Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Dlouhodobé fixace hypoték: Připlatit navíc si nemusíte

želva klubající se z vajíčka - dlouhodobé fixace hypoték

Petr Zámečník

Dlouhodobé fixace úrokových sazeb hypoték jsou stále oblíbenější. Banky je výrazně zlevnily a často začínají na stejné úrovni jako klasické 3 či 5leté fixace. Kolik zaplatíte za dlouhodobé fixace?

Výše úrokových sazeb hypoték závisí na mnoha faktorech. Konkurenční prostředí ji přitom ovlivňuje pouze v omezené míře. Hlavní vliv mají základní úrokové sazby centrální banky a od nich se odvíjející sazby na mezibankovním trhu. Zásadní význam má i časová hodnota peněz, která způsobuje, že peníze zajištěné na delší období stojí více, než kolik zaplatí zájemce o peníze na kratší dobu.

Časovou cenu peněz lze vyjádřit např. promocí úrokové křivky. Ta má za standardních podmínek rostoucí tvar – tedy peníze zajištěné na delší dobu jsou dražší než na kratší. Standardní podmínky ale již dávno neplatí. Ve snaze podpořit ekonomiku a vyvést svět z krize většina centrálních bank začala snižovat úroky a ještě tisknout peníze. Výsledkem byla očekávaná klesající cena peněz – a to se projevilo změnou sklonu úrokové křivky.

Nyní stojí centrální banky na rozcestí. Ještě se jim nepodařilo stabilizovat ekonomiku ani přivést měnovou politiku do standardních kolejí a již se vyhlíží další „krize“ a s ní očekávaná potřeba znovu podpořit investice a spotřebu snížením úrokových sazeb. A z toho těží i dlouhodobé úrokové sazby hypoték.

Tabulka 1: Minimální úrokové sazby hypotečních úvěrů s fixací na 10, 15 a 20 let

10 let 15 let 20 let
Creditas 3,27%
Česká spořitelna 2,84% 3,04% 3,44%
Expobank 3,78% 3,93% 4,34%
Komerční banka 2,29% 2,29%
Moneta Money Bank 2,97%
Raiffeisenbank 3,65% 4,35%
Sberbank 3,89%
UniCredit Bank 2,22%

Zdroj: Úrokové lístky a kalkulátory bank

Nejdéle je možné fixovat úrokovou sazbu na 20 let. To nabízí ale pouze dvě banky – Česká spořitelna a Expobank. Za takto dlouho jistotu neměnné sazby si klienti musí ale výrazně připlatit.

Více bank se již účastní konkurenčního boje u 15letých fixací. Nejnižší sazbu přitom nabízí Komerční banka, u níž je dokonce tato fixace (stejně jako 10letá a 5letá) nižší než 3letá.

Tip: Aktuální sazby hypoték: Dál zlevňují i velké banky

Větší souboj je ale u 10leté fixace, kde se pod 3% hranici vejdou čtyři banky. Komerční banku o zlomek poráží UniCredit Bank, která nastavila minimální úročení 2,22 % pro všechny fixace. Zdatně jim sekundují ještě Česká spořitelna (2,84 %) a Moneta Money Bank (2,97 %).

Dlouhodobé fixace komplikuje ČNB

Dlouhodobé fixace úrokových sazeb hypoték předpokládají, že si banky zajistí dostatek finančních zdrojů na jejich poskytnutí. A za tyto zdroje musí zaplatit. A banka pak potřebuje jistotu, že její klient nesplatí hypotéku dříve – a pokud ano, tak jí uhradí náklady.

Česká národní banka (ČNB) má ale jiný názor. Náklady spojené se zajištěním zdrojů nejsou podle výkladu České národní banky náklady související s předčasným splacením hypotečního úvěru.

Tip:  Předčasné splacení hypotéky? Podle ČNB skoro zadarmo

Česká národní banka vypočítává, jaké náklady si mohou obchodní banky naúčtovat. Ve stručnosti se jedná o náklady na papír, tisk a čas pracovníka při vyřizování mimořádné splátky. Tedy žádné náklady na zajištění zdrojů.

Banky poskytující hypotéky s dlouhodobými fixacemi úrokové sazby tak musí počítat s tím, že jejich klienti mohou téměř zadarmo kdykoli odejít. Odchody klientů přitom hrozí zejména v období, kdy poklesnou úrokové sazby.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “Dlouhodobé fixace hypoték: Připlatit navíc si nemusíte”

 1. Pajk napsal:

  Je kravovina fixovat
  Davam tomu dva, tri roky a urokove sazby budou pod jednim procentem, je blbost fixovat na delsi obdobi nez jeden az dva roky. Svet se zmenil. Hodnota penez je v podstate nulova. A to neni vse. Kvantitativnim uvolnovanim a zapornymi sazbami roste cena temer vseho vhodneho k delsimu investovani, jenze to nejde do nekonecna. Par petiletek a nejvetsi hodnotou bude vlastni zivot, a tak to vlastne ma byt. Svet se zmenil…. K lepsimu, ci horsimu? To ukaze cas.

  1. Xxxx napsal:

   Dalsi veci je rpsn, to se od urokove sazby casto dost lisi. Nektere banky maji sazby podminene spoustou nevyhodnych produktu od vedeni uctu po zivotni pojisteni a rpsn roste…

  2. D. napsal:

   Že je takový trend posledních několik let neznamená vůbec nic. Po zběsilém emitování nových peněz může inflace vyletět nahoru nečekaně a klidně i nezávisle na ekonomickém cyklu. ČNB tak může být inflací donucena jít se sazbami strmě vzhůru. Že je to scénář, který dnes nikdo nečeká, znamená pouze to, že jeho dopad by byl dramatický, ale vyloučeno to rozhodně není.

  3. Petr Zámečník napsal:

   Dlouhodobé fixace
   Pokud Česká národní banka prosadí svůj názor, že při předčasném splacení hypotéky (v průběhu fixace úrokové sazby) může banka naúčtovat (stručně řečeno) jen papír a barvu do tiskárny při tisku oznámení o mimořádné splátce, tak dlouhodobá fixace může být dobrou pojistkou pro případný růst sazeb. A pokud by nastál vámi nastíněný scénář, tak lidé mohou prakticky zadarmo refinancovat a sazbu si snížit.
   Viz https://www.hypoindex.cz/clanky/predcasne-splaceni-hypoteky-podle-cnb-skoro-zadarmo/

   1. D. napsal:

    To je hodně nejasný článek. Jestli tomu dobře rozumím, tak úroky do konce fixace si banka tak jako tak naúčtovat může. Současná praxe je taková, že si k tomu banka nemálo přidá, a tomu chce ČNB branit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *