EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

20. 12. 2018

0 komentářů

Nové byty v Budapešti, Varšavě nebo Bratislavě jsou levnější než v Praze: ale jen v absolutních číslech

 

Nové byty v hlavních městech visegrádské čtyřky se nejlevněji dají pořídit v Maďarsku, kde za ně zákazníci zaplatí za metr čtvereční zhruba o polovinu méně než v Česku. Ve Varšavě vyjde obdobný byt v průměru o 35 procent laciněji a v Bratislavě zákazníci za byt zaplatí o čtvrtinu méně. Ovšem v Praze mají obyvatelé ve stejném poměru vyšší příjmy a přitom jen o málo vyšší nebo shodné životní náklady.

Loading



 


Ceny nových bytů se kontinuálně zvyšují v celé Evropě. V Praze za první pololetí roku 2018 vzrostly o 24 procent a za metr čtvereční v průměru dosáhly 94 tisíc korun. Průměrná cena v Bratislavě rostla jen o necelých osm procent a v českých korunách se za metr plochy platí 73 tisíc. Ve Varšavě se průměrná cena za metr čtvereční nového bytu meziročně zvedla o více než osm procent a aktuálně se v přepočtu pohybuje okolo 57 tisíc korun.
Z pohledu Čechů vychází nákup nového bytu nejlépe v Budapešti. Průměrná cena se sice již pár let zvyšuje o 15 až 20 procent, ale i tak je nyní v přepočtu zhruba na 47 tisících korun za metr čtvereční. „V cenách jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými částmi města, takže v exkluzivních lokalitách se vyrovnávají těm českým. Například padesátimetrový byt v blízkosti Dunaje vyjde v přepočtu na 3 miliony korun. Ale stometrový byt na Váci utca, což je obdoba Pařížské ulice v Praze, stojí přes 11 milionů korun,“ popsal pro ilustraci situaci v maďarské metropoli Tal Grozner, ředitel developerské společnosti Star Group, která působí v několika zemích Evropy a v USA.
I přes poloviční cenu za metr nového bytu je na tom hůře obyvatel Budapešti než Prahy. Za jeho nákup vydá téměř jedenáctinásobek průměrného ročního příjmu. Tedy o půl měsíčního platu více než obyvatel Prahy. Přitom měsíční výdaje na chod domácnosti má jen o deset procent nižší, než jaké jsou v Praze, a to při průměrném příjmu v přepočtu 27 500 korun. Podobné je to i v Polsku. A v Bratislavě jsou oproti Praze některé výdaje dokonce vyšší, při průměrné mzdě v přepočtu o 3 tisíce Kč nižší.
Důvodů k růstu cen je hned několik. Předně stoupají mzdy, které se promítají jako vstupy do všech dalších cen. V posledních letech kvůli poptávce výrazně podražily stavební práce a jejich subdodávky. Boom ve stavebnictví zdražil stavební materiály, navíc některé jsou dnes doslova nedostatkovým zbožím. A dalším výrazným faktorem zvyšujícím cenu nemovitostí je dlouhodobý nedostatek nových bytů na trhu.
„Developeři by stavěli více, ale potřebují zkrátit délku stavebního řízení, jinak se situace bude ještě zhoršovat. Až počet nových bytů převýší poptávku, mohl by se růst jejich cen zpomalit,“ popsal Tal Grozner, co by pomohlo vyřešit nepříznivou situaci v nabídce a cenách rezidenčního bydlení ve velkých městech.
Tisková zpráva Star Group

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *