EUR 24.665

USD 21.109

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.665

USD 21.109

17. 06. 2025

Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %

 

Ačkoliv mnoho firem vyhlásilo návrat zaměstnanců do firemních kanceláří a usiluje o dosažení jejich plné obsazenosti, závěry nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers ukazují, že ideální pracovní prostředí vzniká při obsazenosti mezi 50 a 80 procenty. Právě v tomhle rozmezí se z kanceláře stává živý pracovní prostor, který nabízí ideální podmínky pro spontánní spolupráci.

Loading



 

Kanceláře s méně než 50% obsazeností pak dle průzkumu působí mrtvě a tiše a postrádají energii a impulzy k sociálním interakcím a spolupráci. A kanceláře, jejichž obsazenost překročí 85% hranici, jsou naopak příliš rušné a ztrácí potřebnou flexibilitu, která je pro hybridní způsob práce klíčová.

Ve skupině čtyř pracovních míst zajišťuje obsazenost dvou až tří z nich dostatek příležitostí pro sociální interakci i prostor pro soustředěnou práci,“ uvádí výzkum Colliers. Tento stav zaměstnancům umožňuje nejen lépe spolupracovat, ale zároveň vybírat vhodné pracovního prostředí.

Realita: Tichá většina kancelářských dnů

Data ukazují, že ve většině firem jsou dnes kanceláře více než 80 % času obsazeny méně než z poloviny – nachází se tedy v tiché zóně, která zaměstnance od návštěvy kanceláře spíše odrazuje. „Výsledkem je pak začarovaný kruh: málo obsazené kanceláře zaměstnance nelákají k návratu, a to dál snižuje jejich atraktivitu. Prostory zůstávají ještě prázdnější, čímž se pomalu vytrácí jejich základní smysl – být místem, které podporuje spolupráci a firemní kulturu,“ komentuje Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers.

Řešení: Navrhněte méně, získejte více

Modelový příklad ukazuje, že pokud by firma garantovala pracovní místo jen 700 z 1 000 zaměstnanců, podíl tichých dnů by klesl z 83 % na 38 %, zatímco počet živých dnů by vzrostl z 16 % na 56 %. Výsledkem by tedy bylo 2,5krát více vitality. „Tento příklad jasně ukazuje, že když se firmy namísto snahy využít každý centimetr prostoru na maximum zaměří při navrhování pracovního prostředí na to, jak spolu lidé komunikují a spolupracují, dosáhnou výrazně lepších výsledků,“ doplňuje Jana Vlková s tím, že praxe ukazuje, že ideálním řešením je snížení počtu pracovních míst o třetinu.

REKLAMA

Živá budoucnost

Průzkum přináší jednoznačný závěr: firmy, které chtějí uspět, by neměly usilovat o návrat k modelu pracoviště z roku 2019. Místo toho by měly přijmout koncept živé kanceláře – prostoru navrženého pro optimální mezilidskou interakci a podloženého daty o tom, co zaměstnance skutečně motivuje k docházce a zapojení.

Úspěch nespočívá v zaplnění každého pracovního místa nebo snaze o maximální obsazenost. Jde o vytvoření takového prostředí, které je natolik atraktivní, funkční a v souladu s lidskými potřebami, že si ho lidé sami zvolí jako místo, kde chtějí pracovat,“ říká na závěr Jana Vlková.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Drahé bydlení? Zelené regulace EPBD zdraží všechny byty ještě víc

Ceny bydlení v Česku už dnes patří k nejvyšším v Evropě v poměru k příjmům. A zatímco veřejná debata se točí hlavně kolem úrokových sazeb nebo nedostatku výstavby, zásadní zdražení se skrývá jinde. Nová pravidla EU pro budovy, schválená v rámci Green Deal, zásadně promění, co a za kolik se bude v Česku stavět i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 07. 2025

Komentář: Hypoteční olympiáda – “93 tisíc čistého ” aneb nemovitosti mimo dosah střední třídy

Průměrná výše nové hypotéky v Česku dosáhla podle ČNB téměř 4 miliony korun. Klíčová otázka ale zní: jak velkou část rozpočtu tahle částka ukrojí? Podle dat ČNB je průměrná dluhová služba u nových hypoték na úrovni 38 % příjmů. Aby se domácnost vešla do tohoto průměru, musela mít čistý měsíční příjem přes 93 tisíc korun. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025

Komentář: Tři nevyužité možnosti, jak krizi bydlení efektivně zmírnit

Problémy s finančně nedostupnými byty i nájmy mají letos výrazný potenciál promluvit do výsledků voleb. I s ohledem na globální změny je bytová krize jedním z nejdůležitějších domácích politických témat. Existuje ale několik kroků k jejímu zmírnění, na kterých lze pracovat již nyní.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 07. 2025