EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Petr Zámečník

07. 09. 2015

1 komentář

Nesplácené úvěry na bydlení zachraňují hypotéky

 


 

Podíl nesplácených úvěrů obecně je závislý na ekonomickém cyklu. V době hospodářské recese jejich podíl roste s tím, jak lidé přicházejí o práci a znehodnocují se jejich úspory investované do finančních nástrojů. Naopak v době oživení ekonomiky klesá nezaměstnanost a stoupá hodnota finančních aktiv.

Úvěry na bydlení patří mezi nejbezpečnější z pohledu bank – a také pro bezpečné řízení rodinných financí. Ovšem i mezi nimi jsou „černé ovce“, kterým je lépe se vyhnout. Zatímco podíl nesplácených úvěrů na bydlení klesá již od přelomu let 2013 a 2014, nelze totéž říci o všech typech úvěrů na bydlení. Nejhůře jsou na tom spotřebitelské úvěry na nemovitost, u nichž podíl nesplácených úvěrů roste již od roku 2008 – a v posledních měsících se stále sílící intenzitou. V červnu 2015 překonal 10 % a v červenci 2015 zakončil po mírném poklesu na 10,8 %.

Graf 1: Podíl nesplácených úvěrů na bydlení
podil-nesplacenych-uveru-01

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Nejbezpečnějšími jsou řádné úvěry ze stavebního spoření. U nich klient prokazuje schopnost spořit přinejmenším 2 roky a naspořit 30 – 50 % celkových nákladů na pořízení či rekonstrukci nemovitosti. Podíl nesplácených řádných úvěrů ze stavebního spoření je pouze 2,16 %. Ovšem v letošním roce (byť mírně) roste. Pod 2% úrovní byl naposledy v březnu 2014. Důvodem ovšem není nárůst objemu nesplácených půjček, ale naopak, lidé se úvěrů ze stavebního spoření zbavují. V březnu 2014 činil objem řádných úvěrů ze stavebního spoření ještě více než 30 mld. Kč, v červenci 2015 již dosahuje jen pár set milionů korun přes 26 mld. Kč.

REKLAMA

U řádných úvěrů ze stavebního spoření je situace opačná než na druhém konci spektra rizikovosti úvěrů na bydlení – spotřebitelských úvěrů na nemovitosti. Jejich objem roste, ale objem nesplácených půjček stoupá rychleji.

Mezi překlenovacími úvěry jsou od roku 2009 zahrnuty pouze úvěry nezajištěné nemovitostí. I překlenovací úvěry zajištěné nemovitostí jsou od 1. ledna 2009 počítány mezi hypoteční úvěry. To se projevilo i na skokovém nárůstu podílu nesplácených překlenovacích úvěrů. Přeci jen, je-li úvěr zajištěn nemovitostí, dlužník má mnohem více vůle úvěr splatit. Podíl nesplacených překlenovacích úvěrů má také od roku 2009 rostoucí trend a již od března 2013 přesahuje 5% hranici.

Hypotéky jsou z pohledu podílu nesplácených půjček rizikovější než řádné úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je vedle delší čekací lhůty na řádný úvěr (minimálně 2 roky, u vyšších úvěrů je nejprve „testována“ schopnost splácet u překlenovacího úvěru) i skutečnost, že hypotéky jsou čerpány na vyšší částky, a tím více zatěžují rodinný rozpočet. Od roku 2013 ovšem nesplácené hypotéky vykazují klesající trend a jejich podíl se nyní blíží 2,5 %.

Zlepšující se situaci u nesplácených úvěrů nejen na bydlení ukazuje též úvěrový barometr CRIF. Kupříkladu v posledních 12 měsících bylo vyhlášeno méně osobních bankrotů než za stejné období o rok dříve. I to dokazuje, že lepší ekonomická situace státu pomáhá i domácnostem.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *