EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

02. 02. 2015

0 komentářů

Subjekty:
FINEP HOLDING

Podobné byty, lepší standard, spokojenost s bydlením, ale horší dostupnost, porovnávají Češi bydlení dnes a před rokem 89

 


 

„Bezesporu dobrou zprávou je, že celých 52 % respondentů uvedlo, že jsou spokojenější se svým bydlením v současné době. Na období před rokem 1989 v tomto ohledu nevzpomínají rádi,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. Jen 16 % z dotázaných je přesvědčeno o tom, že byli se svým bydlením spokojenější před Sametovou revolucí, která přinesla zásadní změny nejen v politickém životě v tehdejším Československu, ale i v přístupu k bydlení, a to od fáze jeho pořízení, přes standardy, až po vybavení. Se svou současnou situací jsou spokojenější muži (57 %), než ženy (47,5 %). „Je to dáno také pohledem na bydlení – zatímco pro muže bývají často podstatnější kvalita a standard stavby, případně velikost bytu, pro ženy hrají důležitou roli také například vnitřní vybavení bytu,“ vysvětluje rozdíly Tomáš Pardubický. 

A přidává další čísla, která ukazují na rozdíly napříč Českou republikou. „Zajímavé například je, že jsou spokojenější lidé starší, mladí mají více očekávání a vnitřního neklidu a v sobě mají tedy také méně spokojenosti.“  Spokojenější jsou lidé s vyšším vzděláním, ve velkých městech, více v Čechách, než na Moravě. „Fakt, že s bydlením jsou spokojenější spíše lidé ve větších městech je dán tím, že především v nich a v jejich okolí probíhá největší část současné výstavby, zatímco v menších městech či vesnicích se v posledních 25 letech mnohdy, bohužel, v otázce bydlení příliš nezměnilo,“ doplňuje Pardubický. Bez zajímavosti není ani to, že spokojenější lidé se svým bydlením jsou ve Středních Čechách, zatímco Praha skončila až na druhém místě. 

Žijeme v podobně velkém bytě, jako před rokem 1989, změnil se ale standard 

Podle jedné třetiny dotázaných respondentů bydlí ve stejně velkém, nebo podobně velkém bytě, jako před rokem 1989. Přibližně 23,5 % si polepšilo a bydlí ve větším bytě, necelých 13 % z dotázaných si naopak podle vlastních slov pohoršilo a přestěhovali se do menšího bytu. „V tomto ohledu je zřejmé, že standard bydlení se v České republice stále výrazně nemění a že převažují byty o velikosti 2+1, nebo 3+1,“ říká Tomáš Pardubický.

Co se naopak vyvíjí, je standard bydlení, který za posledních 25 let prošel zásadním vývojem. Více než 30 % oslovených lidí přiznalo, že žije ve vyšším standardu, než měli před rokem 1989, jen 8 % považuje svůj současný standard bydlení za horší, než před rokem 1989. „Změnilo se vlastně vše – materiály a technologie výstavby, zpřísnily se stavení normy, díky čemuž je bydlení výrazně kvalitnější, změnil se přístup k urbanismu, díky tomu již není zástavba tak hustá a byty jsou tedy světlejší, změnily se požadavky na lokalitu a její vybavenost, ale také na vnitřní vybavení bytu,“ popisuje Tomáš Pardubický. Přesto podle něj jsou Češi stále jiní ve svých požadavcích oproti například obyvatelům západoevropských měst. „V České republice lidí preferují spíše velký byt a jsou ochotni slevit z jeho standardu případně kvality lokality, v západních zemích je trendem spíše vyšší standard bytu za cenu jeho menší rozlohy,“ vysvětluje Pardubický. 

REKLAMA

Je bydlení dostupnější?

Téměř 31 % obyvatel České republiky je přesvědčeno o tom, že bydlení bylo dostupnější před rokem 1989. Ukázal to alespoň průzkum, který realizovala společnosti Stem Mark. A bylo to jedno z jeho velkých překvapení. „Na jednu stranu se na byt dlouze čekalo a přidělené byty ne vždy odpovídaly očekávání, na stranu druhou po finanční stránce se mohlo zdát bydlení před rokem 89 dostupnější. Pravděpodobně i proto téměř jedna třetina oslovených uvedla, že bydlení bylo dostupnější před rokem 1989,“ hodnotí překvapivý výsledek generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický. 

Podle 22 % respondentů bylo bydlení před rokem 1989 dostupnější, než je dnes. „Je sice pravda, že dříve byly byty přidělovány a většina se tak po delší době dočkala bydlení, které ale bylo jen nájemní. Teprve v posledních 25 letech se zde stabilizuje situace soukromého vlastnictví bydlení a ještě několik generací potrvá, než dojde k úplnému narovnání stavu, které je běžné v evropských zemích, které nebyly součástí socialistického bloku,“ říká Pardubický. A jak dodává, díky velmi nízké úrokové sazbě, relativně dostupným hypotékám, nízkým cenám bytů i široké nabídce je v současné době zajištění bydlení relativně snadné. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *