EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022

0 komentářů

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

 

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, což je EU-harmonizovaný a v Česku asi nejreprezentativnější ukazatel cen rezidenčních nemovitostí.

Loading



 

Jedná se o nejvyšší meziroční růst v historii tohoto indexu, tedy od roku 2009. Předchozí vrchol, údaj 13,3 procenta ze druhého čtvrtletí 2017, byl o desetinku překonán už v loňském prvním čtvrtletí, načež meziroční růst o 14,5 procenta (nyní po revizi dokonce o 16,6 procenta) v loňském druhém čtvrtletí naznačil, že k uklidňování růstu v tomto okruhu cen zatím nedochází. Nejnovější informace tedy ukazují, že na přelomu léta a podzimu došlo naopak k dalšímu urychlení.

Vývoj indexu cen nemovitostí (zdroj: ČSÚ)

Čím může být dán tento zběsilý růst? Rozhodně se nejedná o jakýkoli efekt nízké loňské základny: ceny českých nemovitostí rostly loni po celý rok tempem minimálně kolem 7,5 procenta.

REKLAMA

Jako dominantní faktor můžeme vyloučit vliv rostoucích cen ve stavebnictví. Zaprvé meziroční růst cen stavebních prací v témže období byl jen těsně nad šesti procenty. Zadruhé v případě silného vlivu stavebních cen bychom čekali (aspoň zpočátku) výrazně vyšší růst cen nemovitostí nových než starších; ve skutečnosti však byl růst ve třetím čtvrtletí 2021 velmi podobný u nemovitostí nových i starších: 21,1 procenta, respektive 22,2 procenta.

Příčiny rychlého růstu cen nemovitostí tedy musíme patrně hledat na straně poptávky. Covidem vynucené úspory možná leckomu z nás usnadnily překonání minimální částky (akontace) potřebné k získání hypotéky.

A rostoucí inflace možná dovedla k zájmu o nákup nemovitosti coby „investice do jistoty“ i mnohé z těch domácností, které si na nákup bytu nebo domu ani půjčovat nepotřebovaly. Pozorovaný růst cen nemovitostí budí dojem, že šlo o nákup velmi prozíravý. Tedy aspoň zatím…

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *