EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Jana Zámečníková

03. 05. 2016

0 komentářů

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky Fio banky v novém kabátě

 


 

Úrokové sazby hypotečních úvěrů klesají stále hlouběji pod dvě procenta. Banky již nemohou sázet jen na snižování úroků, aby nalákaly klienty, a tak se zaměřují i na rozšiřování služeb, výhod a portfolia.  

Fio banka renovuje hypotéky

S příchodem jara se Fio banka rozhodla pro hypoteční revoluci. Banka posunula hranici slevy ze 70 na 80 procent hodnoty nemovitosti, ale pokračuje i ve slevách z úrokových sazeb. U refinancování poskytuje slevu 0,4 procenta a u koupě nemovitosti 0,3 procenta. Snižuje také hranici slevy 0,1 procenta za objem u hypoték z dvou milionů korun na jeden milion korun.   

„Vnímáme velký zájem lidí o úvěry na bydlení. Proto jsme zásadním způsobem vylepšili naši hypotéku. Klienti tak nově mohou kdykoliv splatit jakoukoliv výši hypotéky, klidně i celý úvěr najednou, bez poplatků a sankcí, nebo zdarma využít Hypospořicí konto, které jim sníží úroky třeba až na 0 %. A stále platí, že je naše hypotéka bez poplatků,“ uvedl Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky

Pro snížení měsíčních splátek musí klienti vložit na Hypospořicí konto volné finanční prostředky ve výši alespoň 50 tisíc korun, následně pak neplatí úroky z jistiny hypotéky ve výši aktuálního zůstatku na účtu. Pokud by klient měl během celého splácení na Hypospořicím kontu částku ve výši jistiny, vyhne se placení úroku úplně a bude splácet pouze jistinu. Úspory jsou navíc kdykoliv k dispozici.  

„K těmto benefitům přidáváme další v podobě pojištění schopnosti splácet, což přináší krytí pro případ nečekaných životních situací, ale také další slevu z úrokové sazby, která je tak na našich rekordních minimech,“ dodal Ján Franek. Sleva z úrokové sazby při sjednání pojištění schopnosti splácet činí 0,2 procenta a tříletou pětiletou fixaci tak posunuje na 1,58 procenta.

GE Money Bank se mění na Moneta Money Bank

GE Money Bank se 1. května 2016 přejmenovala na Moneta Money Bank. Již za několik dní se banka navíc chystá vstoupit na pražskou burzu. Změny souvisejí se záměrem americké společnosti General Electric (GE) prodat banku do příštího roku.

REKLAMA

A aby změn nebylo málo, rozhodla se banka zlevnit i úrokové sazby hypotečních úvěrů. Nejvýrazněji se snížení úrokových sazeb projevilo na jednoleté fixaci, která od prvního květnového dne spadla z 2,78 na 2,35 procenta. U tří a pětiletých fixací pak došlo jen k menší kosmetické úpravě z 1,88 na 1,85 procenta.

Nová hypotéka na výstavbu u Equa bank

Equa bank rozšířila své portfolio o hypoteční úvěr na výstavbu domu včetně montovaných staveb a dřevostaveb. Hypotéku na výstavbu je možné čerpat až dva roky s úrokovou sazbou 1,79 procenta ročně pro fixaci na tři a pět let. Nabídka se vztahuje na úvěry od 1,5 milionu korun, maximálně však do 70 procent hodnoty nemovitosti a pod podmínkou sjednání pojištění schopnosti splácet.

Banka navíc nabízí vedení úvěrového účtu zdarma, běžný účet zdarma a bez podmínek, možnost jednoročních mimořádných splátek ve výši až 20 procent jistiny a klienti, kteří podají žádosti do 16. května nebudou muset platit poplatek za vyřízení úvěru.

Zlevňuje Komerční banka i Wüstenrot

Komerční banka se na konci dubna rozhodla opět zasáhnout snížením sazeb do konkurenčního boje. Sledované fixace zlevnila o desetinku procentního bodu. Jednoleté fixace dostanete u Komerční banky od 2,49 procenta, tří a pětileté pak od 1,79 procenta.

Wüstenrot po mírném zdražení přichází také se slevami. Fixaci na jeden rok zlevnila z 3,64 na 3,44 procenta, na tři roky z 1,94 na 1,74 procenta a s pětiletou fixací od 1,89 procenta se připojila k bankám, které již fixaci na pět let pod dvěma procenty nabízejí. Nad dvěma procenty pak zůstávají u pětileté fixace jen Expobank (3,20 procenta) a mBank (2,24 procenta).

Ve středu pozornosti se ocitají i dlouhodobější fixace. „Banky se poslední dobou snaží zvykat klienty na nové délky fixací. Ani u sedmi- či osmiletých již není problém se dostat se sazbou pod psychologická dvě procenta, velké banky nabízejí pod touto hranicí i desetileté fixace. Klienty si tak mohou zavázat i na dvě „obvyklá“ období fixace dopředu. Tím výrazně snižují konkurenci potenciál k refinancování. Na druhou stranu si na delší dobu zastropují marže, což indikuje, že nevěří, že by měl konkurenční boj v budoucích letech polevit. Pro klienta je situace obdobná – nabídka vyšší jistoty ohledně budoucnosti hypotéky za nízkou sazbu je při delší fixaci vykoupena nižší flexibilitou a v případě dlouhé fixace je tak volba vhodné nabídky obzvláště důležitá,“ uvedl analytik Fincentra Martin Jurek.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – květen 2016

Banka

1 fixace

3 fixace

REKLAMA

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

2,19

1,99

do 100 %

ČSOB

3,19

2,19

1,89

do 70 %

Equa Bank

REKLAMA

3,69

1,79

1,79

do 90 %

Expobank

4,52

3,20

3,20

do 90 %

Fio banka

2,19

1,58

1,58

do 80 %

GE Money Bank/Moneta

2,35

1,85

1,85

do 85 %

Hypoteční banka

3,19

1,89

1,89

do 70 %

Komerční banka

2,49

1,79

1,79

do 90 %

mBank

1,84

1,99

2,24

od 61 % do 70 %

Oberbank

1,55

1,49

1,55

neuvádí

Raiffeisenbank

1,79

1,79

1,79

od 70 % do 90 %

Sberbank

2,99

1,89

1,89

do 90 %

UniCredit Bank

4,04

1,49

1,49

do 85 %

Wüstenrot

3,44

1,74

1,89

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií. Úroková sazba fixace na pět let do 90 % LTV.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využití pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce 1,89 % se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5 a 7 let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

GE Money Bank / Moneta Money Bank: Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Oberbank: Orientační úrokové sazby – výše úrokové sazby je vždy závislá na parametrech financování a konkrétní situaci žadatele o úvěr. 

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,2 procentního bodu *) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,30%. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,0 mil. Kč. 3) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. 4) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. 5) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Budova ČNB - Česká národní banka

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky za 8 % realitou

Skokové navýšení základních sazeb ČNB zdražilo hypotéky až za hranici 8 %. Zatím se k tomuto kroku odhodlala pouze jedna banka u fixací na jeden rok, další růst sazeb ale není vyloučený.

Text: Jana Zámečníková

Foto: ČNB

18. 07. 2022

úrokové sazby hypoték leden 2020

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky se čtyřkou na začátku skončily

Hypotéky se čtyřkou na začátku vymizely ze sazebníků bank. Hypoteční sazby se v některých bankách dokonce již nebezpečně přibližují hranici 7 %. Boj ČNB s inflací navíc ještě neskončil, v červnu plánuje další zvyšování základních sazeb. Zdražování hypoték tak bude pokračovat.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

15. 06. 2022

Aktuální sazby hypoték: Hranice 6 % pokořena! Kdy začnou sazby opět klesat?

ČNB dala bankám na konci března další impulz ke zvyšování hypotečních sazeb. Ty dlouho neváhaly a hypoteční úvěry opět zdražily téměř všechny banky. Jednoleté fixace již v některých bankách překročily hranici 6 % p. a. Růst sazeb navíc není zdaleka u konce. Kdy mohou začít sazby klesat?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

12. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.