EUR 25.175

USD 23.482

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.175

USD 23.482

12. 12. 2017

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Přístup k vlastnímu bydlení se dál zhoršuje

 

Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?

Loading



 


Po 7 měsících, kdy průměrná cena bytů oscilovala mezi 2,55 a 2,6 miliony Kč, došlo ke změně. V listopadu se byty v České republice nabízely v průměru za 2,64 mil. Kč a dosáhly tak nového historického maxima. „Doposud jsme uváděli, že ceny bytů se dostávají do situace, kdy růst nebude už tak výrazný jako v předchozích měsících. Této predikce se držíme i nadále a aktuální změnu považujeme spíše za výkyv,“ říká Michal Pich, provozovatel realitního serveru RealityČechy.cz.
Pokud se podíváme na bližší statistiky, největší meziměsíční nárůst cen jsme v listopadu zaznamenali v Plzeňském, Ústeckém a Středočeském kraji. Vedle toho největší meziroční nárůst byl v Plzeňském a Olomouckém kraji, kde ceny od loňského listopadu vzrostly o závratných 740 000 Kč. „Tento rozdíl je dán především intenzivní výstavbou a prodejem bytů v novostavbách, které jsou obecně dražší, než starší byty,“ vysvětluje Michal Pich.
Kdy uspořím na vlastní byt?
Růst cen nemovitostí, v tomto případě bytů, se negativně podepisuje na obecné dosažitelnosti vlastního bydlení v České republice. Měřeno naším Indexem návratnosti bydlení vyjde nyní průměrnou českou domácnost pořízení vlastního bytu na zhruba 6,5násobek čistého ročního příjmu. Loni, kdy byla průměrná cena bytů na 2,3 milionech Kč, to bylo 5 a ¾ ročního příjmu. Obecně nejpříznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení panovaly v letech 2010 – 2013, kdy se průměrná nabídková cena pohybovala mezi 1,7 a 1,8 miliony Kč a INB osciloval okolo 4,8 násobku čistého ročního příjmu.
Kolik z rozpočtů ukrajují splátky hypotéky?
Ceny nemovitostí jsou v tuto chvíli relativně vysoko a pořízení bydlení bez použití úvěrového financování je pro řadu domácností prakticky nemožné. Proto také dosažitelnost bydlení monitorujeme prostřednictvím míry zatížení rodinného rozpočtu hypoteční splátkou. V listopadu tento ukazatel – Index dostupnosti bydlení vzrostl na 40,9 %. Nad 40 procenty je poprvé od dubna 2010.
Nejnáročnější je pořízení bytu v Praze. Nejsnazší v Ústeckém kraji
Z regionálního pohledu největší zatížení měsíční splátkou vykazují domácnosti v Praze a Jihomoravském kraji, kde ceny bytů výrazně převyšují republikový průměr. V ostatních krajích se zatížení pohybuje pod celorepublikovým průměrem. A mediánově nyní střední hodnota indexu dostupnosti bydlení vychází na zhruba 33 %. Stejné pořadí v krajích je i v případě návratnosti bydlení. I zde celorepublikový průměr táhne vzhůru Praha a Jihomoravský kraj.
 
„Výhled pro následující období není příliš pozitivní. Ceny nemovitostí budou pravděpodobně i nadále pozvolna růst a stejně tak úrokové sazby hypoték. Index dostupnosti bydlení se bude po celý rok pohybovat nad 40 %, tedy na hranici červeného pásma. Na druhou stranu stále ještě máme daleko k situaci v roce 2009, kdy se sazby pohybovaly okolo 5,5 procenta a průměrná cena byla nad 2 miliony korun,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
 Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, Český statistický úřad

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *