EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

06. 02. 2019

0 komentářů

Ministerstvo obrátilo v kauze olomouckého mrakodrapu. Developer úředníkům vyhrožuje, upozorňuje opozice

 

Ministerstvo kultury nečekaně změnilo postoj k výstavbě výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci. Po nástupu Antonína Staňka, exprimátora Olomouce, bude 4 měsíce přezkoumávat dlouhodobě neměnné výškové limity pro zástavbu v ochranném pásmu památkové rezervace. Přezkum má dle kritiků pouze vytvořit právní vakuum, a tím otevřít kontroverzní stavbě cestu, neboť ta přesahuje dosavadní limity o 200 %. Olomoucká opozice upozorňuje, že investor Richard Morávek radnici i ministerstvu hrozí vymáháním škody a úředníci mohou tomuto tlaku podléhat.

Loading



 


Investor je spojen se stavebním místem již od přelomu tisíciletí, kdy působil v orgánech společnosti Milo Olomouc, a.s., zlikvidované po jejím ovládnutí skupinou kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Nyní hrozí ministerským úředníkům, pokud nepůjdou jeho záměru na ruku. „Naše společnost je připravena domáhat se tentokrát i náhrady újmy vzniklé tímto nesprávným úředním postupem a vyvození důsledků pro konkrétní úřední osoby“, píše Morávek v dopise, adresovaném Jiřímu Vajčnerovi z ministerstva kultury, z 19. 11. 2018.

Přezkoumání výškových limitů je účelové. Musely by se navýšit trojnásobně

Ministerstvo poté nečekaně změnilo dlouhodobě konzistentní postoj k výškové regulaci pro zástavbu v ochranném pásmu památkové rezervace. Přehodnocovat limity bude až do dubna letošního roku. „Než budou limity přehodnoceny, vzniká právní vakuum, kterého může investor využít k získání rozhodujícího povolení, tedy územního rozhodnutí, od olomouckého magistrátu,“ upozorňuje Tomáš Pejpek z opozičního hnutí ProOlomouc.  „Těžko přitom chápat celý přezkum jinak než jako ryze účelový krok, neboť i kdyby ministerstvo změnilo své vlastní limity, jednalo by se logicky o navýšení v řádu metrů. Šantovka Tower však dosavadní hranici překonává trojnásobně.“ (Šantovka Tower měří 77,5 m, hranice v ochranné zóně je dle ministerstva 23 m pro výšku střechy nebo ustupujícího podlaží). Pejpek zároveň upozorňuje, že ke změněn dochází až za ministra Staňka, který byl jako primátor Olomouce za nečinnost při ochranně panoramatu dlouhodobě kritizován, a zároveň poté, kdy byly vzneseny hrozby investora jak směrem k ministerstvu, tak opakovaně směrem k radnici.

V listopadu developer vyhrožoval i radnici

Podobně koncipovaný dopis totiž investor poslal loni na podzim také olomouckým radním. Vedení města obdrželo, ale nezveřejnilo oficiální vyjádření společnosti SMC Development a.s., za níž Richard Morávek stojí. V dopise požadoval bezprecedentní součinnost města při veškerých aktivitách, týkajících se projektu Šantovka Tower. Investor navíc žádal stažení tehdejšího náměstka Aleše Jakubce, který měl v kompetenci územní plánování a vyjadřování k záměrům staveb, z rozhodování o projektu. Společnost SMC se tehdy odvolávala na smlouvu s městem z roku 2010 a připomínala možnost právního postihu.
„Není možné, aby privilegovaný developer diktoval městu a státu,“ uzavírá Tomáš Pejpek z hnutí ProOlomouc.
Tisková zpráva: Politické hnutí ProOlomouc

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *