Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Zima a nemovitosti. Pohlídejte si, co kryje vaše pojistka

02.03.2018 12:03 Tisková zpráva:

Českou republiku sevřely na konci února nezvykle tuhé mrazy. Takto nízké teploty jsou nebezpečné nejen pro lidi, ale poškození hrozí i nemovitostem. Mráz může například potrhat vodovodní potrubí ve zdech a zima dokáže majitele nemovitostí potrápit i jinak, typicky poničením střech příliš těžkou sněhovou pokrývkou nebo námrazou. Ačkoliv mohou mít majitelé nemovitost pojištěnou, základní pojistky nemusí krýt veškerá možná rizika. Například majitelé, kteří uzavřeli jen základní pojistku kvůli získání hypotéky, tak mohou být nepříjemně překvapeni, pokud dojde k poškození jejich nemovitosti.

K typickým rizikům těchto měsíců patří mrazem popraskané vodovodní potrubí, poškození střechy tíhou sněhu nebo námrazou, náhlý sesuv hornin a zemin případně vystoupání vody z kanalizace při tání velkého množství sněhu. Tabulka ukazuje, zda v Česku působící pojistné ústavy kryjí výše vyjmenovaná rizika v základním pojištění nemovitosti, nebo je nutné si sjednat vyšší pojistný balíček, aby se smlouva vztahovala i na tyto hrozby.

Škoda způsobená Tíhou sněhu Náhlým sesuvem hornin a zemin Zřícením lavin Mrazem na vodovodním potrubí Vystoupnutím vody z kanalizace
Allianz Připojištění Základ Základ Připojištění Připojištění
AXA Základ Základ Základ Základ Připojištění
ČP Základ Základ Základ Základ Základ
ČPP* Připojištění Připojištění Připojištění Připojištění Připojištění
ČSOB Základ Základ Základ Základ Připojištění
Direct Základ Základ Základ Připojištění Připojištění
Ergo Základ Základ Základ Základ Základ
Generali Základ Připojištění Připojištění Základ Připojištění
Kooperativa Základ Základ Základ Základ Základ
Slavia Připojištění Základ Základ Připojištění Připojištění
UNIQA Základ Základ Připojištění Připojištění Připojištění

* V případě ČPP bylo do porovnání zařazeno pojištění DOMEX, krytí těchto rizik plně zahrnuje varianta DOMEX+.

Každý klient by si tak měl pojistnou smlouvu podrobně prostudovat, případně se obrátil na pojistného odborníka, který mu dokáže poradit s výběrem vhodného produktu. Platí, že o kvalitě pojištění nerozhoduje cena, ale jeho šíře a také výluky, které pojišťovny uplatňují.

Majitel či pojistník by si měl v případě každé škody zajistit její odpovídající fotodokumentaci pro pojišťovnu a mít k dispozici také faktury za proběhnuté opravy a rekonstrukce, aby pojišťovně mohl dokázat, že o svou nemovitost průběžně pečuje.

I pojištěný majitel totiž musí o svou nemovitost řádně pečovat a udržovat ji v takovém stavu, který bude škodám předcházet. Tato podmínka se vztahuje třeba i na průběžné odstraňování sněhu a ledu ze střechy nebo provádění oprav, které zabrání zatékání vody terasou do fasády a podobně.

Pojištění řeší především případy, kdy není možné nebezpečí předvídat. Pokud pojišťovna zjistí, že majitel domu své povinnosti zanedbal, například neřešil zatékání vody z terasy, může mu uhradit méně peněz.

Emil Hála, pojistný analytik společnosti Broker Trust

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *