EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

16. 02. 2021

0 komentářů

Objem investic v roce 2020 ve střední a východní Evropě byl 10,4 miliard eur, což je o 24% méně než v roce 2019

 

Polsko a Česká republika si zajistily 51%, respektive 26% podíl na celkovém počtu CEE – odhaluje Colliers ve své nejnovější zprávě „Investiční scéna střední a východní Evropy Q1 – Q4 2020“.

Loading



 


PRAHA, 15. ÚNOR, 2021 –  V Polsku, České republice a Maďarsku došlo k meziročnímu poklesu objemů investic. Rumunsko, Slovensko a Bulharsko zaznamenaly nárůst. Pro srovnání se odhaduje, že investiční objemy v regionu EMEA poklesnou o ca. 27% meziročně, ale zpráva společnosti Colliers Globální kapitálové trhy v roce 2021 naznačuje výrazný vzestup v roce 2021. Chuť investovat v roku 2021 v regionu střední a východní Evropy zůstavá silná, investoři budou však nadále čelit výzvě v podobě dostupných produktů a dopadu pandemie COVID v určitých odvětvích.
Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro střední a východní Evropu komentuje: „Objem investic v Polsku představoval 51% z celkového počtu zemí střední a východní Evropy. Česká republika následovala s 26% podílem díky velkému prodeji rezidenčního portfolia. Mnoho trhů čelí nedostatku dostupného produktu, protože vlastníci nejvyhledávanějších aktiv jsou buď dlouhodobými držiteli, nebo čekají na vypořádání trhů, místo aby prodávali se slevou.“
Andy Thompson, ředitel investičního oddělení, Colliers ČR a SR řekl: “Zatímco objemy a počet transakcí v roce 2020 klesly, ve většině odvětví to bylo způsobeno výzvami spíše na straně nabídky než na straně poptávky.
Poptávka po kvalitních nemovitostech zůstává pevná, o čemž svědčí například dvě nedávné kancelářské transakce institucionálních investorů – prodej Parkview v Praze 4 německým investorům a prodej projektů Churchill I & II místním institucionálním investorům CMN ve spolupráci s CFH. Kromě zájmu investovat do kancelářských, průmyslových a rezidenčních aktiv, vidíme větší zájem i o další odvětví, včetně maloobchodu, a značný zájem o příležitosti v hotelovém odvětví. “
Toky do zemí SVE (CEE) podle odvětví (%)
Navzdory meziročnímu poklesu si kancelářský sektor udržuje své první místo v oblasti transakčních aktivit, avšak významně se zvýšily průmyslové objemy, protože investoři diverzifikovali své portfólia investicemi do tohoto zdánlivě odolného sektoru vůči COVIDu a odstoupili od náročnějších odvětví jako maloobchod a pohostinství. PRS (sektor nájemného bydlení) je dalším odvětvím, které je třeba sledovat, a je o něj velký zájem, ale produkt zůstává ve velké části regionu omezený.
Toky investic do střední a východní Evropy (SEV) podle původu kupujícího
Evropský kapitál a kapitál MENA (bez střední a východní Evropy) vedly v roce 2020 v objemu investic. Nejvýznamnějším obchodem byla akvizice rezidenčního portfolia Residomo švédským investorem Heimstaden. Německý, izraelský a rakouský kapitál byly také v pohybu v značném objemu po celý rok.
Domácí investoři ze střední a východní Evropy byli během roku 2020 opět velmi aktivní, zejména maďarský a český kapitál.
Asijský kapitál, konkrétně ze Singapuru, udržuje svůj zájem o tento region. Akvizice průmyslové platformy Goodman společností GLP a GIC rozšířila její průmyslové portfolio. Jihokorejci a Číňané rovněž pokračovali v činnosti, s dalšími akvizicemi, z nichž většina byla rovněž v průmyslovém a logistickém sektoru.
„Pokud jde o ceny, nejlepší průmyslové a logistické výnosy zůstaly stabilní, s určitou kompresí na vybraných trzích. Posunuli jsme výnosy prime office v průměru o 25 bps a prime shopping centra o 50 bps. Ačkoli v některých odvětvích chybí transakční důkazy na podporu dalšího pohybu, zůstáváme přesvědčeni, že zatímco některé posuny jsou nevyhnutelné, základní a dobře fungující aktiva by měla dobře držet, s větším tlakem na sekundární produkt,“ dodává Kevin Turpin.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *