EUR 24.540

USD 20.931

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.540

USD 20.931

Text: Jana Zámečníková

18. 03. 2016

Lidé musí vydělávat stále více na své úvěry

 


 

Ke konci roku 2015 dosáhl celkový dluh obyvatel 1,8 bilionu korun. Počet dlužníků se sice meziročně o jedno procento snížil, celkový dluh se ale zvýšil o 5,1 procenta (o 87,4 miliardy korun). Dlouhodobý dluh, který zahrnuje hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, dosáhl 1,4 bilionu korun, zbylých 385 miliard korun byly krátkodobé úvěry na spotřebu. Z celkových více než 3 milionů dlužníků mělo dlouhodobý dluh o 3 tisíce lidí méně (1,1 milionu lidí) a krátkodobý dluh o 31 tisíc lidí méně (téměř 2,5 milionu lidí). Přes půl milionu lidí splácelo dlouhodobý i krátkodobý dluh zároveň.

Průměrná částka dlouhodobého úvěru na jednoho klienta dosáhla v loňském roce 1,3 milionu korun, což představuje meziročně nárůst o téměř šest procent, tedy o 69 tisíc korun. Průměrná částka krátkodobého dluhu připadající na jednoho klienta se meziročně zvýšila o osm procent, tedy o 9 tisíc korun na 127 tisíc korun.

Úvěrů v ohrožení je méně

Do problémů se splácením úvěrů se v loňském roce dostalo sice více lidí, ale dlužili méně. Ke konci roku 2015 dosáhla celková výše ohroženého dluhu 48,5 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 6 procent, tedy o 3,3 miliardy korun. Objem dlouhodobých ohrožených úvěrů se meziročně snížil o téměř 12 procent na 16,7 miliardy korun a počet klientů s dlouhodobým ohroženým dluhem o více než 10 procent. Objem krátkodobých ohrožených úvěrů poklesl o 3,2 procenta na 31,8 miliardy korun, ale počet klientů se zvýšil o 3,7 procenta.

U klientů, kteří mají uzavřeno více úvěrových smluv, se zvyšuje riziko, že se dostanou do problémů a přestanou splácet. Zatímco riziko nesplacení úvěru u klientů s jednou smlouvou je 13 procent, u klientů s více než pěti úvěrovými smlouvami je to 22 procent.

Při posuzování úvěruschopnosti byla v loňském roce zamítnuta žádost dvou třetinám žadatelů o úvěr kvůli nesplácení minulých závazků a přibližně třetině z důvodu hrozícího předlužení, tedy každá devátá žádost o úvěr.

REKLAMA

„U klientů, kteří jsou sice prozatím schopni své finanční závazky splácet, se stává, že další úvěr by už finančně neunesli. Banky a finanční instituce si naštěstí tento fakt uvědomují a žadatele zodpovědně prověřují v komplexních registrech, jako jsou Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, které obsahují informace o nesplácených i splácených dluzích,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. „Povinnost prověřit úvěruschopnost klientů komplexněji než doposud je obsažena i v aktuálně projednávaném zákoně o spotřebitelském úvěru, a mimo jiné i z tohoto důvodu se na náš registr v posledních měsících obrací mnoho společností, které se připravují na proces licencování u České národní banky,“ dodává Jiří Rajl.

Pozitivní úvěrové registry chrání před předlužením

Data Bankovního a Nebankovního registru klientských informací ukazují, jak důležité je vyhodnocovat jak negativní informace, tak i pozitivní informace z úvěrových zpráv. Pozitivní úvěrové registry totiž slouží věřitelům k lepšímu vyhodnocení míry rizika nesplacení úvěru konkrétního žadatele. „Informace o výši současných splátek úvěrů získané z pozitivních úvěrových registrů jsou mnohdy zásadní a mohou ochránit spotřebitele před jeho předlužením. Jsou stále důležitější také s ohledem na zvyšující se úvěrové zatížení spotřebitelů,“ říká Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je organizátorem a poskytovatelem služeb pro Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Spotřebitelé se zadlužují rychleji, než rostou jejich mzdy

Od roku 2007 vzrostla průměrná měsíční mzda z 20 957 korun na 26 287 korun, tedy o 25 procent. Na druhou stranu celkové zadlužení spotřebitelů se podle údajů České národní banky zvýšilo o 82 procenta, v loňském roce dosáhlo 1 183 745 milionů korun.

Zadlužení spotřebitelů tak v posledních osmi letech rostlo přibližně třikrát rychleji než jejich mzdy. Ještě v roce 2007 tak spotřebitel platil splátky úvěru ze své mzdy ve výši 21,7 procenta, v roce 2015 to již bylo 27,8 procenta.

Situace klientů, kteří se nacházejí na hranici předlužení, využívají k vlastnímu obohacení subjekty, které nejednají eticky. K vyšší ochraně spotřebitele by podle společnosti CRIF mohla vést povinnost využívat při poskytování úvěrů data z pozitivních registrů.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Konec výhodných sazeb začínajících trojkou. Dvě banky zdražily

Přehled aktuálních úrokových sazeb hypotečních úvěrů jednotlivých bank potvrdil neblahý vývoj, který už na začátku července předznamenal Swiss Life Hypoindex. Ačkoli se většina bank uložila k prázdninovému spánku, dvě banky se rozhodly zvýšit úrokové sazby, což mělo vliv i na červencový růst Hypoindexu. Index pravidelně klesal od dubna 2024. Mezi bankami, které v červenci sazby […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

25. 07. 2025

Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Poptávka po českých nemovitostech roste opět rychleji než nabídka a výsledkem jsou vyšší ceny. Širší index cen nemovitostí roste skoro o 10 % meziročně a staré byty o více než 15 %. To je na první pohled špatná zpráva pro mladé domácnosti hledající bydlení. Na druhé straně je třeba říct, že míra nadhodnocení českých nemovitostí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 07. 2025

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky v červenci nečekaně zdražily, jsou opět nad 5 %

První prázdninový týden přinesl všem zájemcům o hypotéku nečekané procitnutí. Po dvou měsících totiž index Swiss Life Hypoindex citelně vzrostl o desetinu procentního bodu a vrátil se tak nad pětiprocentní hranici. Nejvíce stouply sazby u pětileté fixace (LTV do 80 %), a to téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoleté fixace v porovnání s červnem stagnovaly.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

09. 07. 2025