Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se variabilní hypotéka?

Vyplatí se variabilní hypotéka?

„Je variabilní hypotéka výhodnější, než hypotéka s klasickou úrokovou fixací?“ ptají se nás často klienti. Seznamte se s výsledky naší malé analýzy, která vám napoví, kdy je variabilní hypotéka výhodná, a kdy ne.

Návod na použití variabilní hypotéky

Těm z vás, které nezajímají analýzy grafů a čísel, nabízíme rovnou přehled doporučení, kdy variabilní hypotéku použít, a kdy ne.

Variabilní hypotéka nabízí rychlé opuštění realitního trhu

Variabilní hypotéka nabízí možnost rychlého opuštění realitního trhu. To je podle našeho názoru největší výhoda variabilní hypotéky. Na rozdíl od hypoték s dlouhodobějšími fixacemi úrokové sazby nabízí většina bank možnost variabilní hypotéku kdykoliv a v plné výši doplatit jen s minimálními sankcemi. To výrazně usnadňuje prodej nemovitosti, pokud se ceny nemovitostí vydají směrem dolů.

Variabilní hypotéka je finančně bezpečná

Pokud chcete prodat nemovitost „uprostřed běhu“ běžné několikaleté fixace úrokové sazby, hrozí velké, i statisícové, finanční sankce za předčasné splacení hypotéky. Variabilní hypotéka vám umožní se jim vyhnout a udělat tak realitní obchod výrazně bezpečnější.

Variabilní hypotéka je nebezpečná

Ber, kde ber, je Česká republika malou otevřenou ekonomikou. „Pluje na vlnách světových finančních oceánů a pohazují si s ní i vlny, které ona sama nezpůsobila.“ Jinak řečeno, český realitní investor i český dlužník „musí řešit celý svět“, nejen Českou republiku. Musí tedy počítat s faktem, že český trh úrokových sazeb bude vždy volatilnější, než trhy velkých měn, a že se do něj „otisknou“ i události, které si český trh sám „nevytvořil“.

Z naší analýzy vývoje úrokových sazeb od roku 2000 vyplývá, že byly výnosové křivky po většinu času rostoucí nebo ploché, tedy, že byl po většinu času za posledních jedenáct let vytvořen předpoklad pro to, aby byly úrokové sazby variabilních hypoték nižší než fixované sazby. Přesto musí český investor resp. dlužník více počítat s tím, že bude úroková sazba jeho variabilní hypotéky v korunách vyšší častěji, než úrokové sazby hypoték s delší fixací poskytnuté ve velké měně, např. v eurech nebo dolarech.

tomas-prcik-podkladove-sazby

Pokud se tedy rozhodnete pro variabilní hypotéku, určitě si vytvořte vyšší finanční rezervy na období, kdy budete muset platit vyšší úrok a splátky vaší hypotéky výrazně vzrostou. I tak by však tyto náklady neměly být vyšší než sankce za předčasné splacení běžné hypotéky uprostřed fixace.

Variabilní hypotéku nabízejí většinou menší banky

Variabilní hypotéku nabízejí spíše menší a bohužel hůře „neprocesované“ banky. Ty s nimi ostatně přišly jako s „trhákem“ proti bankám velkým. Je dobré to vědět, abyste předešli zklamání, že po vás chce banka další a další doklady nebo že se mohou vyskytnout komplikace.

Banky se variabilní hypotéky spíš bojí

Dalším rozdílem mezi běžnými a variabilními hypotékami je, že u variabilních hypoték banky častěji požadují, aby byla hypotéka splácena degresivně (nebo lineárně). To vede k rychlejšímu poklesu hypotéky, ale také k mnohem vyšším splátkám na počátku splácení.

Z toho je vidět, že se i banky dopadu nestability úrokových sazeb na klienty spíše obávají. Chtějí, aby dluh dlužníka klesal co nejrychleji pro případ, že by se úrokové sazby rozhoupaly.

tomas-prcik-anuitni-splaceni-jy36ul-zz-ubxnrc tomas-prcik-anuitni-splaceni-jy36ul-zz-ubxnrcdegresivni-splaceni-thyl5g-anuitni-06zkft

Variabilní hypotéky: Doporučení

Variabilní hypotéku tedy můžeme doporučit především pro fakt, že umožňuje rychle vystoupit z realitního trhu bez vysokých finančních sankcí. Ty by v průměru byly mnohem vyšší než náklady na vyšší úroky placené v obdobích, kdy jsou úrokové sazby variabilních hypoték vyšší, než sazby hypoték s fixací.

Variabilní hypotéky však vyžadují vyšší finanční rezervy na splátky hypotéky. Také je nedoporučujeme v případě, kdy jste pod časovým tlakem nebo je vaše situace (zdroje příjmu, podmínky pro čerpání, méně kvalitní zástava) z pohledu banky nepreferovaná. Hrozí vám pak spousta napětí, stresu, smluvních pokut od prodávajících, pokud pro získání hypotéky využijete (menší) banku, která každou hypotéku posuzuje individuálně.    

Autoři jsou ze společnosti Callido, která se zabývá zprostředkováním úvěrů na bydlení

Anketa

Jakou fixaci úrokových sazeb hypoték upřednostňujete?

Variabilní sazby. (299)
 
Jednoletou. (39)
 
Tříletou. (114)
 
Pětiletou. (505)
 
Delší. (54)
 
Jinou. (61)
 Celkem hlasovalo 1072 čtenářů

Vyplatí se variabilní hypotéka? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

logger | 03.08.2012 10:30

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »