EUR 25.145

USD 23.453

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.145

USD 23.453

Text: Monika Lukešová

28. 03. 2014

1 komentář

Singles je trendy. Bydlení v párech ve velkých městech nefrčí

 


 

S přítelem spolu chodíme čtyři roky, ale nebydlíme spolu. Ani to zatím nemáme v plánu. Každý máme rádi svoje soukromí a já nemám kvůli práci někomu vařit a prát“ vysvětluje pětadvacetiletá Anna z Prahy. Důvodem je často právě pracovní vytížení. Lidé, kteří volí tento druh vztahu jsou většinou velice úspěšní ve svém zaměstnání, často se živí nějakou kreativní činností.

Prý to ale neznamená, že by tyto páry neplánovaly děti. „Až přijde ten správný čas, určitě děti budeme mít, pak se teprve sestěhujeme. Zatím si ale chceme užívat svého soukromí,“ dodává Anna.

Anna se svým přítelem ale nepatří do kategorie singles, ale tzv. mingles. Jde o zkratku slov, která nejlépe vystihuje, co to vlastně znamená. Výraz pochází z anglického „Married but single“, tedy vdaná, ale svobodná. Oproti tomu lidí, kteří jsou singles, většinou vážnou známost nemají. Někteří, aby nežili sami, zůstávají co nejdéle bydlet u svých rodičů. Třicátníci, kteří stále neopustili svůj první domov, nejsou také ničím neobvyklým.

Zajímá vás, jak to tedy souvisí s bydlením. Celkem dost. I developeři a realitní kanceláře zaznamenaly zájem o menší byty pro mladé lidi, kteří žijí sami. Vzhledem k tomu, že takový člověk nemusí zabezpečit rodinu, může si dovolit luxusnější, i když třeba menší byt. Většinou je velký zájem o nadstandartní vybavení bytu a velmi dobrou dostupnost do centra města.

„V posledních dvou letech se výrazně navýšila poptávka ze strany „singles“ zájemců o bydlení,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. Jak dodává, mladí lidé dnes již neslyší na takzvané startovací byty, ale chtějí plnohodnotné kvalitní bydlení. „K pořízení bytů dnešní mladá generace přistupuje jinak, než tomu bylo například před deseti lety – vnímají jej jako investici, která jim v budoucnu může zajistit další příjem. Proto již jako svobodní často volí koupi bytu, nejčastěji v kategorii 1kk nebo 2kk, a nebojí se říci si o nadstandardní vybavení,“ doplňuje Pardubický. Byty si zároveň často nechávají i poté, co vstoupí do partnerského nebo manželského života. „Velmi často takový byt pronajímají a z výnosu splácí jeho pořízení. Berou to jako dobrou investici a zároveň jistotu,“ říká Pardubický.

REKLAMA

S rodiči, nebo sám?

Z nedávného průzkumu vyplynulo, že v Praze bydlí 8,2 procenta v bytě samostatně. Jenže stále více „dětí“ bydlí s rodiči, je jich dokonce 23 procent. Ale dřív nebo později přestane tyto dospěláky v dětském pokojíčku bavit dělit se s rodiči o koupelnu a budou se poohlížet po samostatném bydlení. A vzhledem k tomu, že u rodičů platili symbolický nájem a už si nějakou dobu vydělávají, mají nějaké peníze, které mohou do nového bydlení investovat.

Pokud potomek všechny peníze prohýřil a ke stěhování se nemá, brzy dojde trpělivost rodičům. Pak je další variantou třicetiletému synovi, nebo dceři nějaký startovací byt věnovat, nebo jim na něj alespoň částečně přispět.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nefi

    28 března, 2014

    Zajímavé, jak se do češtiny převádějí slova a přenášejí na ně chybné významy, i když v angličtině znamenají něco úplně jiného. Jedinou řečí, kde „mingle=married but single“ je čeština. Ostatně i český překlad vdaná, ale svobodná, vlastně ani nedává smysl, protože ta paní z článku přece není vdaná. Takže podle vás single je, kdo nemá vztah a mingle, kdo ho má? Je to další ilustrace toho, jak zoufale špatně Češi umí anglicky. Nechápou význam slov, tak si to nějak převedou do češtiny a význam si vyrobí.

    Odpovědět