EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

20. 11. 2017

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano

 

Prudký růst cen bytů se zastavil a s spolu se stagnací cen se stabilizovala i úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení. Průměrnou českou domácnost nyní stojí pořízení bytu zhruba 5 – 6 násobek čistého příjmu, a pokud se rozhodne koupi financovat hypotékou, splátka spolkne necelých 40 % měsíčního rozpočtu. Co se však bude dít dál?

Loading



 


Průměrná nabídková cena bytů v říjnu dosáhla 2,57 mil. Kč, což je sice o zhruba 20 000 více než v předchozím měsíci a o 300 000 více než loni touto dobou. Přesto je patrné, že se na realitním trhu něco děje. Zatímco v loňském roce ceny rostly měsíc co měsíc o desítky tisíc korun a tento boom vyvrcholil v letošním květnu, kdy ceny úspěšně atakovaly hranici 2,6 mil. Kč. Nyní je na trhu zřetelné ochlazení. Ceny od letošního dubna fakticky oscilují mezi 2,55 a 2,6 mil. Kč.

Zhoršování dostupnosti bydlení díky stagnaci cen ustalo
A stagnace cen se pozitivně projevuje také v dosažitelnosti bydlení. Její prudké zhoršování alespoň prozatím skončilo a index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynakládá česká domácnost za splátku hypotéky, se stabilizovala pod 40% procentní hranicí. Jak dlouho tu setrvá?

„Bohužel moc dlouho nejspíše ne. Dobrou zprávou je, že se nyní zastavilo rychlé zhoršování dostupnosti bydlení. Nicméně podmínky, které by mohly přinést zlepšení dostupnosti bydlení, nyní na trhu snad s výjimkou rostoucích příjmů chybí. Ve střednědobém horizontu totiž očekáváme, že poptávka po vlastním bydlení bude i nadále převyšovat nabídku a ceny nemovitostí budou tím pádem stále ještě pozvolna růst a stejný směr – tedy růst – očekáváme také u úrokových sazeb hypoték,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
„Na druhou stranu je potřeba říci, že jsme stále ještě daleko od situace v letech 2008 a 2009, kdy index dostupnosti bydlení na celorepublikové úrovni přesahoval 50 procent. Pozitivní roli v tomto sehrávají rostoucí příjmy českých domácností a výrazně nižší ceny hypoték,“ doplňuje Libor Ostatek.
Na regionální úrovni je situace ve většině krajů o něco lepší, než je celorepublikový průměr, protože ten je z velké části tažen nahoru Brnem a především Prahou, kde hodnota IDB dosahuje téměř 68 %. Mediánově dle krajů nyní hodnota indexu dostupnosti bydlení vychází na zhruba 33 %. Nicméně i na úrovni regionů je v meziročním srovnání vidět znatelné zhoršení. Zatímco loni byl index dostupnosti bydlení v 11 z 14 krajů pod 30 procenty. Nyní je to jen 5 krajů – Pardubický, Vysočina, Liberecký, Moravskoslezský a Ústecký.
Byt vyjde ve většině krajů na 5 až 6násobek ročních příjmů
Druhou možností, jak měřit dosažitelnost bydlení je index návratnosti bydlení, který nezohledňuje vliv úrokových sazeb na dosažitelnost bydlení a prostým podílem poměřuje průměrné ceny bytů a čisté roční příjmy českých domácností. Podle této statistiky nyní české domácnosti na pořízení bytu o průměrné ceně 2,57 mil. Kč musí vynaložit 6,36násobek svých čistých ročních příjmů.

Podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení je celorepublikový průměr do jisté míry zkreslen statistikami z Prahy a Brna. Mediánový index návratnosti bydlení se pohybuje okolo 5násobku čistých příjmů. Aktuální hodnoty indexů a jejich posun oproti loňsku ilustrují následující grafy. Loňské říjnové hodnoty INB jsou v grafech vyneseny šedě.
Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, Český statistický úřad, Česká národní banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *