EUR 25.175

USD 23.482

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.175

USD 23.482

Jakou nemovitostí můžete ručit u hypotéky

 

foto: Shutterstock

Hypoteční úvěr je takový úvěr, kde ručíte nemovitostí. Nejčastěji za úvěr ručíte nemovitostí, kterou právě tímto úvěrem kupujete. Nemusí tomu ale být vždy, ručit totiž můžete i nemovitostí jinou. Díky tomu můžete například dosáhnout na vyšší úvěr.

Loading



 

Proč ručit jinou nemovitostí?

Ručit můžete například současnou nemovitostí, ze které se stěhujete a budete ji pronajímat. Nebo můžete ručit chatou či chalupou, ručit můžete dokonce i více nemovitostmi. Díky tomu, že zvýšíte hodnotu své zástavy, tak snížíte své LTV, neboli to, jak velkou část pořizovací ceny nové nemovitosti zaplatíte z hypotečního úvěru.

100% hypotéky se v České republice v současné době neposkytují, stejně tak i 90% nejsou časté, nejčastěji vám banka půjčí do 80 % pořizovací ceny nemovitosti. Což znamená, že musíte mít na účtu v hotovosti připraveno minimálně dvacet procent na koupi nemovitosti. S růstem cen nemovitostí v posledním roce, může i jen 20% část ceny představovat dost velkou částku.

  • Pokud ale zvýšíte hodnotu své zástavy tím, že tam přidáte další nemovitost, tak vám banka může půjčit i celou částku na koupi nové nemovitosti.
  • Kupujete byt v hodnotě 4 miliony korun. Na takový byt by vám banka půjčila maximálně 3,2 milionu, 800 tisíc musíte doplatit z vlastních zdrojů.
  • Pokud ale jako zástavu poskytnete i například chatu v hodnotě 2 milionů, tak vaše celková zástava má hodnotu 6 milionů. Banka vám tak bez problémů půjčí 4 miliony, protože ty představují pouze 67 % celkové zastavené hodnoty.

Jakou nemovitostí můžete ručit?

Při hypotečním úvěru je možné ručit nemovitostí určenou k trvalému bydlení. Nemůžete tak ručit nemovitostí, která je určená k podnikání. Problém také může nastat, pokud chcete ručit rekreační nemovitostí, například chatou nebo chalupou. Některé banky nechtějí tuto přijímat do zástavy, nebo vám můžou nabídnout pouze nižší čerpání hypotéky z ručení z této nemovitosti. Za určitých podmínek můžete ručit i stavebním pozemkem.

Jaké jsou podmínky pro ručení jinou nemovitostí:

REKLAMA

  • nemovitost musí být na území ČR a musí být zapsána v katastru nemovitostí,
  • musí mít přidělené číslo popisné nebo orientační,
  • musí mít více než 50 % plochy určené k bydlení,
  • nesmí na ní být zástavní právo.

 

  • Byt nebo dům: musí být určena k bydlení a nikoliv k podnikání, musíte mít souhlas majitele této nemovitosti.
  • Chata nebo chalupa: musí být určena k trvalému bydlení a celoročně obyvatelná, měla by mít číslo popisné, přístupovou cestu, zavedenou vodu i elektřinu, musíte mít souhlas majitele.
  • Pozemek: musí být určen k výstavbě, musíte mít souhlas majitele.

Majitel musí souhlasit

Základní podmínkou pro ručení jinou nemovitostí je samozřejmě souhlas majitele této nemovitosti. To je jednoduché, pokud k ručení použijete vlastní nemovitost, jako například stávající bydlení. To by ovšem mělo mít už splacenou hypotéku, alespoň její podstatnou část. Pokud na stávajícím bydlení stále máte zástavní právo k hypotéce, je možné, že vám banka nové ručení zamítne. Ale je možné i to, že vám půjčí více peněz, poskytne vám vyšší hypotéku, za kterou budete ručit více nemovitostmi.

Pro ručení můžete ale použít například i byt nebo dům rodičů či jiných příbuzných. V takovém případě potřebujete jejich souhlas. Majitelé této nemovitosti by si ovšem měli uvědomit, že se stávají účastníky hypotečního úvěru. A pokud nebudete řádně splácet, budou muset plnit závazky bance oni. A můžete přijít o obě zastavené nemovitosti. Navíc majitelé nemovitosti ztrácí právo disponovat s touto nemovitostí, nemůžou ji například prodat.

Na druhou stranu, pokud hypotéku budete řádně splácet, tak po čase můžete druhou nemovitost z hypotéky vyvázat. Jednoduše se totiž částka ještě stále nesplacených peněz časem snižuje, a tak se může časem snížit i částka zástavy k hypotečnímu úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *