EUR 24.645

USD 20.917

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.40 %

EUR 24.645

USD 20.917

Text: Petr Zámečník

05. 09. 2019

Dlouhodobé fixace hypoték: Připlatit navíc si nemusíte

 

Dlouhodobé fixace úrokových sazeb hypoték jsou stále oblíbenější. Banky je výrazně zlevnily a často začínají na stejné úrovni jako klasické 3 či 5leté fixace. Kolik zaplatíte za dlouhodobé fixace?

Loading



 


Výše úrokových sazeb hypoték závisí na mnoha faktorech. Konkurenční prostředí ji přitom ovlivňuje pouze v omezené míře. Hlavní vliv mají základní úrokové sazby centrální banky a od nich se odvíjející sazby na mezibankovním trhu. Zásadní význam má i časová hodnota peněz, která způsobuje, že peníze zajištěné na delší období stojí více, než kolik zaplatí zájemce o peníze na kratší dobu.
Časovou cenu peněz lze vyjádřit např. promocí úrokové křivky. Ta má za standardních podmínek rostoucí tvar – tedy peníze zajištěné na delší dobu jsou dražší než na kratší. Standardní podmínky ale již dávno neplatí. Ve snaze podpořit ekonomiku a vyvést svět z krize většina centrálních bank začala snižovat úroky a ještě tisknout peníze. Výsledkem byla očekávaná klesající cena peněz – a to se projevilo změnou sklonu úrokové křivky.
Nyní stojí centrální banky na rozcestí. Ještě se jim nepodařilo stabilizovat ekonomiku ani přivést měnovou politiku do standardních kolejí a již se vyhlíží další „krize“ a s ní očekávaná potřeba znovu podpořit investice a spotřebu snížením úrokových sazeb. A z toho těží i dlouhodobé úrokové sazby hypoték.
Tabulka 1: Minimální úrokové sazby hypotečních úvěrů s fixací na 10, 15 a 20 let

10 let 15 let 20 let
Creditas 3,27%
Česká spořitelna 2,84% 3,04% 3,44%
Expobank 3,78% 3,93% 4,34%
Komerční banka 2,29% 2,29%
Moneta Money Bank 2,97%
Raiffeisenbank 3,65% 4,35%
Sberbank 3,89%
UniCredit Bank 2,22%

Zdroj: Úrokové lístky a kalkulátory bank
Nejdéle je možné fixovat úrokovou sazbu na 20 let. To nabízí ale pouze dvě banky – Česká spořitelna a Expobank. Za takto dlouho jistotu neměnné sazby si klienti musí ale výrazně připlatit.
Více bank se již účastní konkurenčního boje u 15letých fixací. Nejnižší sazbu přitom nabízí Komerční banka, u níž je dokonce tato fixace (stejně jako 10letá a 5letá) nižší než 3letá.

Tip: Aktuální sazby hypoték: Dál zlevňují i velké banky

Větší souboj je ale u 10leté fixace, kde se pod 3% hranici vejdou čtyři banky. Komerční banku o zlomek poráží UniCredit Bank, která nastavila minimální úročení 2,22 % pro všechny fixace. Zdatně jim sekundují ještě Česká spořitelna (2,84 %) a Moneta Money Bank (2,97 %).

Dlouhodobé fixace komplikuje ČNB

Dlouhodobé fixace úrokových sazeb hypoték předpokládají, že si banky zajistí dostatek finančních zdrojů na jejich poskytnutí. A za tyto zdroje musí zaplatit. A banka pak potřebuje jistotu, že její klient nesplatí hypotéku dříve – a pokud ano, tak jí uhradí náklady.
Česká národní banka (ČNB) má ale jiný názor. Náklady spojené se zajištěním zdrojů nejsou podle výkladu České národní banky náklady související s předčasným splacením hypotečního úvěru.

Tip:  Předčasné splacení hypotéky? Podle ČNB skoro zadarmo

Česká národní banka vypočítává, jaké náklady si mohou obchodní banky naúčtovat. Ve stručnosti se jedná o náklady na papír, tisk a čas pracovníka při vyřizování mimořádné splátky. Tedy žádné náklady na zajištění zdrojů.
Banky poskytující hypotéky s dlouhodobými fixacemi úrokové sazby tak musí počítat s tím, že jejich klienti mohou téměř zadarmo kdykoli odejít. Odchody klientů přitom hrozí zejména v období, kdy poklesnou úrokové sazby.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.94 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%
Historie vývoje

 

 


Související články

Co by mělo rozhýbat bytovou výstavbu v ČR? Zde je konkrétní desatero

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), zastupující přední odborníky napříč realitním, investičním a stavebním sektorem, zveřejnila stanovisko, ve kterém vyzývá politickou reprezentaci k okamžitému a rozhodnému řešení kritické situace v oblasti bytové výstavby v České republice. Součástí předkládaného dokumentu je „desatero“ shrnující klíčové požadavky ARTN k zajištění efektivní bytové výstavby.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 07. 2025

Ceny pozemků lámou rekordy, přesto může být vlastní dům levnější než byt

Ceny městských bytů zůstávají pro mnoho domácností nedosažitelné. Naproti tomu výstavba vlastního domu na pozemku mimo velké město se překvapivě stává dostupnější alternativou – nejen díky příznivějším cenám pozemků, ale i díky odlišnému financování. Při detailnějším pohledu se tak ukazuje, že vlastní dům přestává být luxusem a stává se praktickým řešením.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 07. 2025

Komentář: Za bydlení platíte víc, než by odpovídalo zdravě fungující ekonomice

Od jara 2022 se v Česku z čistě ekonomického hlediska více vyplatí nájem než vlastnické bydlení – a rozdíl je výrazný. Podle dat Asociace nájemního bydlení činil ve čtvrtém čtvrtletí 2024 rozdíl mezi průměrnou měsíční splátkou hypotéky a tržním nájmem 9245 korun – ve prospěch nájemníků.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 07. 2025