od závislosti na ruském plynu a přechod k alternativním zdrojům energie, jako jsou tepelná čerpadla. Ta se ukázala jako efektivní řešení pro pokrytí tepelné spotřeby ve skladech a halách, zejména pak v logistickém sektoru.

Loading



 

„Instalace tepelných čerpadel v industriálních nemovitostech je nejen ekonomicky výhodná, ale také přispívá k snižování emisí CO2 a zlepšení energetické bilance budov. V době, kdy řada bank začíná úvěrovat dle ESG výkonnosti žadatele, se odpovědné chování stává nezbytně nutnou normou podnikání. Tato technologie nabízí možnost využít obnovitelné zdroje energie a zároveň zvyšovat energetickou nezávislost,“ vysvětluje Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services v Prochazka & Partners.

Zelená výstavba a implementace udržitelných technologií, jako jsou tepelná čerpadla či solární panely na střechy, jsou v souladu s principy ESG (Environmentální, sociální a správní řízení), které se stávají stále důležitějšími v rozhodovacích procesech investorů a developerů.

„Začleňování EU taxonomie a ESG kritérií do strategií výstavby a provozu industriálních nemovitostí není jen otázkou ekologické udržitelnosti, ale stává se i zásadním konkurenčním faktorem. Řada industriálních developerů již certifikovala, nebo aktuálně certifikuje i starší výstavbu. U nových staveb je to pak samozřejmostí,“ dodává Narwa.

Přechod k zelené výstavbě a využívání obnovitelných zdrojů energie je zásadním krokem k dosažení klimatických cílů a zajištění udržitelného rozvoje. Industriální sektor má tak příležitost nejen snížit svou ekologickou stopu, ale také zvýšit efektivitu a snížit provozní náklady včetně závislosti na ruském plynu. Budoucnost industriálních nemovitostí v Česku tak směřuje k větší udržitelnosti a energetické nezávislosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *